1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

'AMATÖR BALIKÇILIK TEBLİĞLERİ' forumunda mustafadinç tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. mustafadinç

  mustafadinç Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2008
  Mesaj:
  484
  Alınan Beğeniler:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İç Anadolu Böl.
  Sevgili arkadaşlar malumunuz Eskişehirliyim sevgili İsmail ESENCAN kardeşimde benim hemşehrim olur Eskişehiri iyi bilir,2 yıl önce inşaatı tamamlanarak hizmete giren ve su tutlmaya başlayan Kuzfındık barajında(dikkat ederseniz Baraj burası küçük bir gölet değil) şu anda geçerli olan Tarım ve Köyişleri Bakanlığının çıkardığı 2/2 sirkülere göre 2012 yılına kadar balık avlamak yasak yaz sezonunda (2009) münferit olarak bazı balıkçıların giderek keşif yaptığını hatta 2-3 olta ile deneme yaptıklarını biliyorum şu anda sazanlar 1 ile 1.5 kg arasında fakat şahit oluyorumki buda Sazova mahallesinde bir takım çapulcular 500 gram gelmeyecek boyutta sazan satıyorlar nereden yakalandığını sorduğumda Kuzfındık barajı diyerekte övündüler onlara yasak yerde neden avlanıyorsunuz yazık değilmi dediğim zaman ise biraz ukalalık biraz tehdit karışımı "biz emek sarfediyoruz bu soğukta suya girip ağ atıyoruz" dediler konuyu bir kaç yerde gündeme getirdim ve ESABDER başkanı Sayın Ateş beyide telefonla arayarak bilgilendirdim kendisi cevaben "Kuzfındık barajına İnönü jandarması bakıyor ve İnönü ilçeside baraja oldukça uzak Jandarmaya ihbar yaptığımızda genelde gidip kontrol etmiyorlar Kuzfındıkta sıkıntı var"dedi.Çok değerli Türk Balıkavı ailesinin fertleri bu konuda harekete geçirebileceğiniz birimler ,kurumlar vs varsa lütfen acele ediniz.
   
 2. Hasan Karataş

  Hasan Karataş Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2010
  Mesaj:
  800
  Alınan Beğeniler:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Marmara
  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

  Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler
   
 3. ksk sedat

  ksk sedat Üye Balıkçı

  Katılım:
  6 Eylül 2009
  Mesaj:
  180
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir ve çvr
  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

  Eminim konu hakkında İsmail bey bir takım girişimlerde bulunacaktır.
   
 4. tetik+

  tetik+ Üye Balıkçı

  Katılım:
  7 Haziran 2009
  Mesaj:
  76
  Alınan Beğeniler:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Eskişehir
  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

  malesef bu ağ atma sıkıntısı bileciktede çok sık yaşanıyor.geçenlerde jandarma pelit özü barajından tam 400 m ağ çıkardı.çok şükür balık ların hiç biri ölmemiş.hepsni geri bıraktılar.
   
 5. mustafa ayvaz

  mustafa ayvaz Üye Balıkçı

  Katılım:
  24 Şubat 2010
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  MARMARA
  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

  Duyarlılığın için teşekkürler.
   
 6. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,449
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

  Sevgili Mustafa abim, uyarı ve bilgilendirmen için teşekkürler.

  İnönü Jandarmasının göletten uzak olması, orayı kontrol etmeyecekleri anlamına gelmez.

  Ben Jandarma Genel Komutanlığına gerekli maili gönderdim, en kısa zaman içerisinde mutlaka geri döneceklerdir ve gereken yapılacaktır.

  Olacak gelişmeleri yine bu sayfa başlığının altında sizlerle paylaşacağız.;)
   
 7. oltadasazan

  oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

  Katılım:
  27 Kasım 2008
  Mesaj:
  661
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Eskişehir ve Yöresi
  Web Sitesi:
  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

  Kuzındık barajına ağ atılması olayı ile ilgili Mustafa arkadaşımın şikayetini okuyunca durumu öğrenmek için ESABDER yönetimini aradım bu konuda verdikleri cevap kendi istekleri üzerine aşağıya çıkarılmıştır.Yanlız olayda Mustafa arkadaşımızın yaklaşımınında yanlış olan durum var.Böyle bir durumda en yakın zabıtaya haber verip şahısları yakalattırması gerekirdi(Kaçak ağla yakalanan balıkların faturalı ve resmi yoldan satılmadığı kesindir) ki kendiside belediyede görevli olduğu için bu zor bir şey değildi.Mallarına el konan ve işportacılıktan ceza kesilen ağcılar biraz da olsa ceza görmüş olurlardı.Ağcılarla mücadele tek kuruma bırakılmayacak kadar önemli ve her vatandaşın görevidir.

  KONU HAKKINDA Kİ ESABDER'İN CEVABI

  Muhatabına,
  ESABDER olarak 2009 yılı itibariyle çeşitli gölet ve barajlardan gelen ihbarları değerlendirip Jandarmaya gereken ihbarları yapmış bulunuyoruz. Bunun örneklerini merak edenler derneğimiz Giden Evraklar arşivinden elde edebilir. Hatta sadece Jandarmaya değil bölgeye komşu üç köy muhtarlığına ve hem Kütahya hem de Bilecik Jandarmalarına yazılmış yazılar ve ihbarlar da ayrı ayrı mevcuttur. Bir sivil toplum örgütü olan derneğimiz, jandarmalığa ya da polisliğe soyunamaz, onların yapması gerekenleri de yapamaz, sadece, yasadışı eylemleri bildirmekle ve denetleyicileri görev yapmaya çağırmakla yükümlüdür. ESABDER yönetimi, ayrıca Eskişehir Jandarma İl Alay Komutanlığı'na bağlı Jandarma Çevre Tim Komutanlığı'nı da bizzat makamlarında ziyaret ederek konuyla ilgili sıkıntıları hem şifaen hem de yazılı olarak kendilerine iletmiştir. Bu ihbarlar üzerine Çevre Tim Komutanı sayın İlker bey bölgeye denetimlerini sıklaştırmış ve barajın Eskişehir bölgesi dahilindeki bölümünde onlarca yasadışı avlanan balıkçıya da cezai yaptırım uygulanmıştır, kayıtları vardır.

  Yasadışı balık avcılığına müdahale sadece derneklerin iradesine kalmış bir eylem değil, sorumluluk sahibi olan ve Jandarma ihbar tel.'i 156'yı arayabilecek her cep telefonu olan amatörün yapabileceği ve yapması gereken bir şeydir. ESABDER'in, bünyesinde onlarca gölet ve baraj barındıran Eskişehir bölgesindeki diğer göletlerle ilgili yapamadığı ya da yetemediği vakalar sözkonusu olabilir ama Kuzfındık Barajı ile ilgili olarak bu asla kabul edilemez. Hele hele Eskişehir İl Alay Komutanlığı'na bağlı Jandarma Çevre Timi'nin gerçekleştirdiği bir sürü işlem varken bu konuda rasyonel olmak gerekir. Jandarma ekipleri de suyun kenarında pusu kurmamakta ve gecesini, gündüzünü bohçacı avına ayıramamaktadır. Kaldı ki barajın bulunduğu alanda Eskişehir, Bilecik ve Kütahya olmak üzere üç kentin bölge sınırları bulunmaktadır. Yine Jandarma'dan alınan bilgiye göre kendi görev alanı dışındaki bölgelerde işlem yapmaya kalkan Jandarma ekipleri adli takibata uğrayan vakalarda sorumluluk bölgesi dışında işlem yapmaya kalktıkları gerekçesiyle istenen sonuca ulaşamamaktadırlar. Bütün bunlardan hareketle de böylesi yasalar, böylesi yetersizlikler ve böylesi uygulamalar varken ortaya böylesi sonuçların çıkmasına da şaşırmamak gerekir. Son olarak yineleyerek bitirmek isterim ki ESABDER, yasadışı balık yakalama girişimlerine karşı mücadelesini yasaların kendisine verdiği hak ve sorumlulukla sonuna kadar sürdürmek kararlığında olmasına rağmen ülkemizin bu konudaki makus kaderini henüz değiştirememiştir. Selam ve saygılarımla,
  Ateş DALYAN
  ESABDER Yön.Kur.Bşk.
   
 8. mustafadinç

  mustafadinç Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2008
  Mesaj:
  484
  Alınan Beğeniler:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İç Anadolu Böl.
  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

  Sevgili Osman abi bu konuda bir yanlış anlamaya sebep vermemek için yazıyorum.
  Yazımda gördüğünüz gibi Esabder yönetim kurulu Başkanı Sayın Ateş DALYAN,ı aradığımı bilgilendirdiğimi ve onunda bana gerekli cevabı verdiğini yazdım ve kesinlikle kendisini veya derneğimizi eleştirmedim sonuçta Esabder bir dernek ve yapabildileceği müdahale devletin yetkili kurumlarını bilgilendirmek ve uyarmak ve sayın Ateş hocamda bunu yaptı kendisine teşekkür ederim.
  Benim Belediyeci olduğum hususunda ise bilindiği üzere ben alt belediyede çalışıyorum ve balığın satıldığı semt benim çalıştığım belediyenin bölgesi değil ayrıca zabıtanın görevleride kanunlarla belirlenmiş,orada ruhsatsız vergisiz ve hijyenik ortamda satılmadığı için alıp balıkları imha edecekler satıcıya ise herhangi bir ceza uygulanmayacak çünkü zaten kayıtlı bir esnaf değil yani ağ atmayı kaçak avlanmayı önlemek,balıkları kurtarmak gibi güzel işler olmayacak.
  Ayrıca bu siteye yazmamın nedeni Site kurucusu Sayın İsmail ESENCAN,ın bir emniyet mensubu olmasından dolayı bazı konularda bizzat bana bir sözü vardı,herhangi bir problem olduğunda haber ver ben gereken yerlerle iletişim kurarım ve harekete geçiririm demişti konu bundan ibaret.
  Amaç sportif balıkçılık yapmak dostlar kazanmak doğa ile başbaşa kalmak bundan dolayı çapulcuları elbirliği ile saf dışı bırakmalıyız yani Esabder olsun veya yardım edebilecek bir başkası olsun yapabilen elinden geleni yapsın anlamında bir konu açtım,Saygılar sunarım.
   
 9. U_B

  U_B Tba Okuru

  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

  Valla benim aklıma bir fikir geliyor ama, ne kadar doğru olur bilemem. Göle ineni vurucan abi hehe

  ne yaparsanız yapın, önüne geçemezsiniz. Çünki bu işler arz talep işi.
  Büyük bir içki fabrikasının, alkolle mücadele ile alakalı (paralı tabi) bir hastane, klinik açtığını duymuştum. Hem alkol satacaksın, hemde parasını aldığın adamın tekrar parasını alarak, alkolle mücadele ettireceksin.
  Şu an istediğin her yerde her türlü ağ alabilirsin. Bunun her hangi bir kısıtlaması yok. 10 metrelik misine ağdan tut, bin metreliğine kadar alırsın. EEEeeee sonuç...???? Göle ağ atmak yasakkkk. Ben bu ağa para vermişsem, bu gölede bu ağı atarım arkadaş. dese yeridir.
  Bilmem anlata bildimmi
   
 10. TURKYILDIZI

  TURKYILDIZI Üye Balıkçı

  Katılım:
  17 Şubat 2010
  Mesaj:
  7
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  GÖLETLER
  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

  Gürol kardeşim gayet güzel anlatmışsın,göle ağ attırmayacaksan önce bayilerdeki ağları toplatıp satışını yasaklayacan ki ağ atılmasın,cezalar satanlardan başlarsa bence yasak ağ atanlar azalır bir nebzede olsa göletlerimiz kurtulur kanısındayım..
   
 11. oltadasazan

  oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

  Katılım:
  27 Kasım 2008
  Mesaj:
  661
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Eskişehir ve Yöresi
  Web Sitesi:
  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

  Şuan için misina ağların satışı ile ilgili yasal bir mevzuat yok Tarım Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü"ne gerek sözlü gerekse yazılı olarak yapılan şikayetleri , gözlemleri ve araştırmaları dikkate alarak 2008 yılında yapılan Danışma Kurulu toplantısında alınan kararlar sonrası yayınlanan 2/1 numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını düzenleyen tebliğlerde 14.ncu maddenin 7 .nci bendinde Monofilament (tek kat) Misina ağlarının kullanımı 1 Eylül 2010 tarihinden itibaren kullanımı yasaklanmıştır maddesi mevcut bu karar ticari balık avcılarının baskısı sonucu değiştirilmez veya ertelenmezse 1.Eylül.2010 tarihinden itibaren misina ağ kullanılmayacak.Bu ağcılığın sonu değil mutlaka ip ,fanyalı ağlarla avlanılma devam edeceksede misina ağ kadar ucuz ve elde edilmesi kolay olmadığından ve kopup suda kalma neticesinde daha erken çürüme ile hayalet avcılık süresi kısalacağından yasak çok faydalı olacaktır.Amatör balıkçılara düşen en önemli görev yasaklanmanın başlıyacağı 1 Eylül'den itibaren misina ağ gördükleri bayi ve kullanıcıları ihbar etmek olacaktır.Tırıvırı tabir ettiğimiz katliam aracınında imal edildiği misina ağların yasaklanması ile tırıvırı tabir edilen avlanma şekliylede mücadele kolaylaşacaktır.
   
 12. MUSTAFA KAHRAMAN

  MUSTAFA KAHRAMAN Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2010
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  TATLISU TUZLUSU
  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

  Duyarlı paylaşımınız için çok teşekkür ederim herkes sizin gibi davransa gelecegimiz kurtulur saygılar.
   
 13. mustafadinç

  mustafadinç Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2008
  Mesaj:
  484
  Alınan Beğeniler:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İç Anadolu Böl.
  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

  Yunus bey evet bende aynı şeyden bahsediyorum fazlada irdelemek istemiyorum ancak daha dün gördüm Savtekin caddesindeki av bayilerinden birisi alenen parakete satıyordu adam vitrine koymuş düşün gerisini.
   
 14. mustafadinç

  mustafadinç Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2008
  Mesaj:
  484
  Alınan Beğeniler:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İç Anadolu Böl.
  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

  Evet Osman abi bu bilgi güzel oldu ancak tabiki en önemlisi insanların bu işi yapanları engellemesi örneğin bizlerin su kenarlarında adeta polis jandarma gibi olmalıyız.
   
 15. Ceyhun Gökmen

  Ceyhun Gökmen Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2010
  Mesaj:
  359
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Su Olan Her Yer
  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

  Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler...
   
 16. ercanGunes

  ercanGunes Üye Balıkçı

  Katılım:
  29 Ağustos 2010
  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  eskişehir
  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

  sa öncelikle kolay gelsin böyle bir site hazırladıgınız için tesekkür ederim ben a.kuzfındıktayım dediniz gibi baraja ag atanlarla baya bi urasmamıza ramen bi sonuç alamadık adamları tam yakalayacaz nasıl oluyosa adamlar haber alıp kacı yolar jandarmada yardımcı oluyor ama yinede adamları yakalayamıyoz ama baya cay dırıcı olduk galiba esksi gibi kimse gelip ag atamıyor bundan sonrada atamayacak lar
   
 17. mustafadinç

  mustafadinç Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2008
  Mesaj:
  484
  Alınan Beğeniler:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İç Anadolu Böl.
  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

  Ercan kardeşim Hemşehrim çok sağol Kuzfındık bizim geleceğimiz o baraja gözümüz gibi bakmamız lazım sadece o baraja değil ama bu baraj büyük bizi 10 yıl idare eder çalışmaların için çok teşekkürler.
   
 18. balıkçı hasan

  balıkçı hasan Üye Balıkçı

  Katılım:
  23 Temmuz 2012
  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  kütahya çevresi
  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

  ben bu steye yenı uyeyım kutahyalıyım son haftalarda bende kuzfındık barajına tak oltayla gıdıyarum ve her gıttıgımde ag atanlarla karsılasıyorum bu agcılara artık bı dur dıye nasıl soyleyecegız
   
 19. Tarık Ersal

  Tarık Ersal Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  18 Kasım 2009
  Mesaj:
  355
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Türkiye
  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor


  Hasan bey,

  Öncelikle o barajın şu an için tek oltayla da av yasağına tabi olduğunu yazayım. ;)

  BKZ: http://www.bsgm.gov.tr/mevzuat/Teblig_2_2.pdf
  EK - 1 Avlanmanın Tamamen Yasaklandığı İç Sular.

  Söylemekle olmuyor.
  Ne yazık ki dur demekle de olmuyor.
  Biz toplum olarak şifahi takılırız ama yazılı olmayan başvurunun da genelde bir faydası olmuyor.

  Yapacağınız iş çok basit.

  Eskişehir Tarım İl Müdürlüğüne bir dilekçe yazacaksınız.

  Eskişehir Tarım İl Müdürlüğünün sorumluluk sahasında yer alan Kuzfındık Barajının yürürlükte olan 2/2 tebliğ ile avcılığa yasak olduğunu, bu barajda gördüğünüz kural dışı avcılığın durumunu, hatta mümkünse detaylı bir hikayesini yazıp, dilekçenizin altına adınız, soyadınız ve adresinizi de yazarak 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince tarafınıza yapılacak işlem ile ilgili bilgi verilmesini istemeniz gerekiyor.

  Bir A4 kağıt üzerine yukarıda anlatmaya çalıştığım dilekçeyi aktarıp, bir zarf üzerine de googleden aldığım aşağıdaki adresi yazıp yollamanız umarım ilgilileri hareketlendirecektir.

  T.C. ESKİŞEHİR VALİLİĞİ İL GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ
  Arifiye Mah. Süleyman Çakır Cd. No : 26
  ESKİŞEHİR

  Kolay gelsin.

  Sonuç hakkında bizlere de bilgi aktarırsanız sevinirim.

  RASTGELSİN.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Temmuz 2012
 20. balıkçı hasan

  balıkçı hasan Üye Balıkçı

  Katılım:
  23 Temmuz 2012
  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  kütahya çevresi
  Cevap: Eskişehir Kuzfındık barajında ağ atılıyor

  kuzfındık barajına haşa ag atılmaya devam edıyor ben 3 adet tekne saydım daha varmı bılmıyorum bunlara nasıl dur dıyecegız sevgılı kardesım tskkrlr
   

Bu Sayfayı Paylaş