1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Yardım Büyük Turnalar?

'YARDIM ve DESTEK' forumunda 06eyyup38 tarafından 25 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. 06eyyup38

06eyyup38 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba ,

Merak ettiğim bi konuyu bilen ustalarımla paylaşmak istedim.
    Sezonun başlamasıyla limit sınırı turnalar çoğunlukta olmak üzere oltaya geliyor.Temmuz - Ağustos aylarında turnalar büyüklükleriyle (5te 1i) sevindiriyor.Eylül sonu ile Kasım başına kadar olan dönemde ise görebileceğiniz en büyük turnalar hiç tutamadığımız sularda bile kıyıdan tutulabiliyor.
    Acaba bu dönemde büyük turnaların kıyıda boy göstermelerinin sebebi nedir?

Not: Küçük turnalar ortalarda suyun üstüne sıçrayıp oyunlar oynarken büyüklerinin kıyıdaki kayalıklarda avlanıyor olmasının sebebi nedir?
    o kayalıklarda geçen senede bu dönemlerde çıkıyorlardı.başka dönem oradan bi tane balık çıkmazken bu senede aynı dönemde çıktılar.

2. 06eyyup38

06eyyup38 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: büyük turnalar?

Normalde turna dibi ot olan yerlerden tutulurken bu dönemde baraj kapaklarındaki kayalıklarda dolaşıyorlar.

3. Ayşe HARUPÇU

Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Eyüp,Turna'larla ilgili bilgiyi,tatlı su avcılığı yapan dostlar mutlaka cevap verecektir...

4. Emin AVCI

Emin AVCI Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Eyüp kardeşim.
    Turna balıkları yaşadıkları ortama göre bazen değişiklik gösterebilirler.
    Çok turna yakaladığın bölgelerde bir bakmışsın hiç balık yok.Hiç balık yakalayamadığın yerlerde inanılmaz sonuçlar alıyorsun.Turna balığı gerek mevsimler,gerekse hava şartlarına göre kendilerini adapte ederler.Tecrübelerime dayanarak büyük turna balıkları diğer küçük boy turnalara göre yaşları ilerlediği ve görme yeteneği azaldığı için daha az avlanmaktadırlar ve genelde avlarının kendi bulundukları sabit bölgelere gelmesini beklerler.
    Açlık hissi yoğun bir şekilde bastırdığı zaman çok yavaş hareket ederek avını aramaya başlar ve o sırada o bölgede avlanan birisi varsa ve saldırı dürtülerini tetiklerse mutlaka sonuç verir.
    Yine görerek tecrübe edindiğim bir olayı anlatayım sana.
    Sene 1996 sapanca gölüne bağlı kapak dediğimiz bir kanalda turna avlamaya gittik.Birkaç adet 3-5 kg lık turna aldıktan sonra balık kesildi.
    Bir ara eniştem suyun üzerinde 1 mt üzerinde bir turna gördü gördüğü yer köprü üzerinden tabi.Elimizde bolca canlı yemimiz de var ve hemen iğneye canlı yemi takarak ağzının önüne bıraktık;bıraktık ama balık yeme bakmıyor bile.Ne yaptıysak,ne ettiysek bir türlü balığı kandıramadık.gördüklerim ve yaşadıklarım karşısında adeta şaşkına dönmüştüm.Turna bu yemi nasıl yemez diye.Ozaman şu soruyu sordum kendime.Bu turna o an açmıydı?gözleri yeteri kadar görüyormuydu?İç veya dış parazitlerden dolayı hastamıydı?Koku alma duyusu körelmişmiydi?
    Bence bunların hepsi geçerli sebepler.Umarım sorduğun soruya doğru cevabı vermişimdir kardeşim.
    Saygılar sevgiler.

5. edumral

edumral Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Büyük Turnalar?

Yazdan kışa geçilen dönemde havanın bir anda soğuyup tekrar ısınması balıkların derin suyamı yoksa kıyıyamı yaklaşması konusunda kısa süreli bir sersemlik yaşamasına sebep oluyor.Bunu senelerdir yaşıyorum gözlemliyorum. Ben daha yeni yaşadığım olayı kısaca anlatayım : Her zaman gittiğim bir barajdaydım geçen haftasonu dediğin olayın aynısını yaşadım balık 15 metrede yemleniyodu. Bunun tek sebebi havanın bir anda soğuyup tekrar ısınmasıdır. Bu tüm balıklar için geçerlidir. Ama turna balığının yaşı ilerledikçe görme açısının daraldığı ve genç turnalar gibi değilde bir bölgeyi kendine meskan tutarak avlandıklarını da defalarca gözledim. Tek turna balığı için değil sazan balığıda aynı şekilde yaş ilerledikçe kilo arttıkça yemlenmeleri tek tip dir. Kaya altına gelincede hem korunak hemde su içindeki böcek ve kabukluların kaya ve yosunlu bölgede bolca bulunmasından kaynaklanır.

6. edumral

edumral Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Bunun sebebi de çok açık ortada havalar soğudukca su sıcaklığıda azalıyor. Daha önce sığ yerlerden yakalanan balıklar derin yerlere göç ediyor hava nekadar soğuk olsa da derinliğe göre suyun sıcaklıkları değişiklik göstermektedir. Balıkların bu mevsimde derin yerlerde bulunmalarının sebebi budur.

7. 06eyyup38

06eyyup38 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Büyük Turnalar?

Emin Abim,
    Değerli tecrübeni paylaştığın için tşk ederim.Balığı görüpte tutamamak eminim görmeden tutamamaktan daha acıdır. :) msjın yerine ulaştı çok saol abim.

Edumral kardeşim,
    Cvp için Tşk ederim.Oda yerine ulaştı.

Ablam ,
    ilgin için saol.şüphem yoktu cvp geleceğinden bu siteden bu yüzden vazgeçemiyorum.

Bu Sayfayı Paylaş