1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Harici Konular Eskişehir’de Roma Kalıntıları Bulundu...

'HARİCİ KONULAR' forumunda Eskişehir'li Fatih... tarafından 26 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. Eskişehir'li Fatih...

Eskişehir'li Fatih... Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Eskişehir’in Han ilçesi yakınlarında Roma ve Doğu Roma dönemine ait mezarlar ve yer altı galerileri bulundu.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Alp’in gerçekleştirdiği kazı çalışmalarıyla Roma ve Doğu Roma dönemine ait kalıntılar gün yüzüne çıkarıldı.

Son 4 yıldan beri Han ilçesi ve çevresinde Eskişehir Arkeoloji Müzesi ile birlikte kazı çalışmaları yürütüldüğünü belirten Yrd. Doç. Dr. Alp, şöyle konuştu.
    “Burada Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait çok sayıda mezarlar tespit ettik. Bunun yanı sıra büyük olasılıkla 6 ve 7’nci yüzyıllar ile daha sonrasında yapılmış büyük tahıl ambarları, karmaşık yer altı galerileri tespit ettik. En büyük problem, bu alanlar üzerindeki konutlar. Bunun için öncelikle bu alanların istimlak edilmesi gerekiyor. Eskişehir’de Arkeoloji Müzesi’nin temizlik çalışmalarını bir kenara bırakırsak, düzenli olarak devam eden üç kazımız var. Bunlardan biri İstanbul Üniversitesi Prehistorya Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Tufan Efe’nin yürüttüğü Seyitgazi ilçesi yakınlarındaki Keçiçayı Höyüğü kurtarma kazısı, ondan daha eski olan Eskişehir merkezinde gerçekleşen Şarhöyük kazısı ve en genç kazı olan Han’daki kazılardır.”

“HAN İÇ TURİZMDE CAZİBE MERKEZİ OLACAK”

Yrd. Doç. Dr. Alp, Han ilçesinde yapılan kazılarla, dönem olarak diğer kazılarda göremeyecekleri ayrıntıları elde ettiklerini anlatarak, “Eskişehir’de Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait kalıntıları görmek isteyen ziyaretçilerin Han’a gelmelerini öneririm” dedi.

Ziyaretçilerin İç Anadolu’nun Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait küçük bir yerleşimin mezarlığını ve farklı amaçlarla kullanılmış alanlarını görebileceklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Alp, “Fantastik sayılabilecek karanlık koridorlar ve dönemeçler var. Bu yüzden Han ön plana çıkacaktır ve bundan sonraki çalışmalarda iç turizmde bir cazibe merkezi olarak gündeme gelecektir” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Alp, Türkiye’nin çok zengin arkeolojik birikime sahip olduğunu belirterek, “Bu toprakların geçmişinin araştırılmasında, sergilenmesinde, ziyaretinde sorumluluk sahibiyiz” dedi.

İlgili Link;

http://arkeolojihaber.net/2010/02/25/eskisehirde-roma-kalintilari-bulundu/

2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: Eskişehir’de Roma Kalıntıları Bulundu...

Fatih, Afyonkarahisar ilinde görev yaptığım yıllarda ben o mezarları çok aramıştım.kiki

Ancak bulamamıştım ama orada binlerce yıl önce yaşayan Frigyalıların ve Romalıların olduğunu oradaki kalıntılardan çözebilmiştik.;)

Hatta uzmanların dahi bulamadığı bir yer altı şehrini biliyorum, bakalım benimle ne zaman irtibata geçecekler.:cool::rolleyes:

Haber paylaşımın için teşekkürler kardeşim.:)

3. mustafa ayvaz

mustafa ayvaz Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0

paylaşım için teşekkürler

4. Eskişehir'li Fatih...

Eskişehir'li Fatih... Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

İsmail abi yer altı şehri 2009 da bulundu arada açıyorlar o tarafa balığa gidiyoruz da karakolun komutanları geliyor akşamları anlatıyorlar neler çıktı neler diyo hepsi bu sene,her yere de han yer altı şehri diye tabela koydular:)Eger bu sene o tarafa yolum düşerse mutlaka foto çekip yeraltı şehrinden atarım.:D

Bu Sayfayı Paylaş