1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Yardım Bu İşe Zabıta mı Karışıyor ?

'YARDIM ve DESTEK' forumunda Güman ARDAL tarafından 2 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. Güman ARDAL

Güman ARDAL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Geçenlerde bir arkadaşımın Galata köprüsünde yaşadığı bir sıkıntıyı bana anlatması sonucunda gerekli araştırmaları yapmama rağmen sizlerinde bu konuda bilgilerinize başvurmayı uygun gördüm.Geçenlerde köprü üzerin zabıta baskın yapmış.Bu kişilerin genel görevi uygun olmayan satışlarda bulunan kişilere kanunların öngördüğü şekilde cezai müeyyide yi uygulamaktır.Bu kişiler ise görevleri konusunda kavram kargaşına kapılmış olmalılar ki kişilerin kullanmış oldukları olta sayılarına bile müdahalede bulunmayı kendilerine hak görmüşler.Arkadaşımın anlattığı olay aynen şu şekilde:Köprüde bir arkadaşımla av yapmak için karar verdik ve beraberce Galata ya gittik.Köprü korkulukları için hazırlanan tahta aparatları sabitledik ve oltalarımızı suya saldık daha sonradan arkadaşım hem yem hem yiyecek bir şeyler almak için oltayı bana teslim edip yanımdan ayrıldı.Bu sırada belediye zabıta üniforması olan kişiler köprü üzerinde bulunan satıcıların bütün takımlarını topladılar daha sonra hızlarını alamamış olacaklar ki iki oltası olan herkese oltaların birini toplamaları konusunda direktif verdiler.Bana da aynı uyarıda bulunduklarında arkadaşıma ayit olduğunu ve yemek almak için yanımdan ayrıldığını söyleyince aldığım karşılık hep aynı hikaye hadi hadi topla oldu.Bende Türkçe konusunda sıkıntınız mı var,arkadaşım birazdan gelecek dedim bu sırada yanımda olan diğer amatör balıkçılarda bana şahitlik yapınca zabıta kıyafetli kişi senin belge var mı diyerek ikinci bir taarruza geçti.Bende yok ağır ceza mahkemesine mi sevk edeceksin ne ise kesin cezamı deyince biz uyarıyoruz deyip yanımdan uzaklaştı dedi. Benimle olan bu konuşmanın akabinde de tam senlik bir ortamdı diyede bir latifede bulundu.Kendisine 2/2 nolu tebliğde amatör balıkçılıkta kişi kilo limitleriyle birlikte amatör balıkçılıkla uğraşan birinin 3 olta kullanma hakkı verildiğini söyledim .Daha sonra yaptığım araştırmada bu konuda yanlış bir bilgiye sahip olduğumu olta limitinin 4 olduğunu öğrendim.Çok net bir bilgiye sahip olmamakla birlikte Tarım ve Köy İşleri'nin vermiş olduğu amatör balıkçılık sertifikasını zabıtanın kontrol etme yetkisinin olmadığı söyledim.Bu konu hakkında siz büyüklerim ve kardeşlerimden konu hakkında yanlışlarım varsa beni aydınlatmalarını talep etmekteyim.Saygılarımla.

2. denizci

denizci Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Bu işe zabıta mı karışıyor

Gümal kardeşim ben köprü balıkçısıyım.1988 de köprü sökülünce ben de antalyay yerleştim.Taaa o zamnanlardan belediye oltaları keser,avlandığın yerden kovar,her türlü işkenceyi yapardı.Hakkı omıyark.Bizler köprünün devanlı adamları olarak bize karışmazdı tanıdığından.Ama günü birlikçilere olmayacak işkenceler yapar,hortumla bile döverdi.Kimsede devlet memuru diye birşey diyemez,3-5 liraya yocu taşıyan teknelerden avlanırdı.Anlaşılan köprü değişmiş ama kafalar hala değişmemiş.Sevgilerimle.:mad::mad::mad:

3. Vedat ÖNCÜER

Vedat ÖNCÜER Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Gümancım zabıtalar biraz aşırıya kaçmışlar sanırım onun sebebide malzeme satanlarla girdikleri tartışmadan dolayı sende nasibini almışsın diye düşünüyorum.
    Denizlerimizde Bir amatör avcı en fazla 4 olta takımı kullanabilir. Olta takımındaki iğne sayısı, çapari hariç 6 adedi geçemez.
    İç sularda Olta başına iğne sayısı 3 adedi geçemez. Ancak, alabalık avında iki olta takımından daha fazla olta takımı kullanılamaz ve her olta takımında iki iğne bulunabilir.

Ama tabi köprüde yer bulmanın çok zor olduğunu düşünürsek köprüde 4 olta kullanmakda bence yanlış,zaten kimseninde 3-4 olta ile köprüde avlanacağını sanmıyorum ,sadece yer ayırmak amaçlı oltalarını koyduklarını çok iyi biliyorum.Sende bilirsinki rahat olta atmak için bu genelde yapılan bir taktikdir.;)

4. Mufi

Mufi Tba Okuru

Cevap: Bu İşe Zabıta mı Karışıyor ?

Ticaret yapanlar malum fazla balık tutsunlar diye birden fazla olta atıyorler muhtemelen o gözle baktılar... bu sogukta sıcak mekanlarda oturmak varken köprüde iş yapmak adamlara ters geliyor olabilir..de :)

5. Güman ARDAL

Güman ARDAL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Yok abi öyle dövme olayına hiç denk gelmedim de kurunun yanında yaşı yakma olayı var diyelim.

6. sakkucuk

sakkucuk Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Amatör balıkçılık belgesi de ayrı bir komedi zaten. Başka bir forumda uzun uzun anlatmıştım. Özet geçeyim. bir tekne (balıkçı teknesi) kiralayarak balığa açılmak için sarı belge (ticari balıkçılık belgesi) almak gerekiyordu, biz de aldık. Aldık ama zaten devlet memuru olduğumuzdan bu belgeyi almamız da yasal değil. Hadi aldık ona da tamam, ancak kendi teknemizle ya da arkadaşımızın teknesiyle (ticari olmayan) balığa çıktık. O zaman da bu belgeyle avlanmak yasak. Yani biz amatörlere ağız tadıyla tekne avı haram. Ya bizim için yasal olmayan sarı belgeyi alacaksınız, ya da tekne alana kadar balığa çıkmayacaksınız.

7. Güman ARDAL

Güman ARDAL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Artık amatör balıkçılık için alınması gereken belge zorunluluk kapsamından kaldırılmış.Tabii şimdilik.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş