1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Avlak Yerleri Gazipaşa avlak yerleri, av meraları

'ANTALYA AV MERALARI' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 9 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,447
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Gazipaşa beldesi özellikle zıpkıncıların çok rağbet gösterdiği bir bölge. Kayalık alanların bol oluşu sahil kısımlarının ise özellikle gündüzleri verimsiz oluşu Amatör Olta balıkçılarınında kayalık alanları tercih etmesine neden oluyor. Şimdi gelin en belirgin meralara bir göz atalım.

  gazipasa_avlak_haritasi.jpg
  Gazipaşa Alanya ilçesinde belkide balık çıkan ender yerlerden birisidir. Birçok oltacı ve zıpkıncı arkadaşlarımız av için buraya gelir. Genellikle avlandıkları bölgeler haritada kırmızı daire içine aldığım yerlerdir. Bu bölgelerden Sinarit, Mırmır, Çupra ve Karagöz başda olmak üzere Sokar, Kefal ve At-Çek ile Levrek, Turna yakalayabilirsin. Çokda fazla olmasada ara sıra Barbun Balığı da çıktığı olur.

  Antalya genelinde olduğu gibi Gazipaşada da denize dökülen akarsu ve çayların bolluğu bizim gibi Amatör olta balıkçılarını At-Çek ile Levrek, Kıbrıs ile Kefal avlamaya iter. Çünkü bu tür oluşumlar bu iki balığın bol olmasını ve iyi av vermesini sağlar. Antalyada yaptığım Avlak Yeri incelemeleri gösteriyor ki çoğu arkadaşımız kıyıdan Kefal-Levrek ve Turna avlamaya çalışıyorlar. Bunun bir sebebide oltalara musallat olan Balon Balığı da olabilir. Gerçekten de kıyıdan veya tekneden denize attığınız 10 atışın en az altısında bu illet balık ya geliyor ya da oltanızı kopartıyor.  Genel anlamda kayalık alanlar avlak sahaları olduğundan size tavsiyemiz hafif kıstırma kurşunlar kullanarak tek iğne ile avlanmanız ya da şamandıralı takımlar tercih etmeniz. Yoksa bol iğne ve kurşun kopartır yapacağınız avdanda hiçbir zevk almazsınız. Eğer tekne veya bot ile açıklara giderseniz çok iri balıklar alabilirsiniz. Özellikle Orkinos Çiftliklerinin civarı tam bir balık yatağıdır. Bunların başında Mandagöz, Palamut, Levrek, Çupra, Mırmır ve Turna gelir. Zaten bu bölgede çoğu balıkçı bu şekilde avlanır. Ayrıca bazı avlar 200-300 metre derinlerde yapılır ki eğer bereketli bir zamandaysa kişi başı 5'er kilo balığı 1-2 saatte yakalarsınız. Ama derin su avcılığı zordur ve biz kıyı balıkçıları için zahmetli olabilir.

  GAZİPAŞA AVLAK YERİ RESİMLERİ

  BIÇKICI DERESİ

  Bıçkıcı Deresi.jpg
  BIÇKICI MAĞARA

  Bıçkıcı Mağarası.jpg
  GAZİPAŞA LİMANI

  Gazipaşa Limanı.jpg
  KORU DENİZİ

  Koru Denizi.jpg
  Koru_Denizi.jpg
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş