1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Gemi ve Sandallarda omurga ne demektir?

'DENİZLERİMİZ GENEL BİLGİLER' forumunda deniz34 tarafından 4 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  512
  Alınan Beğeniler:
  140
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ


  [​IMG]
  İnsanoğlu, denizlerde, nehirlerde ve duru sularda salı bulduktan bu yana zamanımıza kadar gelen zaman diliminde birbirlerinden çok farklı olmak üzere değişik amaç ve yapılarda yüzlerce çeşit gemiler, sandallar, tekneler,kalyonlar yapmışlardır.Çağımızda ise harika mühendislik çalışmaları ile çok daha değişik lamalardan oluşan omurgaları içeren gemilerde inşa edilmiş ve devam da etmektedir.

  Böyle olmakla birlikte tüm gemilerin ( sac olsun, ağaç olsun, fiber olsun ) aynı adı taşıyan ve aynı görevi üstlenen bir takım yapı elemanları vede bölümleri bulunmaktadır. Bu elemana omurga diyoruz.Tıpkı insan iskeletini oluşturan omurga gibi.

  Tüm gemilerin, teknelerin , sandal ve yatların vs.inşası sırasında, kızağın üzerine konan ilk kısmıdır.Geminin diğer kısım veya bölümleri bu omurga üzerine monte edilerek inşa edilmektedir.

  Geminin en altında dib kısmında bulunan bu omurga, baş bodoslamadan başlar ve kıç bodoslamaya kadar devam eder.

  Ağaç omurgalar, balta ve keser ile dört köşe haline gitirilerek, diğer yan elemanları ( ki biz bunlara eğe veya geminin kaburgaları deriz) bu kalın omurgaya monte edilir ve gemi inşasının ilk adımı atılmış olur.

  Omugaların boyları sipariş durumuna göre değişik ölçüler de göstermektedir.

  Omurgalar kullanılış amaçlarına görede birkaç sınıfa ayrılırlar. Bunlar; Kontra omurga, Kutu omurga, Levha omurga, Lama omurgadır.

  Bunlardan en önemlisi kontra omurga olup, esas omurganın mukavemetini arttırmak için ve gemi, teknenin taşa veya kıyıya oturduğu zaman omurganın zarar görmemesine yardımcı olarak omurga üzerine eklenen parçadır.Bizi gemideki omurgada aynen böyledir.

  Gemi ve teknelerin omurgalarının en önemli püf noktası, geminin su içerisinde dengede durmasını sağlayan en önemli bölümüdür.

  kaynak:nurideniz
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş