1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Deniz Balıkları ÇİPURA Sparidae, Perciformes, Sparus

'DENİZ BALIKLARI' forumunda Cem VAROL tarafından 25 Mart 2009 tarihinde açılan konu

1. Cem VAROL

Cem VAROL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ege’nin meşhur balığı çipura veya alyanak. Yurdumuzda çipura, çıpra, çupra, alyanak veya mendik diye bilinir, yarım kiloya kadar olanlarına lidaki, bir kiloya kadarlarına da kaba lidaki denir. Diğer dillerde gillthead seabream (İng., ABD), dorado (İsp., Fra., Pol.), goldbrassen (Alm.), Tsipoura (Yun.) gibi isimlerle bilinir. Vücudu yanlardan basık, yüksek bir sırt profiline sahiptir; bu ona oval bir görünüm vermektedir. Tüm vücudu iri pullarla kaplıdır, Sırtı koyu gümüşi renkte yanları beyazdır; tüm vücudunda sarımsı janjanlı parıltılar görülür. Solungaç kapağının üstünde yanal çizginin başlangıç noktasında siyah bir leke bulunur bu lekenişn alt tarafı kırmızımsı pembesi rengi ile balığa alyanak denmesine neden olur. Kafası oldukça büyük, gözleri normaldir, İki gözü arasında alnında V şeklinde altın sarısı bir bant bulunur. Ağzı mensubu olduğu sparidae familyanıa özgü olarak küçük tabii ki çeneleri çok kuvvetlidir. Yandaki tanıtıcı resimden de görüldüğü gibi çenesinde çok kuvvetli kırıcı (köpek) dişleri vardır ve arka tarafta da öğütücü dişler bir kaç sıra halinde dizilmiştir. Bütün yüzgeçleri gayet iyi gelişmiştir. Sırt yüzgeci tek olarak enseden kuyruğa kadar uzanır. Yan yüzgeçleri oldukça uzun ve sivri uçludur. Kuyruk yüzgecinin ucuları
    siyahımsıdır. Sadece yurdumuza özgü bir balık olmayıp Atlantik okyanusunda da bulunur.
    Yurdumuzda da daha çok Ege ve Akdenizde bilinen ve makbul tutulan çipurayı balık çiftlikleri yetiştirip pazarlamadan önce İstanbul’da halk arasında adı bile bilinmez ve pek tanınmazdı. Zaman zaman bitkilerle beslendiği
    bilinse de esas olarak etçil balıktır küçük kabuklular (çağanoz, karides, mamun) midye, sülünez ve diğer balıkların küçüklerini yer. Genelde tek tek gezerler ama küçük gruplar oluşturdukları da görülmektedir.
    Üremeleri yurdumuzda Ekim Aralık aylarında olur. Bir dişi 150.000 kadar yumurta dökebilir. Hermafrodit özellik gösteririler dişiler üç yaşından sonra erkek olurlar. 10-12 yıl kadar yaşadıkları sanılmaktadır.
    Yurdumuzda genellikle boyu 25-40 santim 0,5-3 kilo ağırlıklarda olanları yakalanır, 60 santim boya ve 6-7 kilo ağırlıkta olanlarına rastlamaktadır. Eskiden Marmara’da yakalanan çipuralar Ege
    ve Akdenizdekilerden daha iri olurmuş ama artık Marmara’da Çanakkale boğazına yakın bazı bölgeler hariç neredeyse çipura çıkmamaktadır. Okyanusda yakalanan çipuralar doğal olarak daha büyüktür, 70 santim boya 12 kilo ağırlığa kadar olabilir.

Çipura kültür balıkçılığa uygun yapısı ile tüm dünyada bu arada yurdumuzda da balık çiftliklerinde yetiştirilerek pazarlanmaktadır.
    Etinin lezzeti de buna eklenince ekonomik değeri çok yüksek balıklardan sayılmaktadır.

NERELERDE BULUNUR

Yosunlu ve kumlu diplerde daha çok bulunur. İlkbaharda nehir ağızlarında acı sulara da girerler,
    yazları genelde kıyılarda 30 metreya kadar olan derinliklerde bulunurken kışları derinlere çekilir. Yetişkin iri balıklar 150 metre kadar derinlerde gezer. Yurdumuzda Karadeniz’de bulunmaz, Marmara’da sayıca çok azalmıştır. Ege ve Akdeniz’de ise bolca bulmak mümkündür.

AVLAYALIM

Avcılığı genelde karagöz bahsinde anlatıldığı gibidir. .

Takımlardan önce çipura için kullanılacak yemler bir bakalım. İstanbul’lu ve Marmara denizinde avlanan balıkçılar Çipuraya daha çok çalı karidesi, teke, midye, sülünez ve akyem kullanır, Çanakkale civarında ve Saros körfezinde çağanoz, akyem başlıca çipura yemidir, Ege ve Akdeniz’de ise mamun, sülünez, akyem (başta sardalya) ve karides itibar görür. Ama tabii burada sayılan yemler genel olarak tüm denizlerde kullanılabilir bazı yerlerde amatörlerden
    daha fazla itibar görmeleri sadece alışkanlıktandır.

a. Hırsızlı dip takımı

b.Parakete

a. Hırsızlı dip takımı

Bu takım kıyıdan avcılıkta kullanılır ve yukarıda bahsedildiği gibi başka balıklar da bu takıma çıkar.

b. Parakete*

Çipura’nın parakete ile avcılığı daha çok Çanakkale, Kuzey Ege ve Ege’de yaygındır.

Çipura için düzenlenecek parakete orta kalınlıkta paraketelerden sayılır. Parekete bedeni 120 veya 150 misina olabileceği gibi kendi ağırlığı ile batabilen sentetik iplerden de olabilir hatta karışma riskinin azlığı sağlamlığı nedeni ile bu ipler daha da kullanışlıdır denebilir. Köstekler
    035-045 misinadan, köstek boyları 1-1,5 kulaç, iki köstek arası mesafe ise 4 kulaçtır, bu mesafe derinlikler arttıkça 6 kulaca kadar çıkabilir. İlk ayak taşından 6-8 kulaç mesafe alınarak birinci köstek bağlanır. Ayak taşlarının ağırlığı 2-3 kilo civarındadır. Son köstek ile ikinci ayak taşı
    arasındaki mesafe de 6-8 kulaçtır. İğneler 1 numaradan 2/0 a kadar değişik boylarda olabilir. İğne seçerken meradaki balık türleri ve boyları hakkında biligi sahibi olmak çok yardımcı olur. Bu tür bir parakatenin iğne sayısı 100-150 arasında değişir. Paraketenin yemleri akyem
    (sardalya başta), iri karides, çalı karidesi, kalmar veya sübye eti olabilir. Parakete serilirken ilk önce şamandırasız ayak taşı indirilir, bu arada sandalın kurekle hafif hafif ilerlemesi paraketenin dökülmesini kolaylaştırması gerekir. Ayak taşı dibi bulduktan sonra ki bu arada
    bir kaç köstek de suya inmiş olabilir, parakete bedeni hareket eden sandalla bir miktar gerdilir ki ilk köstekler üst üste düşmesin, bundan sonra paraketenin dökümüne devam edilir. İğneler bittikten sonra şamandıralı ayak taşı da indirlir. Bu parakete genel de kıyıya paralel olarak 15-30 metre derinliklere serilir. Paraketenin atılacağı yerin kayalık ve ilişken olmamasına dikkat etmek gerekir ki toplarken takılma olmasın. Eğer parakete akıntılı bir yere seriliyor ise ilk
    olarak buraya 20-25 iğneli bir parakete dökülerek akıntının şiddeti ve takımın nereye sürüklendiğine bakılabilir. Özel olarak hazırlanmış sepeti içine istifli paraketeyi sereken karışmaması için üzerine bir miktar kum atılır.

Bu türden hafifi paraketeye o meradaki, karagöz, mercan, sinarit palazı, levrek, iskorpit, vatoz gibi pek çok farklı balık da çıkabilir.

*Dikkat amatör balık avcılığı sirkülerine göre parakete amatör balık avcılığı takımı sayılmamaktadır.

Ağ ile avcılığı pek olmaz, nadiren başka balıklar için bırakılan fanyalı ağlarda çıkar.

Yukarıda da belirtildiği gibi çipura tüm dünyada balık çiftliklerinde üretilerek pazarlanmaktadır. Bu neden ile çok önemli gıda kaynağı balıklardandır ve ekonomik değeri çok yüksektir. Taze, kurutulmuş, tuzlanmış tüketilir. Kızartması, ızgarası, buğulaması, haşlaması nefis olur pilakisi de yapılır. ALINTIDIR

2. Murat VAROL

Murat VAROL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili Cem Bu güzel ve değerli bilgiler için teşekkür ederim, emeğine sağlık...

3. Sedo3535

Sedo3535 Tba Okuru

Paylaşım için teşekkürler Cemo, havalar biraz daha ısınsın abin götürecek seni çipura tutmaya;)

4. Cem VAROL

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    abin derken ,?

5. Murat VAROL

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Beni Kastetdi Cem 12 Temmuzda oradayım...:D:D:D

6. Sedo3535

Sedo3535 Tba Okuru

Kendin gidersin artık:rolleyes:

Yok yok Murat abi burdaymış onla gidersin, gel 12 temmuz gelll:):):)

7. Cem VAROL

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    anladım muratt abı bende dedım bu bole kendı adına konusamaz :D

8. Cem VAROL

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    la sedo alırım oltayı otururum sahılde oltamı acmadan gerı donerım senınle gıtmıs gıbı elım bos donerım :D:D:D:D:D

9. zeki demirkan

zeki demirkan Tba Okuru

Cem uğraşıp emek vermişsin teşekkürler arkadaşım.
    Değerli,güzel bilgiler ve paylaşım için sağolasın.:);)

10. Murat VAROL

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Eh sana bişey demiyorum serdar aha gelince görüşecez Cem ve Ferudun abiler Aşkın, Vahap hep beraber ava çıkcaz ozaman ne diyecen hemi...:D:D:D

Akarbam organizasyon hazır Mardin İzmir Paşa avı serdarsız...:D:D:D Opersyonumuzun adı bu olmalı...:D:D:D

11. oltadasazan

oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Cem sen serdar'ın takılmalarına alınma, derici sevdiği deriyi yerden yere vururmuş. Çupra ile ilgili detaylı paylaşımın için teşekkürler.

12. Cem VAROL

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    begendıgıne sevındım zekı abı zaman ayırıp baktıgın ıcın ben tesekkur ederım

13. Cem VAROL

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    :) yok osman abım onun takılmalarına alısıgım ben ben bı onlayken oltaya balık takılmamasına alısamadım :D
    paylasımı begendıgıne sevındım ben tesekkur ederım

14. Cem VAROL

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ben tesekkur ederım murat abı nette buldugum guzel bı paylasımdı sızle paylastım

15. çimentepeli

çimentepeli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Cem emegine saglık kardeşim paşayı güzel anlatmışsın .

16. Cem VAROL

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    saol dayım sızler sayesınde ogrendık bız pasayı bunlarla sadece tekrar edıoruz

17. discus

discus Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    cem paylaşımın için teşekkürler müthiş bir bilgilendirme.emeğine sağlık...

18. Onur ADIGÜZEL

Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Cem kardeşim emeğine sağlık.bu güzel bilgilendirme için de ayrıca teşekkürler:)

19. Yusuf SAVAŞ

Yusuf SAVAŞ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    2
    cem ellerine sağlık kardeşim sıkı bir çalışma yapmışsın paylaşım için teşekkürler;)

20. ahme+

ahme+ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    cem emeğine sağlık paylaşım için teşekkürler

Yükleniyor...