1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar “Bu katliamı kim durduracak !”

'Talip GİRGİN' forumunda Talip Girgin tarafından 18 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

1. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    "Bu sabah poyraz limanından yüklenen çinakopları yakalanma korkusu ile olan kamyonet şoförü kaleden aşağıya dökmüştür bu rezaleti oradaki balıkçı arkadaşlarımız telefon ederek bildirdiler! Soruyorum oradaki koop başkanı ne yapıyor? Ankara’da ne işle meşgul?"​

&&&

2/2 de takılı kalıp 2/1 de ki rezilliği sorgulamaktan kaçınan yalancı pehlivanlara kapaklık bir konu! Azıcık aklınız varsa muharebe alanını iyi belleyecek, kimin dost kimin düşman olduğunu iyi seçeceksiniz! Uskumru, orkinos, kılıç balığı, kalkan, mersinbalığı gibi lüferimizin de soyunun kurumamasını istiyorsanız, safınızı iyi belirleyin.!

Dinamit ve kireç bombası, ağ, kafes, sepet, serpme, trıvırı kullanmayan amatör olta balıkçılarının alnından öperim! Çapari, sahte balık, rapala, meps ve yemli oltalar ile balıkçılık yapan amatör olta balıkçılarının tuttukları balıklar helal olsun diyorum!

İnsanda azıcık vicdan olmalıdır. Amatör olta balıkçılığı ibadet gibidir! Allah ile kul arasındadır! Kaş yapayım diye göz çıkaran insanlar, kendilerinde olmayan dürüstlüğü, doğruluğu başkalarında arama, sorgulama yanlışına nasıl düşerler? İllaki sorgulayacaksanız, kişiyi değil; sektörü sorgulayın! İşte size fırsat; bakın günlerce televizyonları ve açık oturumları meşgul eden poyraz köy kop. Bşk. nın söz sahibi olduğu liman taşına çıkarılan ve satılmak için kamyonete yüklenen, tutulması yasak lüfer yavruları!

Kamyonet şoförü yakalanacağını anlayınca balıkları kale duvarından aşağı boca etmiş. Tarih 17 Kasım 2011 Perşembe.

Bir süre önce (06.10.2011 saat 11.15) Ulusal kanalda canlı yayında
    Sürkoop Bşk. Ramazan Özkaya, İstanbul birlik Bşk. Erdoğan Kartal ve Poyrazköy koop. Bşk. Mustafa Kokoş ve balıkçı dostu Halit Konanç; balıkçılığımızın ve balıkçıların sorunlarını konuştular. Program 40 dakika sürdü. Bu toplantıdan bir bölümü tüm orijinal haliyle, noktasına virgülüne dokunmadan size aktarıyorum.

Sunucu:
    Yani balıkçılık bugün idam sehpasında mı?
    İstanbul birlik. Bşk. Erdoğan KARTAL:
    Balıkçılık eee balık teknesiyle balıkçısıyla şu anda evet doğru idam sehpasında. Ben biraz farklı şeyleri söylüyorum. Bunun... biz o gün bu gerçekleri sakladık. Geçmişte de gerçekler böyleydi. Bu hale gittiğimiz belliydi. Bunları inanın kendimizden bile sakladık.
    Şimdi sahada aynı durumdayız. Şimdi herkes tekneleriyle, kendileriyle yani herkes idam sehpalarında...

Bir örnek; teknelerin küçüğü büyüğü hepsi borç içinde şimdi; bankalara ve kabzımallara... Borç içindeler şimdi. Yani balıkçılık iyi gitmiyor her sezon borç üzerine borç katılıyor. Balıkçı bu açıdan zor durumda;
    Bunun tedbirleri zamanında alınmış olsaydı yani biz idam sehpasına gittiğimizi birbirimizden de saklamamış olsaydık, bugün sahada bunlar olmayacaktı diye düşünüyorum.

Sunucu: Sayın Kokoş “Birbirimizden saklamamış olsaydık” Bence bunu açmak lazım... Eee nedir bunun tercümesi? Yani balıkçıların sorunlarını birbirinizden saklamanız konusu;
    Poyrazköy koop. Bşk. Mustafa Kokoş:
    Balıkçılığın sorunlarını biz birbirimizden saklamadık ki! Bakın başkanlarımda burada biz hep paylaştık bunlar biz hiçbir zaman...

Sunucu: kimden sakladınız?
    Biz kimseden saklamadık bizi duyan olmadı zaten biz konuştuk biz anlattık dertlerimizi insanımızı ama duyan olmadı. Son zamanlarda duymaya başladılar... Devletimiz sağ olsun! Eee şeyde bugün tüm dünyada ee...

Bugün dünyada balıkçılıkla uğraşan ne kadar ülke varsa o ülkenin balıkçılıkla ilgili bakanlığı var. Bugün bizim balıkçılıkla ilgili bakanlığımızı bırakın balıkçılıkla ilgili bi...
    Balıkçılıkla ilgili su ürünleri genel müdürlüğü kuruldu onu bile hayvancılığa bağladılar.
    Yani siz nereye gidiyorsunuz, nereye kadar gideceksiniz bu şekilde? Ne yapacaksınız?
    Siz denetimlerinizi yapmazsanız, ver... (Allah söyletiyordu az kaldı vergi meselesi) balıkçılığı desteklemezseniz ama bugün hıb... bıp... mecbursunuz yani... Çipura levreğe verilen desteğin dörtte birini balıkçılara verseniz hıı bu balıkların stokunu arttırır.
    Siz bir kere balıa... (balığa)
    Türkiye’deki balıkçıların...
    BÜTÜN TÜRKİYE’DEKİ DİYOLUM... (Diyorum)
    Kota getirmezseniz, her balıa...
    Bakın her balıa diyorum...
    Yani istavriti, lüferi, kınalı k... * tekiri hı mı? Getirmezseniz... al işte bu teknolojiyle... katılıyorum ben hı mı (arkadaşlarını gösteriyor) teknolojiyle hı mıı... biz bunu çok kısa sürede bitiririz zaten...
    Ama siz balıkçı...
    Şu an Türkiye’deki denizlerimizde avcılık yapan balıkçı ruhsatı 17 700 galiba o civarlar da...

Siz bu balıkçılıkla ilgili yani bu ....(anlaşılmayan bir şey söyledi yakalayamadım) mezseniz destekleyerek, Avrupa ülkesinde ki desteğin dörtte birini Türk balıkçısına verilse, biz zaten kurtardık o zaman!

Sunucu: En küçük net bir şey söyleyeyim mi? Evet kurallar belli her şey belli...
    Trol yasak mı?

Poyrazköy koop. Bşk. Mustafa Kokoş: Hayır... hiç bir ülkede yasak değil trol...
    Sunucu: Bizde yasak mı?
    Hayır değil...
    Sunucu: Peki av yasağında av yapılıyor mu?
    Bakın denetim dedim az önce...
    Av yasağında zaten yapılıyor! (Kıvırma sahnesi)

Av yasağında yapmayan ne? Trolcü da, av yasağında kaçak av yapıyor, ee ufak gırgırcı da av yasağında kaçak avlanıyor, eee yani avlanmayan kim var?
    Zaten biz yasakları çok seviyoruz yani yasak zamanlarda avlanmayıp yasak (mülkiyenin)* üzerine gitmeyi çok seviyoruz biraz da ülke olarak...

BİZSİM AMACIMIZ BU GÜNDEN NE KAZANDIK! Hesabı var...
    İşte buna av yasağı ve kaçakçılık neden oluyor? (Yalanını.....)
    SİZ BALIKÇINIZI DESTEKLEMEZSENİZ...

Dünyanın hangi ülkesinde 4,5 ay, yani ON YEDİ BİN TANE FABRİKA...
    Öyle diyelim şimdi dimi ben bunlara fabrika yani irili ufaklı...
    ON YEDİ BİN TANE FABRİKAYI SİZ 4,5 AY KAPATIYORSUNUZ...

Bu 17000 tane fabrika da da çalışan insanların her halde 150-200 bine yakın değil mi sayın başkanım (yanındaki arkadaşına dönerek soruyor ve teyit alıyor)
    Siz 150-200 insanı işsiz bırakıyorsunuz hiçbir desteği yok... hiç bir şekilde yok... bu nasıl geçiniyor?

Bankadan kredi alıyor kabzımaldan pa.. par... borç alıyor (!) denize çıkarken- keh-küh balıkçının sezonu bitene kadar deki borcu yiyor! Misal var önümüzde, bin lira ya! Denize çıkarken oluyor borcu yine on bin lira (!) böyle devir daim ede ede gidiyor...

(Sayın (!) Kokoşun söylediklerinden, hatta söylemeye çalıştıklarından bir şey anladıysam; gergedan olayım) :)

Ama anladığım tek şey aşağıdaki balıkları katletmemek için devletten para istiyor bunu yaparken de şantaj yapıyor ve işte o şantajı bu resimlerden de yukarıda anlattıklarından da belli oluyor!
    Şu an Ankara’da para peşinde;

YA BİZE İSTEDİĞİMİZ PARAYI VERİRSİNİZ YA DA KIYIMA DEVAM!

Verin başbakanım verin... geçen sene ne kadar çinakop tutmuşlar (!) hele bir kayıtları göstersinler o kadar yardım verin! Tabi kayıtlı balıkları varsa! Kayıtlara göre (!) tekne başına 200$ düşüyormuş! Sayın kokoşun istediği kayıt dışı tuttukları balığın değeri yani 500 milyon kadarcık!

Biz küçükken bu tür sahtekârlık yaparak bizi kandırmaya çalışan arkadaşımıza " Senin anan Güzel mi? Derdik :) Üçkâğıtçılığı anlaşılan kişi de sırıtarak "Güzel olmasa babam alır mıydı" der.
    Komedi gibi!

Bunlar gibi binlerce kasa balık semt pazarlarında, çıkarılamayanlar da denizin dibinde serili vaziyette yatıyor...
    İnşallah bu balıkların nesli tükenmeden, bunları katledenlerin nesli tükenir!
    Bu konuyla alakalı, insanlarımızı bilgilendirme amacı ile
    yakında, ortak çalışacağım deniz dostu bir ağabeyimizle çok güzel bir yazı dizisi hazırlığı içindeyiz!
    İnşallah balıkçılıkla alakalı tüm gerçekleri ortaya dökeceğiz!
    Umarım bir aksilik olmaz ve yeterli zamanı bulabiliriz.
    Saygılarımla...

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Kasım 2016
  2. Vedat ÖNCÜER

Vedat ÖNCÜER Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: “Bu katliamı kim durduracak !”

Bu zihniyetteki insanlara Ne söyleyimki !'^+%&/()*?...:mad::mad:

3. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Talip abim yazını çok dikkatli okudum.

Öncelikle amatör olta balıkçılığına atıflarınızı çok yerinde buluyorum ( Keşke bu yazını ciddi ciddi okuyan olsa o kişilerden ).

Kendini başkan olarak gören ama başkanlık adına hiç bir şey yapmayan bu kişileri neden gerçek ve kurallara göre değerlendirmezler ? Şaşırıyorum...

17700 civarında avlanan tekne sayısı ? Olması gereken bu mudur ? Yani Ülkemizdeki kıyı şeridini kapsayan avlaklarda avlanması gereken tekne sayısı uygunmudur ? Bu sayı bana biraz abartılı geldi....

Ve son olarak çırpınışları tehdit seviyesine gelen adamın yaptığı savunmadan bende bir şey anlamadım .. Yani bu yazıyı okuyan yada programı izleyen ( yandaşları değilse ) hepsi GERGEDAN durumundalar...

Ülkemizdeki durumu bu kadar acı bir şekilde gözler önüne sergileyen ve bizleri umutsuzluğa iten gerçekleri görüp dur diyebilecekler mi ?

Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler abim.....

4. EGE35

EGE35 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    18

:(( sözmü kalmış

5. MUSTAFA KAHRAMAN

MUSTAFA KAHRAMAN Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0

Allah bu bizim insanlarımıza allah akıl fikir versin gelecekte bu atılan balıkları çok ararlar.

:( :( :( :(

6. Mufi

Mufi Tba Okuru

Yasalarmı Kafalarmı, kafalar değişmediği sürece bu işler düzelmeyecek..

yapılacak en saglıklı yasa

Ölüm cezası ... başka yok bunun yolu.. ​

canlıyı öldüreni öldüreceksin​

7. çimentepeli

çimentepeli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Bunu yapan kişileride toplu katliam yapmalı....:mad::mad:

8. Mufi

Mufi Tba Okuru

9. Vedat ÖNCÜER

Vedat ÖNCÜER Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Hayırdır muficim katliamcıların kellelerinimi alcan hayırdır.hehehehe

10. Mufi

Mufi Tba Okuru

başka türlü ders olmayacak..

11. aldem

aldem Tba Okuru

Bu yapılanlar istense önlenebilir ama yapılmıyor,kaçak avı bırakın oltayı denize atamazsın,ama bir türlü yapmıyorlar.Bunları yapanlar denetim olsa zaten yapamazlar.

12. Celalettin KARAMAN

Celalettin KARAMAN Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ödül Puanları:
    0

Ne güzel demişsin abi ''Komedi Gibi''

Yazı dizinizde size ve yakın arkadaşınıza başarılar dilerim.

''Bu katliamı kim durduracak ! ? ''

İşte sizler gibi değerli yazarlar, araştırmacılar ve bu sektöre gönül vermiş, elini taşın altına koymaktan çekinmeyen bilinçli bir toplum. Birbirimizin açığını aramak yerine şimdi birlik olma zamanı. Yarın çok geç olabilir !

13. izmirli hüsnü

izmirli hüsnü Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

devlet adamlığı ve adaletli yönetim şu şekilde olmalı

.............
    1 kanun çıkarttın
    2 kanunu uygulamalısın , her zaman , her yerde, her kişiye
    3 uygulayamıyorsan kanunu değiştir
    4 bunların hiç birini yapamıyorsan seçime git yenilen.......

bugün izmir körfezinde yasak var ....... herkes tutuyor ....... ben tutmuyorum.
    peki devlet benim hakkımı korumalı mı ....... evet........

o zaman körfezdeki yasağın kaldırılmasını istiyorum............

14. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Sevgili Talip abim, sözün bittiği bir noktadayız o kadar çok yazılacak şey var ki, satırlara sitenin serverine yetmeyecek türde, hep bir şeyler yapmaya çalışıyoruz, sizler uğraş veriyorsunuz ancak Nafile.!!!

Duracakmıyız, asla sonuna kadar mücadele edeceğiz, yaptığımız mücade zevk için değil, gönül verdiğimiz sevdamız olan küçücük yaratıklar için.Kimisi için ekmek kapısı, kimisi için sevda.

Geldiğimiz nokta ortada.Kanun çıktı, denetimlerde yapılmaya başlandı ancak denetim karada değil denizde olmalı diye düşünüyorum.Özellikle gırgır teknelerinin ağlarının gözlerinden başlanmalı denetimler, o zaman bu görüntüler ortaya çıkmayacaktır diye de düşünüyorum.

Koop, başkanı halen paranın derdinde, bilmiyor ki dangalak adam iki sene sonra o parayı da bulamayacak.!!!

Sevgili Celallettin özellikle altını çizdiğim kelimenin anlamı çok büyük.Birlik olma zamanı evet ama kiminle.???

Birlik ve beraberliğimiz yüzünden sanal alemde bizleri eleştiren, yerden yere vurmaya çalışanlarla mı, reyting peşinde koşup reyting için her türlü çirkefliği yapanlarla mı.?

Dost görünüp, sırtımızdan vuran dengeleri alt üst etmeye çalışanlarla mı.???

Bizler yakaladığımız balıkların küçük olduğu zaman, evlatlarımıza bu balık küçük bunu bırakalım büyüsün, hem bunu bıraktığımızda bak büyük balık gelecek diye ders verirken, bu balığı ben çocuğuma yedireceğim diyenlerle mi.???

Yapacaksak bir şeyler, birlik dirlik olmaya gerek yok, biz zaten birlik ve beraberlik içerisinde büyük bir platformuz ve gerektiğinde de sesimizi istediğimiz yere duyurabiliyoruz ve duyuracağızda, taki tüm sonuçlarına katlanarak.;)

15. Hasan Karataş

Hasan Karataş Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Paylaşım için teşekkürler Talip Abi yazını sonuna kadar okudum.Benim de bire bir her boğaza balığa çıktığımızda gördüğüm manzara hemen hemen her yer Gırgırlar ile çevrili ve ellerinde son model teknolojik cihazlar direk olarak hedefe nokta atışları yapılıyor.Bu işe bir kota getirilmediği sürece benim kanaatim sorun hiç bir şekilde çözüme kavuşmaz.İsterlerse senede 4.5 ay değil üst üste 5 senede gırgır ile balık avını yasaklasalar kota olmadığı sürece geçen beş senenin balığı 1 senede denizde tüketilir. :( Şahsen bu şin tek çözümünün kota oladuğunu düşünerek Allah sonumuzu hayır etsin diyorum.

16. poseidon1

poseidon1 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Örgütlü toplum olamamanın sonuçları bunlar. Önümüzdeki haftalarda denizlerdeki yasa dışı avlanmayı protesto yürüyüşü öneriyorum. Bütün amatör balıkçılık siteleri ve derneklerle birlikte organize edilecek bir ankara yürüyüşü epeyce dikkat çekecektir. Ne dersiniz ;););)

17. fırıncı ismail

fırıncı ismail Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşlar ben size başımdan gecen bir olayı anlatayım yazın iki aile balıga gittik yer eski foça biz iskele üzerinde avlanırken polis kimlik konturolü yaptı normaldir polis işini yapıyor dedik aynı opolisler diger iskeleye gidip tırol teknelerini beklemeye başladılar gelen tıroldan üç polis poşetlerle balıklarını aldılar ben onlara av yasak degimi diye sordugumda bana vedigi çevap uluslar arası suda serbes cevabı aldım kendikendime dedimki okumak çehaleti giderir ama eşşeklik bakidir

18. Mustafa CUMBUL

Mustafa CUMBUL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    2

Talip Abi tüm yurtta denetim yapılmalıdır.Denetimler sadece amatör balıkçılara yapılmamalıdır.
    Paylaşım için teşekkür ederim.

19. emreksk

emreksk Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    16
    Web Sitesi:

Mufi abi super cözüm sonuna kadar katiliyorum.....

20. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Ben bu ara çok fazla söyledim seni duymazlar, rahat ol sevgili dostum.
    kiki

Katkın için teşekkür ederim sevgili kardeşim umarım her şey daha iyi olur :)

:)

Bu yazıdan sonra biraz daha zorladım, ikisi aynı konu ile alakalı üç yazı daha çıktı :) işte burada Bir tıklayın kumbaram dolsun:D

Gelecekleri olmayan insanlar için bu fark etmezkiki

"Yasalar mı, Kafalar mı?"
    Bu sözü tuttum hemen altına bir yazı çakmalıyım kiki

Ben facebookta beddua ettim ya fazla şansları yok artıkhehe

Güzel yorumlarınız için hepinize teşekkürler.

Bu Sayfayı Paylaş