1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Dalyan Nedir...?

'DENİZLERİMİZ GENEL BİLGİLER' forumunda deniz34 tarafından 4 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  512
  Alınan Beğeniler:
  140
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ
  Her yıl Nisan ayında kurulan ve Temmuz ayına kadar da balık avlamaya devam eden dalyanlarda, her cinsten balığın yakalanması mümkündür. Bu balıklardan İstavrit, Hamsi, Palamut, Torik, Kalkan, Yunus, Çinakop, Kılıç, Orkinos başlıcalarıdır.


  [​IMG]
  Dalyanlar, en küçük 6 direkli ve en fazla 12 direkli ve çift havuzlu olmak üzere deniz kıyısına yakın bölgelerde kurulurlar. Dalyanlar tüm göç balıklarının tamamını avlayabilirler. Bu konuda dalyanlar için getirilmiş bir yasak dahi yoktur. Oysa, balıkların yumurtlaması için Karadeniz’e çıkışlarında avlanırlar ve balık neslinin devamının önüne geçilmiş olur.

  Bu dalyanların iskeletini, denizlerin içerisinde belirli bir hesaba göre bilhassa dikdörtgen şeklinde dizilen ağaç direkler oluşturmaktadır. Bu direkler, galvanizli çelik teller ile birbirine bağlanmak suretiyle denize dikilir ve ağlar da bu direkler arasına havuz şeklinde döşenir. Ağaçların dibe iyice oturmalarını sağlamak için uç kısımlarına taş veya demir ağırlıklar bağlanır. Aksi halde bu uzun ağaçları dibine indirmek mümkün olamaz .

  Dalyanlar tek kapaklı ve çift kapaklı olmak üzere kurulurlar. Balık havuz içerisine girdiğinde kapak üzerinde bağlı olan sağlam sicim ile çekilerek ağız kısım kapatılır. Böylece havuz içerisinde hapis olunan balık dışarı çıkamaz ve avlanmış olur.

  Kaynak:NuriDeniz
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş