1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Deniz Balıkları Denizatı Nasıl Bir Balıktır.

'DENİZ BALIKLARI' forumunda deniz34 tarafından 24 Mart 2016 tarihinde açılan konu

 1. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  512
  Alınan Beğeniler:
  140
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ
  [​IMG]

  Denizatı, tüm dünyada ılıman ve tropikal sularda bulunan, boyutları 15 - 16 ve 35 cm arasında değişen türleri bulunan ve de yılan iğnesi türleri erkek hamileliğinin görüldüğü tek tür olarak bilinmektedir.

  Denizatı, alt vücuttaki arka yüzgeç ve kafada solungaçların yanındaki göğüs yüzgeçleri ile tam bir balıktır. Ancak deniz atı türleri ise kısmen saydamdır, bu yüzden akvaryumların içerisinde olmalarına rağmen görünmedikleri gibi resimlerde de pek sık görülmezler.
  Denizatı nüfusu son yıllardaki aşırı avlanma nedeniyle tehlike altına girmiştir. Denizatı geleneksel Çin şifalı bitki biliminde kullanılmaktadır ve her yıl 15 - 20 milyon denizatı bu amaçla yakalanıp satılmaktadır. Denizlerimizin tamamında az dahi olsa bulunurlar.
  Denizatlarının ihracatı ve ithalatı 15 Mayıs 2004'den beri CITES tarafından kontrol edilmektedir. Ne yazık ki bizim denizlerimizde avlanan Çinekop vede Kıraça balıklarının yasak olmasına rağmen avlanmalarına dur diyen bir düzen ve sistem maalesef bulunmamaktadır.
  Bu balıklar, deniz yosunu ve esmer suyosunu yataklarının arasında düşmanlarından çok rahat bir şekilde saklanabilirler. Bu balığın bir türü olan Deniz ejderleri, larvamsı balıklar ve Amphipodalarla ve deniz bitleri gibi küçük karides benzeri kabuklu hayvanlarla beslenmektedirler, avlarını küçük ağızlarına suyu çekerek avlanırlar.
  Üremeleri enteresan olarak, erkeklerinin hamile kalmasıyla gerçekleşmektedir. Çoğu denizatı türlerinin hamileliği yaklaşık olarak iki ile üç hafta arasında sürmektedir.
  Erkek denizatında dişi tarafından bırakılan yumurtaları taşıdığı kuluçka kesesi bulunmaktadır. Yumurta tüpten yukarıya erkeğin kesesine ilerler ve burada erkek daha sonra yumurtaları döller. Embriyolar 10 gün ile 6 hafta arasında gelişirler, bu süreç su koşullarına bağlı olarak değişmektedir. Erkek doğum yaparken, tüm bebek denizatlarını çıkana kadar boşaltır.
  Denizatları genellikle tek eşlidir, ancak bazı türleri sürü halinde yaşamayı sevmektedirler. Tek eşli çiftlerde, erkek ve dişi birbirlerini sabahları ve bazen akşamları aralarındaki bağı kuvvetlendirmek için kur yaparak karşılarlar. Günün geri kalanını birbirlerinden ayrı olarak yiyecek aramakla geçirirler.
  Denizatlarının çok hızlı hareket edebilen gözleri bulunmaktadır, bu sayededir ki avlarını ve avcılarını vücutlarını hareket etmeden izleyebilme yeteneğine sahiptirler. Avlarını yutmakta kullandıkları uzun bir burunları bulunmaktadır. Denizatının uzun ve kavrayıcı kuyruğu bulunmaktadır. Bu sayede deniz yosunu gibi desteklere sarılarak su akımı tarafından sürüklenmesini engellerler.
  Kaynak: nuri deniz ( balıkçı reisi )
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş