1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Makale Güvenli turizm destinasyonu

'MAKALELER' forumunda alabanda tarafından 30 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

 1. alabanda

  alabanda Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  29 Mart 2010
  Mesaj:
  53
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  Ege ve Akdeniz
  Güzel yurdumuzda Güneş, deniz ve kum destinasyonu arasına sıkışmış kalmış turizm sektörünün, tek düzelik açmazlarında yaşadığı sorunları aşabilmesi için öncelikli olarak sektöre ilişkin yönetimlerin merkezden yerele kaydırılmasının organizasyonları yapılmalıdır.
  Kamu-özel sektör işbirliği özendirilerek geliştirilmeli ve bu yönde kalıcı önlemler alınmalıdır. Yine aynı birlik ve beraberlik ruhu içinde hareket edilerek yeni yatırımlar için destek ve teşvik programları hazırlanmalıdır.

  [​IMG]

  Turizmin geleceğine yönelik, ülke çıkarlarının gözetildiği politikalar üreterek yatırım yapmak istiyorsak eğer, tanıtım, pazarlama, finansal teşvikler, rekabet ve yatırımlardan sorumlu Turizm Enstitülerinin kurulması için gereken bütün hazırlıklar yapılmalıdır. Hazırlanacak olan geniş çaplı bilimsel nitelikli turizm projeleri ile bölgesel ve yerel gelişme fonları oluşturulmalıdır. Kalite, iyi hizmet ve fiziki erişebilirlilik alanındaki doğru etiketlemeler önem kazanmalı ve çalışmalar bu anlayış içinde yoğunlaştırılmalıdır. Bu bağlamda belirlenecek olan ana kriterlerin başında turistlerin memnuniyeti, güvenliği ve huzuru ön planda olmalıdır.

  Sektörün bütün dallarında, kaliteli ve profesyonel iş gücünün desteği ile özel turizm departmanları oluşturulmalıdır. Bunların kontrolünde ve denetiminde belirlenecek olan yeni rotaların ve markaların, uluslar arası işbirliği çerçevesinde internet aracılığı ile doğrudan ve canlı yayın yoluyla tanıtımı sağlanmalıdır. Turistlerin Türkiye’de tatillerini mutlu, huzurlu ve güven içinde geçirebileceklerine ilişkin konularda ikna olmaları için, Türkiye’nin, Güvenli Turizm Destinasyonu olarak tanıtıldığı bir konferansın düzenlemesinin çok yararlı ve etkili olacağını düşünüyorum.

  Enerji tasarrufuna önem verilmeli ve çevrenin korunmasına özen gösterilmelidir. İlginç ve cazip alternatif programlar geliştirilerek turistlerin ilgisi çekilmeli ve monotonluktan uzaklaşılmalıdır. Ayrıca sağlık ve kaliteli hizmet konularındaki çalışmalara da devam edilmelidir. Turizm alanındaki rekabet düzeyini, uluslar arası platformda yükseltmeli ve varlığımızı hissettirmeliyiz. Özellikle pazarlama ve tanıtım aktivitelerinde teknolojiden daha çok yararlanmayı öğrenmeli ve bu uygulamayı yaygınlaştırmalıyız. Turizm sektöründe KDV oranları yeniden gözden geçirilmeli ve en alt seviyelere çekilmesi özendirilmelidir.

  Ş.Ünal BENLİALPER
  Kaptan-Denizci Yazar
   
 2. hus213

  hus213 Üye Balıkçı

  Katılım:
  6 Haziran 2012
  Mesaj:
  6,226
  Alınan Beğeniler:
  2,716
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Güvenli turizm destinasyonu

  Sayın Ş.Ünal BENLİALPER
  Kaptan-Denizci Yazar Yazınızın tamamını zevkle okudum. Yalnız sizin de de bir kaç sefer belirttiğiniz gibi hep turistler ön planda hiç kusura bakmayın turizm sektörü yerli turisti kazıklamak için her türlü hareketi yaptıkça bizler bir adım öteye gidemeyiz.NEDEN! be amca böyle söylüyorsun dersen cevap vereyim. Normal olarak bir turiste odası 75 veya 100 tl olan oda boş oda bulunmasına karşılık yok denilmesiyle beraber yetmezmiş gibi aynı odayı 150 veya 200 tl diyen otelcilerle karşılaşıldığı ve bunlar bizzat basından da yayınlandı. Şimdi turizmde yabancıların gelmemesi ile sektör kıvranmaya başladı ve yerli turiste kısmen o da yineliyorum kısmen ilgi gösterilmeye başlandı. İnşallah o otelciler bu durumdan ibret alırlar yerli turiste değer verirler. Sayın Benlialper daha çok yazabilirim ama dedim ya otelciler inşallah akılları başlarına gelir turiste 100 tl olan ücreti yerli turiste 50 tl ye hiç olmazsa 75 tl ye verirler. Sağlıcakla kalın..
   

Bu Sayfayı Paylaş