1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Avlak Yerleri Eğerce ve Eşkel Avlak Yerleri

'BURSA AV MERALARI' forumunda Kader ESENCAN tarafından 5 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

 1. Kader ESENCAN

  Kader ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  1,939
  Alınan Beğeniler:
  2,067
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Tam Balık Avı yapılacak yer. Upuzun ve geniş kumsalı,yer yer kayalık oluşumlar. Karışan yok görüşen yok. Çadırınızı kurup sakince kafa dinleyebilirsiniz.İnsanlık olarak üst düzey bir halkı olan,denizide temiz bir bölgemiz. Geriye tek bir soru kalıyor;Acaba balık varmı?

  Eğercede maalesef balık çeşitliliği çok fazla değil.Genel Marmara denizinin özellikleklerini taşır.Fakat Lüfer Ailesini sadece tekne veya botla yapacağın avlarla yakalayabilirsin. Bu bölgenin kıyılarına pek sokulmazlar.Ama Eğerce'de Kalkan ve Vatoz bol bulunur. Kalkan Avına meraklıysanız sahil boyunca denemeler yapabilirsiniz.

  Diğer bol bulunan balıklar ise Zargana ve Kefaldir.Kıbrıs Mantarına ekmek veya hamur takıp gün boyu avlamanız mümkün. Takvimler eylül ayını gösterdiği zamanlarda da Mırmır kumsallardan av vermeye başlar.Özellikle Söğütpınar sahili ile Muradiyenin Ayazma Kumsalı bu avı yapmak için en ideal yerlerdir.Su kısmen sığ olduğundan oltanızı 70 metre civarlarına atmalısınız.Yem olarak Karides-Borukurdu ve Mırmırın asla hayır diyemiyeceği Sülünez işinizi görecektir.Fakat Sülünezi iğneye sağlam bir şekilde takmak şart.Uzak atış yapacağınızdan yemin düşme tehlikesi vardır.Aynı zamanda Kurşunuda sağlama almak için Klipsli Fırdöndü kullanmak gerekir.O zaman misinanın kopma ihtimali kalmaz.Aynı zamanda denizin az içine sokulmuş haritada da gösterdiğimiz kayalıkların önünden de atışlar yapabilirsiniz. İğne olarak 4-5 no çapraz iğneler Mırmır Avı için en uygun seçim olacaktır.

  At-Çek için ise size tavsiye edeceğimiz yer Ballıkaya Sahili ile Eşkel liman ve kayalıklarıdır.Eşkel merasını aşağıda anlattık.Gelelim Ballıkaya Sahiline.Burası aslen Kefal ve Zargana cennetidir.Çok fazla yavru etrafta dolaştığından Levrekde özellikle sabahları av vermektedir.Arapçiftliği ve Dalyan Gölünün ortasında Ulubat Çayının denize aktığı alanlarda denemeler yapmanız şansınızı artırır.

  Eşkel Limanı ve Kayalıklar

  Eşkel Limanı, bu bölgede esen sert poyrazlardan dolayı zarar gören balıkçı teknelerinin bir bakıma sığınacakları bir yer olsun amacıyla yapılmış bir limandır.Gerçekden de konumu itibari ile rüzgar almayan bir alanda bulunur.Dolayısı ile mendireklerde av yapmak da gayet mantıklıdır.Liman dışında sağ tarafta kalan kayalık meralar sualtı doğası bakımından Zıpkıncıların bu bölgede en çok tercih ettikleri yerlerden biridir.Ayrıca At-Çek yapmak içinde güzel alanlar var.Mesela bozburun denilen uç kısımdaki kayalıklar Spin avı için çok uygundur.Yemli avlar için ise Şamandıralı takımlar kullanılır.Çıkan balıklar Mudanyadan bu yana gelen avlaklardan pek farklı değilse de Levrek buralarda daha fazla av verir. Bunu Zıpkıncı arkadaşlarımızda teyit etmiştir. Ayrıca Lüferde ara ara av veren balıklardandır.

  Eşkelde yakalanabilecek diğer balıklar ise Limandan Kefal-İstavrit-Mezgit ve Zargana,Kayalıklardan ise Karagöz-Eşkina-İskorpit-Gelincik-Hanos-İstavrit ve nadiren Lüfer Balığıdır.

  Kyn Avllak Yeri İnternet Sitesi

  EĞERCE-EŞKEL BALIK AVI AVLAK YERİ RESİMLERİ

  e1.jpg e2.jpg e3.jpg e4.jpg e5.jpg e6.jpg e7.jpg e8.jpg e9.jpg
   

Bu Sayfayı Paylaş