1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Bi uyanamadık anasını satim, uyansak balığa gideceğiz “sazana”

'Talip GİRGİN' forumunda Talip Girgin tarafından 23 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Her telden: Biraz uçuk, biraz kaçık, sonradan görme bir işverenin, işçiler arasında dolaşırken “görürsünüz siz” veya “görürsün sen” dediğine birkaç kez şahit olmuştum. Bir keresinde bir işçinin çalışırken gülmesine kızan patron “bir yevmiyeni kestim burası pavyon mu? İş yeri “demişti. Zavallı işçi “ama ben işimi aksatmıyorum ki?” diye karşılık vermişti ki, “Patron çok yüksek bir sesle “Sus ukala, bir yevmiyeni daha kestim, sen kim oluyorsun da bana cevap veriyorsun, dangalak” demişti.

Sonra dönüp “İşçi milletine fırsat vermeyeceksin, bunlara azıcık müsamaha gösterirsen başına çıkarlar başınaaaa!”

Tevekkeli değil işçiler üzerindeki bu baskı, onları ruhsuz birer robota dönüştürmüştü!

Bunun sadece ucuz Türk filmlerinde olduğunu sanırdım ben…

Hemen çocukluğum geldi aklıma.

-Rovalver tezgahlarında, Pirinç çubuklardan ustalar bisiklet sibop’u yaparlarken ben bu sibop’lara oturduğum yerde, matkapta delik açıyordum. İçerde öyle çok gürültü vardı ki tezgahların sesinden, insan konuştuğunu zor duyuyor. Bu gürültüde kimi zaman ıslıkla kimi zaman sözle, Ferdi’den parçalar söylüyordum. Zaten kimse, kimsenin sesini çok dikkat etmeyince duyamıyordu.

Bizim patronun, yani atölye sahibi Muharrem Bey’in bitişikte çalışan marangoz bir ağabeyi vardı. (Vallahi bu zattın ismini hatırlamıyorum. Hoş niye hatırlayayım ki? Meymenetsiz suratsız adamın tekiydi.)

Onların dükkanında da şerit makine ve planya vardı. Tüfek atsan o makinelerin sesinden duyulmazdı.

İki dükkanı birbirine bağlayan ara kapıdan bu suratsız adam gelip bizi izliyormuş.

En baştaki makinede Sebo çalışıyordu. O benden 15 gün kıdemliydi. Sebo 350 lira haftalıkla işe başlamış ve beni de buraya kendisine arkadaş olayım diye aldırmıştı.

Ben ilk haftalığımı 400 lira alınca, Sebo biraz bozulmuştu, sonraki hafta patron ikimizin de haftalığını 400 lira yapmıştı. Öyle verimli çalışıyordum! Biz Orhan’cılar ve Ferdi’ciler olarak ikiye ayrılmış bir toplumduk. Ben ve Sebo Ferdi’ciydik. Ferdi’ci ve Orhan’cıların arasında öyle rekabet vardı ki, Fenerbahçe, Galatasaray gibi!

&&&&&

Tüm dolmuşçular arabalarının içini dışını, bu iki sanatçının posterleri ile donatırlardı! Şarkı sözleri arabaların her bir köşesinde yazılıydı… dolmuşlara binmek için bekleyen insanlar bile, gelen arabanın temsil ettiği sanatçıya göre birbirlerine sırasını verirlerdi!

Arabanın içinde müzik serbest! Ağlamaktan gözü şişmiş işçiler, arabalardan inerken, gözleri yaşlı yaşlı, ellerinde sefer tasları ile işlerine giderlerdi. Herkes duygusal, aşık, kederli! Kavga yok, gürültü yok, hırsızlık yok, asayiş berkemal yani…

Uyuyan güzeller…

Koskoca köyü bir tane, bilemedin iki tane gece bekçisi, koskoca karakolu dört tane polis veya jandarma idare ediyordu!

Anneler babalar akşamları evde veremli kadın plağını dinliyordu. Allah rahmet eylesin rahmetli babam bu veremli kadın plağıyla, mahallede ağlatmadık anne baba bırakmamıştı!

Ferdi ve Orhan babalar da ki bu kerameti gören birçok işverenler, işyerlerine koca koca pikaplar, Taa Almanyalardan teypler getirterek fabrikalarının veya atölyelerin duvarlarına herkes duysun diye hoparlörler astırmışlardı. Orhan ve Ferdi baba kasetleri insanların evlerinde, işyerlerinde çığ gibi büyümüş, Eyfel kulesi gibi olmuştu!

(Şimdilerde de, tavuk çiftliklerinde aynı şeyi yapıyorlar!

Tavuklara müzik dinleterek, ışık vererek daha fazla yumurtlamalarını sağlıyorlar…!) Kih kih kih :)

&&&&&&

Bayrampaşa’dan, bizden iki saat sonra işe gelen ve bizden iki saat önce paydos eden iki tane Rovalver ustası vardı. Muharrem ağabey bunlara özel ilgi gösteriyordu. Bu ustalar çay kahve molası yaparken ben onların Rovalver tezgahlarına geçer, Ya bismillah. “Bilsen uzaklarda kimler ağlıyor, dırın dırın, gelemem sevgilim kader bağlıyor.”

Ustalardan biri bu arada saat tutuyormuş, yerinden fırlayıp yaptığım sibopları saydı. “Helal olsun sana, patrona söyleyeyim sana zam yapsın” dediğinde. “Ağabey sen bir çay daha iç ben çalışırım” demiştim….

Gelelim bir önceki sahneye….

Matkap motorunun başında, sibopları delerken, Ferdi ağabeyimden bir asılıyordum ki, bu gürültüler arasında kendimi assolist sanıyordum arkadaş :) Sonradan bu suratsız marangozun rakip taraftan olduğunu öğrendiğimde hiç şaşırmamıştım.

Adam arkamda Hitler gibi durmuş, beni dinliyor! Tabi ben asılıyorum. “Susadım çeşmeye varmaz olaydım, elinden bir tas su içmez olaydım”…

Çalışanlardan biri geldi beni dürttü. Adam benim için susturun şunu demiş!!!

Tabi bu sefer ben içimden söylüyorum ama ne söylemek! Çince, Japonca, Amerikanca, Makedonca, Yunanca, Bulgarca, Osmanlıca kitabı tersinden düzünden… Allah ne yetenek verdiyse…zaten suratıma bakan repertuar’ımın ne kadar geniş olduğunu şapadanak anlarL

&&&&&

Patron bendeki cevheri görünce, önce Bayrampaşalı ustalara yol verdi! Sonra babamla tanışmak istedi ve benimle babamın dükkanına geldi, tanıştılar. Babama iş ortaklığı teklif etti!

Babam bana döndü ne diyorsun oğlum?

Yok dedim baba; makineler eski hem bunun bir ağabeyi var Orhan’cı!!!

&&&&&

Muharrem Bey haber gönderdi!

Dükkanın içindeki kapıyı kapattım.

Teyp aldım,

Ferdi’nin kasetleri de var.

Abim de artık Ferdi dinliyor…

İşe ne zaman döneceksin?

Tabi ya;

Makinelerin borçları var;

Yapılacak, delinecek siboplar,

Aslına bakarsanız;

Patron, patron kalmanın peşinde!

Ferdi dinlemişsin, Orhan dinlemişsin çokta derdinde!

&&&&&&&&&

Sağ olsun, gelmiş geçmiş bütün iktidarlar, muhalefetler ve patronlar…

El ele vermiş Türk halkına gazel okuyorlar! Kasetler, dosyalar havada uçuşuyor.

Kimisi sokaklarda, kimisi TV. de, kimisi iş yerlerinde…

Bu bize “Ninni” gibi geliyor…

Uyusun da büyüsün ninni“Ninnide yavruma ninni”

Hep uyuyoruz…

Geçen gün bir haber geldi "Sonunda hizipçi gitti, aramıza ne zaman dönüyorsun"!!!

Tabi ya benim de derdim oydu!

Vatan millet Sakarya edebiyatı ile

Siz koltuğa oturacaksınız,

Biz de sizin şakşakçınız olacağız;

Pardon yani!

Başkalarının yolsuzluklarını ortaya çıkarıp kendi yolsuzluklarınızı örteceksiniz!

Başkalarının yandaşlarının önünü kesip kendi yandaşlarınız ile açığı kapatacaksınız!

Bunu daha önce de gördük!

Bizim için, halk için ne yapacaksınız siz onu söyleyin;

Sazan’mıyız biz?

Velhasıl kerim, daha delinecek çok sibop var!

"Bilsen uzaklarda kimler ağlıyor...."

(Bi uyanamadık anasını satim, uyansak balığa gideceğiz

Sazana!)

:) Gazını tutamayan komedyenler

2. Cevap: Bi uyanamadık anasını satim, uyansak balığa gideceğiz “sazana”

Uyanacağız Talip hocam uyanacağız;) az kaldı...

Teşekkürler çok anlamlı bir yazı:)

3. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    Cevap: Bi uyanamadık anasını satim, uyansak balığa gideceğiz “sazana”

İnşallah Ferudun dostum İnşallah. Bu arada çüpraları bitirmeyin bir ara fırsat bulursam oraya geleceğim:p Haberiniz ola. Selam ve saygılarımla...

4. oltadasazan

oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:

Uyandırmazlar Talip Üstadım,uyanmamıza izin vermezler.Bizleri uyutacak yeni icatlar bulurlar.1970'li yıllarda Melike Demirağ ne güzel söylemişti “uyu bebek ninni, uyutayım seni yalanlarla, dolanlarla, avutayım seni” Plaklar biter kasetler gelir.Oda yetmezse 100 lerce kanal televizyonla beynimizi yıkarlar.Gerçekler istenildiği şekilde çarpıtılır bize ezberletilir.Yeterki bizler uyanmayalım diye terliklerinin ucuna basarak dolaşırlar.Biraz uyanmaya çalışanlarıda sazan sezonunu 1 temmuz'dan 15 haziran'a çekerek sözde bu kıyamağımızı unutmayın diyerek sazana gönderirler.Arkasından da ticari balıkçıların trol çekme sürecini bir ay uzatırlar!Çark bu böyle devam eder bazıları uyuyacak ki uyanıklar gemilerini yüzdürsünler.Bir gün bir sesle uyanacağız ama o ses korkarım geminin karaya çarpma sesi olacak.

5. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Paylaşım için teşekkürler Talip abi, biz uyandık ve uyuyan arkadaşları da uyandırmak için çaba harcıyoruz.;)

6. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Bu güzel yoruma ekleyecek tek şey, kocaman bir imzam olur benim tamamlayıcı olmuş. Teşekkür ederim ağabey. (Karabasan olup sorumluların gırtlağına sarılmayı çok isterdim çoook:) ) Selam ve saygılar...

7. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Bu aslında çok eski bir sorun İsmail kardeşim ama yetti gayri. "Bir elin nesi var iki elin sesi var" :p Yazımda çok öncesinden bu güne geliyorum, hep uyutulmuşuk, Osman ağabeyin dediği gibi bizi ustalıkla uyutuyorlar. Biz bunu haketmiyoruz. Adamlar, bir günde iki kez yumurtlatmak için insanlardan başka tavukları bile aldatıyorlar baksanıza!hehe Şaka bir yana önce bizler birey olarak azıcık kendimizi eğitmeliyiz. Herşey devletten de beklememeli. Doğadan sadece poşetleri toplamakla da olmuyor... doğadan aldıklarımızı doğaya vermeliyiz. Hep ağlayan bir toplum olmaktan kurtulup üretken bir toplum olmalıyız. Bunun için çok çalışmalıyız çok. Seçimlerimizi yaparken kimin ne verdiğine değil, kimden toplum adına, insanlık adına, doğamız ve geleceğimiz adına ne alabileceğimizin ne yaptırabileceğimizin hesabını yapmalıyız. Narkozsuz bir toplum olalım. Sazanın büyüğünü yakalayalım, sevgi ve saygılarımla...:p

8. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Talip hocam,en olmadık...En beklenmedik..Hatta ve hatta seçeneksizlikten dolayı tüm toplumun adeta karamsarlığa gömüldüğü anda ahanda sanki bir seçenek doğdu gibi...;)

Tabiki bu benim acizane fikrim...;)Sanki bu defa uyanacağız gibi...:rolleyes:

9. mustafa ayvaz

mustafa ayvaz Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0

Paylaşım için teşekkürler.

10. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Talip abi ne güzel de anlatmışsın okurken bir hikaye, anlarken derin bir boşluk yurdum insanında. İnşallah uyanacağız toplum olarak. Ama uyanırken arkada bıraktıklarımızın acısı ? Acaba uyandıktan sonra hafifler mi bunca giden zamana karşın. Teşekkürler talip abi.

11. Cevap: Bi uyanamadık anasını satim, uyansak balığa gideceğiz “sazana”

AlkışAlkışAlkış

12. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

İnşallah öyle olur İshak Bey, ama ben çok daha geniş bakıyorum olaya:) İşim icabı atölyeleri dolaşırım bazen... 35 yıl sonra halen insanlar aynı kasetleri dinliyorsa büyük bir problem var. Özellikle, toplum olarak bize narkoz veriyorlar gibime geliyor! aggglama Çocukken gelecekten umutlarım vardı, ben büyüyünce şu olacağım, bu olacağım diyordum. Halen gelecekten bir umut bekliyorsam ya büyümediğim için ya uyuduğum için olmalıhehe
    Az önce haberlerde Deniz Baykalı dinledim. "Ben herşeye sıfırdan başlayacak gücü kendimde görüyorum" deyince. Ekmeğe "Maaaa" Suya "Buuu" ütüye "Tüüü" elektrik süpürgesine "Vuu" demeye başladım kiki Her şey gönlümüzce olsun üstadım selamlar ...:p

13. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

AlkışAlkışAlkış

14. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Sağ ol sevgili kardeşim ben teşekkür ederim:p selamlar...

Ben teşekkür ederim sevgili Ferit kardeşim. Şayet uyanırsak Türkiyenin dünya üzerinde hem ekonomi hem savunma açısından tek güç olacağına kalben inanıyorum. Ama buna izin verirlermi? 1800 lerde atıldı bu engellemelerin harcı! İnsan oğlunu her acıyı kaldıracak şekilde yaratmış yaradan. İstisna da olsa çok var (!) cenaze evin içindeyken kahkaha atan insanlarız biz! Arkada bıraktıklarımızın acısı geçer mi? Bilemiyorum ama çocuklarımız için geleceği düşünmeliyiz diye biliyorum. Selamlar :p

15. Feridun35

Feridun35 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

üstadım harika bir uyarış balığa gitmemiz yakındır.

16. ismail34

ismail34 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Sn.Talip kardeşim,nereden aklımda kaldı hatırlamıyorum ama yine de söylemeden geçemeyeceğim.:

Halkları uyuşturmak için....:

1-Televizyonu kullanacaksın.
    2-İçkiye alıştıracaksın.
    3-Din yoluyla uyuşturacaksın.
    4-Futbol takımı tutar gibi siyasi parti tutturacaksın.

Günümüzde bu örnekleri çoğaltabiliriz.

17. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

İnşallah öyle olur Feridun Bey :) Selamlar...

18. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Çok doğru İsmail ağabey biraz da bilerek mi yapıyoruz ne:)) Selam ve saygılarımla...

Bu Sayfayı Paylaş