1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Makale Denizci kulturunde cokuntu.!

'MAKALELER' forumunda alabanda tarafından 27 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

 1. alabanda

  alabanda Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  29 Mart 2010
  Mesaj:
  53
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  2
  Meslek:
  Çeşitli
  Şehir:
  Ege ve Akdeniz
  Denizcilik sektörümüzün tarihi gelişim süreci içinde ne yazıktır ki olması gerektiği gibi gelişme gösteremeyen kültür tortusunun olgusal katmanları arasında oluşan ve ciddi boyutlarda istikrarsızlığa neden olan belirsizliklerin giderek büyüyen dalgaları günümüze kadar ulaşarak sektörün temel özdeşliğinin arterlerinde önemli boyutlardaki çöküntülere zemin hazırlamıştır.

  Çelişkiler, aykırılıklar ve ilkesizlikler ile birlikte istikrarsızlığın hüküm sürdüğü sektör ortamında yaşanacak olan panik ve bunaltı ortamı elbette ki geleceğe yönelik güven duygularını sarsacak ve kaygıların yoğunlaşarak artmasına neden olacaktır.

  Çöküntüye yönelik bu sancılı yolculukta alınacak her türlü ağır darbe denizciliğimizin misyonunu evrensel boyutlardan daha da uzaklaştıracaktır. Siyasi iktidarlar tarafından özgür iradenin egemenliğinden yoksun olarak alınan istikrarsız ve postmodern politik kararlar nedeniyle denizcilik sektörümüzün geleceği ile ilgili en önemli yatırımlar, programlar ve planlamalar ertelenmek veya gündemden çıkarılmak durumunda kalmıştır.

  Denizciliğimizin gelişimine engel olan uluslar arası art niyetli baskılara ve çıkarcı dayatmalara karşı zamanında ve yeterince tepki gösteremeyen iktidarlar, denizcilik sektörünün uluslar arası ekonomik krizlere karşı direncini zayıflatmakta ve aldıkları yanlış kararlarla rekabet gücünü kırmaktadır. Denizcilik alanında saf anlamda bilgi ve teknolojinin oluşturulması ile insan ve sermaye kaynakları daha verimli bir seviyede değerlendirilecektir. Gelinen bu aşamada sektör anlamında ulusal platformda gerçekleştirilecek olan sorunların belirlenmesi, organize edilmesi ve çözüme yönelik çalışmaların acilen planlanarak başlatılması, denizcilik sektörünün öncelikle psikolojik kondisyonunu yükseltecek ve onun uluslar arası denizcilik alanındaki varlığını kanıtlayacaktır. Maddi ve manevi anlamda motivasyonu yüksek değerlere ulaşacaktır.

  Denizcilik alanında bilginin yaratılması kadar, yönetimi ve paylaşımı da denizlerde söz sahibi olabilme açısından son derece önemli bir gerçektir.Çünkü, denizcilik sektöründe oluşan doğru bilgileri değere dönüştürerek üretime ve yatırımlara ivme kazandırmak, denizciliğimizin geleceğe yönelik atılımlarındaki güven ortamını yeniden yapılandıracaktır.

  Enformasyon denizci toplumu anlayışı ile bilgi denizci toplumu anlayışının sentezlemesinden ortaya çıkacak olan bütün değerler denizcilik sektörümüzü yarınlara güven içinde taşıyacaktır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Kasım 2016
 2. AYTAÇ AKINCI

  AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

  Katılım:
  29 Şubat 2012
  Mesaj:
  803
  Alınan Beğeniler:
  122
  Ödül Puanları:
  48
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  AKYA - ORFOZ - Kraça
  Şehir:
  MARMARA - EGE
  Cevap: Denizci kulturunde cokuntu.!

  Paylaşımınız için teşekkürler...
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş