1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Makale Denizlerimizde özgürlük

'MAKALELER' forumunda alabanda tarafından 11 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

 1. alabanda

  alabanda Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  29 Mart 2010
  Mesaj:
  53
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  2
  Meslek:
  Çeşitli
  Şehir:
  Ege ve Akdeniz
  Sahip olduğumuz denizlerimizin, göllerimizin, nehirlerimizin ve akarsularımızın yabancı güçlerin egemenliğinden kurtarılmasının üzerinden seksen yedi yıl geçti.

  Büyük önder ATATÜRK’ün Türk ulusuna armağan ettiği Kabotaj kanunu ile emperyalist devletlerin denizlerimiz üzerindeki hegemonyası da son bulmuştur. Kabotaj hakkımızın kazanılmasından sonra denizcilik tarihimizde yepyeni onurlu bir sayfa açılmıştır. Artık denizlerimizde özgürce dolaşabilecek ve serbest ticaret yapabilecektik. Sahip olunan bu bağımsızlık Türk ulusunun denizlerde kazandığı
  büyük bir zaferdir. Diğer bir söyleyişle, denizlerimizde gerçekleştirdiğimiz ”Islak Devrim”dir. Böylece 1 Temmuz 1926 tarihinden itibaren, yeryüzünün en mükemmel denizlerine sahip karasularımızda bayrağımız özgürce ve coşkuyla dalgalanmaya başlamıştır.

  Kabotajın ilanından sonra günün gelişen ekonomik, siyasi, teknolojik ve sosyal koşullarına göre bu sektörde önemli gelişmeler olmuştur. Ama bizler denizcilik alanında sahip olduğumuz değerlerin ve gücün hiçbir zaman farkına varamadık ve olmamız gereken konuma da hiçbir dönemde ulaşamadık. Denizcilik sektöründe, Cumhuriyetin ilk yıllarında büyük önder Atatürk’ün çabalarıyla önemli
  atılımlar yapıldıysa da, bunlar daha sonra hızını kaybetmiştir. İlk defa İzmir’deki iktisat kongresinde (1923) 300 tonluk gemilere destek kredisinin verilmesi öngörülmüş ve karara bağlanmıştır.

  Atatürk daha o yıllarda denizciliğimizin gelişmesi ve Dünya denizlerinde söz sahibi olabilmemiz için devletin desteğinin gerekli olduğunu görmüştür. Türk donanması da kabotajın ilanıyla birlikte Çanakkale’nin serin sularından, Ege’nin mavi tenli dalgalarına doğru özgürce seyir yaparak Kuşadası körfezine demirlemiştir.

  Denizcilik araştırma, inceleme, bilgi, beceri, güçlü uluslar arası ilişkiler ile bilim ve teknolojiye yatırım gerektiren çok kırılgan bir sektördür. Sürekli gelişme gösteren ve rekabet gerektiren özel bir ihtisas dalıdır. Atatürk’ten sonraki dönemlerde işbaşına geçen iktidarlar denizcilik sektörüne beklenilen ilgiyi göstermemişler, gerekli ve yeterli yatırımı yapmamışlardır.

  Halbuki AB ülkeleri arasında en çok kıyısı olan ülke Türkiye’dir. En fazla deniz alanına sahip olma özelliği de yine ülkemize aittir. Kıyı uzunluğu 8 bin 333 kilometre olan güzel ülkemizin sahip olduğu denizlerin toplam alanı da 377 bin kilometrekaredir. Bu rakam oldukça geniş bir sular bölgesini kapsamaktadır. Kara bölümündeki doğal ve yapay göllerin yüzölçümü de 40 bin kilometrekaredir. Bu kadar geniş ve uzun bir alana yayılan kıyılarımızı ve denizlerimizi kullanmasını ve korumasını bilmediğimiz sürece, onlara sahip olmamızın hiçbir anlamı yoktur.

  İleriye dönük stratejiler belirleyerek kalıcı yatırımlar yapmalıyız. Sektörün gelişmesi, uluslar arası kimlik kazanması, Dünya entegrasyonuna uyumu ve ulusal çıkarlar düşünülerek “Planlı ve Programlı Denizcilik Politikaları”nın hazırlanabilmesi için, öncelikle yüzümüzü denize dönerek onunla barışmalıyız.
  Türkiye’ nin bu nedenle uluslar arası uyum çerçevesinde yapılandırmasını sürdürerek bir an önce Denizcilik Bakanlığı’nı kurması gerekir. Dünya denizlerinde dolaşan 42 bin geminin 2007 yılında 7,5 milyar ton dolaylarında yük taşıdığı düşünülürse, sektördeki ekonominin gücünü de tahmin edebiliriz. Ülkemizin bu pastadan alacağı pay ise yüzde 2-3 kadar az bir rakamdır. Bu şartlarda uluslararası denizcilik sektöründe nasıl biz de varız diyebiliriz? Tersanelerimizi Ege ve Akdeniz’e doğru kaydırarak oraları da kontrol altına almalıyız. Yönetimi, hukuku, teknolojisi ve altyapısı ile kendimize özgü “ulusal denizcilik misyonu” nu yaratmalıyız.

  Türk denizciliği artık hak ettiği yere ulaşmalıdır. Devletin ekonomik desteği ile gelişmelere hız kazandırılmalıdır. Sürekli gelişen ve büyüyen Dünya denizcilik konvansiyonlarına çabuk uyum sağlamak için de uluslar arası denizcilik kriterlerini eksiksiz yerine getirmeliyiz. Türkiye’nin denizcilik sektöründeki geleceği parlaktır. Yeter ki sahip olduğu bu önemli değerlerin bilincinde olsun ve onlara sahip çıksın. Atatürk’ün dediği gibi ”DENİZCİLİĞİN, TÜRK’ün MİLLİ ÜLKÜSÜ” olarak görülmesi ve benimsenmesidir.

  Ş. Ünal BENLİALPER Kaptan-Denizci Yazar
   
 2. Ayşe HARUPÇU

  Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

  Katılım:
  21 Ekim 2009
  Mesaj:
  3,229
  Alınan Beğeniler:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  çipra
  Şehir:
  izmir geneli
  Cevap: Denizlerimizde özgürlük

  Ünal bey, bilgi paylaşımı için çok teşekkür ederim...
   
 3. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Meslek:
  Tekavüt
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Denizlerimizde özgürlük

  Ünal hocam, paylaşım için teşekkürler...:eek:
   
 4. Feridun35

  Feridun35 Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2010
  Mesaj:
  604
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Mercan 800 gr
  Şehir:
  Deniz ( Foça - Mordoğan)
  Cevap: Denizlerimizde özgürlük

  paylaşım için teşekkürler.
   
 5. alabanda

  alabanda Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  29 Mart 2010
  Mesaj:
  53
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  2
  Meslek:
  Çeşitli
  Şehir:
  Ege ve Akdeniz
  Cevap: Denizlerimizde özgürlük

  Çok teşekkür ederim.
   

Bu Sayfayı Paylaş