1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Yardım Bir soru

'YARDIM ve DESTEK' forumunda atomkarinca77 tarafından 19 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. atomkarinca77

atomkarinca77 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese slmlar saygılar tekrar iyii bayramlar.merakımı af buyurun bu alüminyum folyo kullanı mı saglık acısından zararlı diye duydum acaba gercekten böylemi.konu hakkında bilgisi olan var mı.tesekkürler

2. Derya Şencan

Derya Şencan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: bir soru

Cihangir bey oğlum Murat'a verilen bir ödev konusuydu bu performans ödeviydi konuyu o zaman araştırdığımda öğrenmiştim bende o güne kadar bilmiyordum hazırladığımız ödevden size aktarayım

Uzmanlar, alüminyum kaplarda ve alüminyum folyo kullanılarak pişirilen yiyeceklere yüksek miktarda alüminyum geçtiğini saptadı.

Özellikle kırmızı ve beyaz etlerin alüminyum kaplarda ve alüminyum folyoyla pişirilmesi durumunda yiyeceklere ne kadar alüminyum geçtiğini tespit etmek için çalışma yürüttüğünü kaydeden Turhan, araştırma sonucunda yüksek ısı ve bekleme süresine bağlı olarak yiyeceklere alüminyum geçtiğini tespit ettiğini söyledi.

Turhan, yaptığı araştırmaya göre, sığır, koyun ve manda gibi kırmızı etlerin alüminyum folyoya sarılarak fırında pişirilmesi durumunda pişirme, sıcaklık ve süreye bağlı olarak etlerin pişirilmeden önceki alüminyum içeriklerinin yüzde 90 ile 400 oranında arttığını, beyaz etlerde ise bu artışın yüzde 80 ile 250 arasında olduğunu belirtti.

Etlerin içerdiği yağ miktarının da alüminyum artışını etkilediğini belirten Turhan, yağlı etlerde geçişin daha fazla olduğunu kaydetti.
    Yrd. Doç. Dr. Turhan, alüminyumun bilenen zararlarını yeniden anımsatarak, “Alüminyumun toksit etkisinin zararlı olduğu yıllardan beri bilinmektedir, bu nedenle yiyeceklerin alüminyum kaplarda ve alüminyum folyo kullanılarak pişirilmesini tavsiye etmiyoruz” dedi.

Alüminyum folyoyu fırına koymayın

Alüminyum folyoyu tamamen koruma amaçlı olarak kullanmak yani
    yiyeceği folyoya sarıp buzdolabına koymak sağlıklıdır. Ancak saklanacak
    gıdanın ıslak, çok tuzlu ya da limonlu olmaması gerekiyor.

Alüminyum folyoya ısıtma işlemi uygulamak, balık v.s yiyeceği alüminyum folyoya sarıp fırında pişirmek sakıncalıdır.
    Çünkü yüksek ısı ve yiyeceklerin pişirilmesi esnasında çıkan kimyasal içerikli buhar, alüminyum folyo ile reaksiyona girebilir. Alüminyum metal çözünerek gıdaya karışır. Bu davucütta metal birikimine sebebiyet verir.

Turhan, özellikle fırın yemeklerinde kullanılan alüminyum folyonun yerine yağlı kağıdın kullanılabileceğini de belirtti.Bu, zararlı bir yöntem,Aliminyum folyo yerine yağlı kağıt sararak pişirmek en sağlıklısı.

Alüminyum un Zararı

Fazla miktarda alınan alüminyumun başta çeşitli kemik hastalıkları olmak üzere, alzheimer gibi nörolojik hastalıklara yol açtığının, diyaliz hastaları için ise son derece sakıncalı olduğunun tespit edildiğini, Kanser, akciğer ve karaciğer hastalıklarına yol açtığını anımsattı.

3. atomkarinca77

atomkarinca77 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: bir soru

öncelikle ilginize ve bilginize tesekkür ederim.derya hanım böyle aydınlacı ve detaylı anlatım beni gercekten cok rahatlattı.cünkü benimde duydugum anlatımlar hemen hemen aynıydı ama gercek ve bilimsel bir acıklaması yoktu sizin konu hakkında ki anlatımınız ve detaylar biraz daha dikkatli olmamız gerektigini ögretti.böylesine ciddiyet iceren bir konuda umarım diger form üyeleride dikkat eder. bundan sonra folyo yerine kagıt kullanmayı tercih ederiz.tekrar tesekkür eder saygıları mı sunarım.avlarınız bol ve bereketli olsun.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş