1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Tekne Avları Büyük yem,büyük iğne ve büyük Mercan

'AV RAPORLARI' forumunda orhanbaba tarafından 17 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

1. orhanbaba

orhanbaba Orhan Baba Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    16 Eylül 2011 Kuzey Ege.

Sevgili olta balıkçıları dostlarım,
    Mercan avları hakkında bazı görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum,
    Derin suda yemli takımlarıyla çok senelerden beri Kuzey Ege de Mercan ve diğer dip balıkları avlamaya devam ediyorum,bu yaptığım avlar bana her geçen gün daha değişik tecrübeler öğretmekte ve kazandırmakta , bundan evvel denize her açıldığımda çeşitli avlar yaparak günümü geçirirdim, şimdileri artık sadece tek av üzerinde duruyorum velhasıl olmayan balığın peşinde koşmaktansa, az da olsa dip su avlarımda bir kaç balık avlayarak bu güzel uğraşımı renklendiriyorum, son günlerde havalar gayet sakin geçmekte, bu zamanlarda mercan balığının hayli bol av vermesi gerekirken denizlerde dip su akıntılarının bir hayli fazla olması ve gün içersinde rüzgarların devamlı değişmesi balık avını çok etkiliyor, bu şekilde balık tutamayan tüm balıkçılarda nerede balık varsa oraya akın ediyorlar ve balık olan meralarıda onlar temizliyorlar.
    Evvelden sadece bir kaç mercan taşında avlanırken şimdi yüzlerce taşın kerterizlerini almak ve fırsat oldukça bu taşları aramak zorunda kalıyoruz, bu taşlarda sadece büyük mercanların peşlerinde koşturuyoruz, bu konuda son zamanlarda yaptığım çeşitli araştırmalarda büyük mercanların genel olarak hangi iğneye ve nasıl bir yeme ilgi gösterdiklerini izledim bunları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Normal olarak genelde mercan avlarında kullanılan iğneler 1/1 1/0 2/0 en fazla 3/0 dır, fakat gece avlanırken veya gündüz büyük mercan avlanmak istiyorsanız 4/0 veya 5/0 iğneleri denemenizde fayda var, takımı hazırlarken kösteklerin ve bedenin Flora Carbon misina olmasına dikkat edin, ben 035 veya 041
    Yo-zuri Mirage kullanıyorum, son avımda kullandığım iğneler ise
    Canelle 1535 z 5/0 bu iğnenin avantajları çok ilk başta hangi balık olursa olsun iğnenin açması gibi bir sorun olmayacak, 20 kg lık bir balığı çekecek güçtedir.

Bu iğneye takacağımız yem mutlaka büyük yem olmalıdır, küçük yemleri küçük balıklar tükettiği için büyük balıkların yemi yeme şansı azalıyor, bu nedenle bu şekilde bir takım ile derin sularda büyük balık yakalama şansımız çoğalacaktır.
    Bu büyük iğnenin balığın ağzından çıkma şansı yok gibidir birde yemi tıklatırken o anda yapacapınız bir hamle ile mutlaka balığı çalma şansımızda çoğalacaktır.
    Büyük mercanlar, fangriler sabah erkenden güneş doğarken ve akşam üzerleri güneşin batım zamanında oltaya daha fazla saldırırlar, genelde fangri marcanlar bu saatlerde çok zevkli ve bereketli av verirler, hele gece avlanıyorsanız çok güzel mercanlar, fangriler, ıstakarozlar veya değişik büyük balıklar yakalayabilirsiniz.

Mercan avına çıkacaksanız mutlaka havanın güneşli açık bir hava olması, rüzgarın esmemesi, denizin durgun ve akıntısız olmasına dikkat edin, kullanacağınız takımın ince misinadan olması ve kullanacağınız yemlerin mutlaka taze olması sizlere çok güzel bir mercan avı yaşatacaktır.
    Mercan hava ve deniz şastlarını müsait olduğu her zaman av verir ama balığın yeme olan ilgisi azalır, sabah erken ve akşam üzerleri gibi olmasada arada sırada mercan veya diğer dip balıklarından nasibinizi alabilirsiniz.
    Zaten bizler amatör olta balıkçıları için yenecek kadar balığımızı tutmamız bizlerin hedefi olmalı diye düşünüyorum yeterki bu av bize biraz balık, huzur ve mutluluk versin.

Denizde olmak ve mercan avlanak çok güzel, dün sabah erkenden hem kahvemi yudumluyorum hem de denizi seyrediyorum, deniz rüzgarsız ve çok sakin tam benim istediğim bir hava, bu arada bir dilim üzerine terağı sürülmüş kızarmış ekmekte hanım tarafından getirilince çok güzel bir kahvaltı oldu.

Denize açılmam lazım, ilk başta yemlerimi aldım dondurulmuş tuzlanmış sardalya kullanacağım, yeni hazırkadığım mercan takımlarımı ve kurşunlarımıda kovaya koydum, bu arada iki sişe 1.5 litrelik pet sişede donduğum sularıda yanıma aldım, bu suları bir kovanın içersine biraz deniz suyu koyarak tutmuş olduğum balıkları burada saklıyorum, buz gibi suda saatlerce sağlıklı olarak balıkları muhafaza etmekte çok işime yarıyor bunu da bilgi olaral sizlerle paylaşmak istedim, birazda yakıt aldım, biraz meyva ve suyumuda hazırladım, artık her şet tamam limana gidebilirim.

Son hazırlıklarımı yaptım, yakıtımı depoya döktüm, teknemi çalıştırdım, ipleri çözdüm ve limandan çıkıyorum.

Bu gün mercan avına bakacağım yem olarak sadece sardalya var onları kullanacağım, donmuş olan yemlerimi biraz ıslattıktan sonra yumşamaya bıraktım, bu yemler aynı zamanda tuzlanmış ve donmuş yemler , bu yemi nasıl hazırladığımıda sizlere anlatmak istiyorum. bu sistemi kendim biraz geliştirerek bu şekle getirdim.

İlk başta sardalyayı iyice tuzluyorum sıraya dizerek düzgün bir şekilde iki kat gazeteye sarıyorum, bu şekilde derin dondurucuya atıyorum, artık balıklar su kaybına uğramıyor, tuzda bunların çok daha fazla donmasını engelliyor, bu balıkları taze olarak bu şekilde koyduğum zaman av sırasında da yemi hazırlarken balıklardan kan aktığını görüyorum ve balık aynı tazeymiş gibi sert ve hiç kendini bırakmıyor.

Yemlerim hazır 10 adet kadar sardalyayı hazırladım bu sefer yemleri biraz daha büyük olarak kestim, bir sardalyadan üç yem çıkarttım küçük sardalyaları ikiye böldüm, balıkların kuyruklarını ve başlarını kesiyorum, bazen yem kalmayınca başları ilede balık tuttuğum oluyor, artık Midilli adasının yakınlarındayım tabiki bizim sularımızda, ilk deneyeceğim taş 99 metre bu arada denizi kontrol ettim her hangi bir ağ ve parekete olmadını görüyorum, besmeleyi çektim ve yemi dip mercan takımımı suya indirdim.

Takımı şu şekilde hazırladım, bu takımımı 3 köstekli yaptım, her köstek boyu 12 cm her kösten arası boşluluğu 25 cm, yani iki köstek hiç bir zaman suya inerken bile birbirini bulmuyor, kursunun 5 cm üzerinde bir fırdöndü 5 cm sonra gelecek şekilde yemli iğnem ve sonrası iki köstek daha en üst tarafta bir fırdöndü , sonrada elle kullandığım 070 gayet yumuşak kalıteli asso misina.

Hava gün doğusundan çok hafif olarak esmekte, teknemi kendi haline bıraktım demir atmadan avlanıyorum, takımım dibe ardi biraz boşluğunu aldım, kurşun dibe değiyor tekrar yükseliyor tekrar değiyor bu şekilde avlanıyorum, daha ilk atışımda bir tıklama hisseder gibiyim ve bir hamle ile balık oltamda hen de hatırı sayılır bir mercana benziyor, bellimi olur bakarsın bir sinaritte olur neden olmasın diyorum kendi kendime,:) balık artık oltada birazda büyük bir balık şimdi yapacağım ilk iş fazla heyecanlanmamak ve ara vermeden misinayı çok ağır bir şekilde teknenin içersine toplamak, bu süre 99 metre derinlikte 10 dakikayı buluyor, burada acele etmemem lazım, şu anda yapacağım telaş ve acelecilik hemen balığı kaybetmeme neden olabilir, gıdım gıdım çekerek mercanın her kafa atışını parmağımda hissediyorum ve bu bana çok zevk veriyor, bu işin en güzel taraflarından biri de balığın tekneye gelişini seyretmek, balığı gördüm küçücük bir beyaz nokta, işte bu beyaz olan nokta çektikçe büyüyerek geliyor ve geldi,işte kocaman bir pembemsi, kırmızımsı çok güzel bir mercan, sonra iki tane daha aldım.:)

İşte böyle güzel bir gün ve çok güzel bir mercan avı yaptım, sizlerle paylaşmak beni her zaman çok daha mutlu ediyor,sizlere de güzel belık avları dilerim, hepinize rastgele,:) sevgiler, hoşçakalın.:):):)

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Kasım 2016
  2. kordonboyu

kordonboyu Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Büyük yem,büyük iğne ve büyük Mercan. 16 Eylül 2011 Kuzey Ege.

Sizin paylaşımlarınızı okumak ve avlarınızı izlemekten büyük bir zevk duyuyorum. Ayrıca tecrübelerinizi o kadar güzel bir şekilde paylaşıyorsunuz ki her bir paylaşımınızdan yeni birşeyler öğreniyorum. Üstadım avlarınızın her daim bereketli ve neşeli olması dileğiyle...AlkışAlkışAlkış

3. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Orhan baba, İzmir'e gelmeden önce bir çıkarma yapayım demişsin anlaşılan ve çok da güzel bir Mercan Çıkarması olmuş.

Afiyet bal şeker olsun.:)

4. CEMAKO

CEMAKO Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Orhan abi bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Emeğine sağlık
    Orhan abi yazından anladığım kadarı ile kurşunun en altına hırsız iğne takmıyorsun herhalde daha önceleri bende takmıyordum dibe takılır diye ama dibe deydikten sonra yaklaşık 50 cm yukarı alıyorum ve dibe takılması ile ilgili bir problem yaratmıyor ve inan hırsız iğneye daha güzel balık atlıyor. (Orhan abi senin bilgilendirmelerin yanında nacizane bir bilgilendirme büyük ihtimalle sen bunu dememişte olabilirsin.)

Abi tekrar rastgelsin
    Senin avlarını bir belgesel şeklinde takib ediyoruz
    teşekkürler

5. emreksk

emreksk Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    16
    Web Sitesi:

Orhan baba avin sahaneymis,ellerine saglik

6. paşalı

paşalı Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Orhan abicim bu güzel ve bilgi dolu paylaşımdan dolayı teşekkür ederim.Ben ve birçok arkadaşım bu güzel bilgilerden faydalanacaktır.Emeğine sağlık abicim.

7. Mufi

Mufi Tba Okuru

Hocam ellerine- aklına- emeğine saglık..... her zamanki gibi tecrübe konuşmuş..

8. aldem

aldem Tba Okuru

Evet küçük iğne küçük balık,büyük iğne büyük balık,mercanlar parlıyor yine teşekürler.

9. Vedat ÖNCÜER

Vedat ÖNCÜER Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Orhan abi aynen söylediğin gibi büyük iğne ve büyük yem === büyük balık ,sana katılıyorum,tebrikler sevgili abim afiyet olsun.

10. MUSTAFA KAHRAMAN

MUSTAFA KAHRAMAN Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0

Abi bu degerli paylaşımın için teşekkürler.Her zaman büyük balıklar sana rastgelsin bizlerede limit üstü olsun yeter bu istanbul şartlarında anlarsın sen bizi saygılar sunuyorum sana afiyet olsun.

11. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Maaşallah Orhan Baba :)

Mercan'lar İzmir'e selam olsun :)

Rastgele...

12. Ayşe HARUPÇU

Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Üstadım.Her zaman ki gibi,muhteşem bilgi ve av paylaşımı olmuş sizi kutlarım Üstadım.AlkışAlkışAlkış
    Avlarınız her daim olması dileğimle rastgele.Paylaşım için teşekkür ederim...

13. Mustafa CUMBUL

Mustafa CUMBUL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    2

Orhan Baba senelerin vermiş olduğu tecrübelere dayanarak yazılmış güzel bir bilgi hazinesi ile yüklü raporu okumak çok güzeldi.Paylaşım için ellerinize sağlıkAlkışAlkışAlkış.

14. çimentepeli

çimentepeli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Ben balığa çıkarım yiyecek kadar mercanımıda alırım sonrada ver elini İzmir yollarınıda aşarım ! Yanılmıyorsam öyle mi dediniz Orhan baba.:)

Mükemmel bir insansınız sevgili Orhan baba sizi tanıdığım için çok mutluyum.:)

15. serkantezcan

serkantezcan Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Evet babacım her zaman büyük yem büyük balık,
    Bu güzel tecrübelerinide bizlerle paylaştığın çook teşekkür ediyorum,
    Kırmızı olsun bizim olsun:)

16. İhsan KARAMAN

İhsan KARAMAN Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ödül Puanları:
    2

Eyvallah baba :)

17. azzgr

azzgr Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

sevgili Orhan baba bu değerli dahiyane belgesel niteliğindeki raporun için sonsuz teşekkürler eder belgesel tadındaki raporlarının sağlıkla bizimle paylaşman dileğiyle çok teşekkür ederim. İzmir den saygılar.

18. Necati AKKOÇ

Necati AKKOÇ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ödül Puanları:
    0

Orhan abi paylaşımın için teşekkürler

19. serdaryel

serdaryel Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

abi tam ders gibi olmuş sağol ........

20. orhanbaba

orhanbaba Orhan Baba Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

:):):) Çok teşekkürler Mükremin kardeşim, benim için de en güzel tarafı sizlerle paylaşmak, sevgiler, hoşçakal.:):):)

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş