1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Beklenmeyen ağır misafir

'İshak BALLICA' forumunda ishak BALLICA tarafından 27 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

 1. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Meslek:
  Tekavüt
  Şehir:
  İzmir
  TUPG.jpg

  Sevgili dostlarım, sezon biliyorsunuz Levrek sezonu.Bende buna istinaden sizler ile daha önce paylaşmamış olduğum eski bir '' Kıyıdan yemli takım ile alınan bir Levrek avı '' güncesinde yaşanan o adrenalin dolu dakikaları paylaşmak istiyorum.

  Daha önceki paylaşımlarımda da bahsettiğim gibi ben Levreği oldukça sert havada kıyıya doğru koşarcasına gelip giden dalgalı havada alıyorum.İşte onun içindir ki, ava gitmeden önce tekrar tekrar hep '' o uygun '' havayı beklerim.

  Sözün özü, yine beklenen ve özlenen havanın gelmesi ile birlikte hava kararmasına yakın düştüm yollara.Av esnasında vazgeçilmezim olan tipte canlı ve kıpır kıpır mamunlardan da bulabilmiştim çok şükür.Geriye bir tek meraya varmak ve takımları yemleyip, nasibimi beklemek kalmıştı.

  Meraya vardığımda ilk önce havayı şöyle bir kokladım.Her şey Kıyıdan Yemli Takım ile Levrek avcılığı için mükemmel görünüyordu.Gerek rüzgarın yönü ile hızı ve gerek ise denizde yarattığı o muazzam çoşku dolu köpükler.

  Hava yeni kararmıştı ki, benim takım su ile buluştu.Ve arkadan diğer kamışı hazırlayıp, onu da yemleyerek az ötedesu ile buluşturdum.Bu av güncesine yalnız başlamıştım.Ve av boyunca bana arkadaşlık edecek arkadaşım esnaf olduğu için ancak iş yerini kapattıktan sonra gelebilecekti.

  Takımlar yemlenerek su ile buluşturulmuştu.Ama gel gelelim ne bir hareket ne de bir vuruş yoktu.Sözün özü, o zemheri ayazında yine her zamanki gibi adeta bir imtihan misali, olan bekleyiş devam ediyordu.

  Bu arada ben can sıkıntısından sık sık yemleri kontrol ediyorum.Yemler duruyor yerli yerinde.Ama ben yine de belki aroması filan gitmiştir düşüncesi ile üşenmeyip her çekişimde yeni mamunlar takıyorum.Ama ne fayda.Bu arada gelecek arkadaş ile bir kaç telefon görüşmesi yapmıştım.Sağ olsun o da benim gibi bu hobiye düşkün olduğundan iş yerinde yerinde duramıyor ve ha bre beni arayıp duruyordu.Var mı bir hareket diye.

  Saatler ilerliyor ve zaman su gibi akıp giderken bana yakın olan değil de uzaktaki kamış bir anda oldukça sert bir şekilde sarsıldı.O anı sanırım tahmin edebilirsiniz.Emin olun arkamdan ok atılsa belki bana yetişemez.Fırlayıp kamışı elime almam ile birlikte takımın dolu olduğunu anladım ve başladım sarmaya.

  Ben sardıkça balık ta doğal olarak gelmemek için inat ediyordu.Ama ne çare.Kamış gayet sağlam bir kamış, makina ona keza.Ve makinamın üstündeki de 0.30 ip misina.Yani bana süpriz yapmayacak bir takım.Bir tek takım bedenleri ve köstekleri değişikti bu avda.İnternette okuduğum yazılardan etkilenmiş ve daha avcı olduğu iddia edilen ince misinadan yapmıştım bu avdaki takımlarımı.Takım bedeni flouro carbon 0.40 misina, takım köstekleri ise yine aynı kalitede 0.30 luk misinadan.

  Yaklaşık , 6-7 dakikalık mücadele sonucu, nihayet balığı kıyıya doğru koşa koşa gidip gelen son dalgaların içine alabildim çok şükür.Geriye bir tek ayağımdaki yarım botlar vasıtasıyla sakınarak dalga geri çekilince suya girmek ve elimi kepçe gibi kullanarak balığı emniyetli bir mesafeye alabilmek kalmıştı.

  Kıya gelince kumluk zemine temas eden balık, her ne olduysa can havliyle bir çırpıntı ve gözlerimin önünde şaşkın bakışlarım arasında ne yazık ki, geldiği o karanlık. sulara geri döndü.

  Bir anda donup kaldım.Adeta şok oldum.Allah seni kahretmesin deyip takımı sudan çıkarınca bir de baktım ki, kösteklerin biri kopmuş.Tam da takım bedenine bağlandığı yerden.Kahrolmadım dersem yalan olur.Kendi kendime kızdım.Ulan sana ne başkalarının dediklerinden diye.Halbuki benim takım bedeni 0.50, köstekler ise her daim 0.45 olurdu.Ve bu sistem ile şimdiye kadar kıya getirdiğim hiç bir balığı kaçırmamıştım.

  Yapacak bir şey yok.Eldeki mevcut aynı takımlardan hemen yenisini alıp, kamışa monte ettim ve takımı yemleyerek suya gönderdim.Ve yaşadığım bu talihsiz olayı gelecek arkadaşıma telefonda anlattım.O da işi bitmiş ve birazdan evden çıkıp yanıma gelecekmiş.Sağ olsun soruyor gelirken bir şey istiyor musun diye.Balık var merada, kendi yemini al ve gel dedim.

  Telefon görüşmesi bittikten sonra , gözüm kamışlarda olduğu vaziyette bir kaç lokma bir şeyler atıştırdım.Ve derken bu defa bana yakın olan kamış bir anda hareketlendi.Allah sizi inandırsın.Adeta T harfi oldu ve çatal şeklinde olan uzun kamış ayağında aslı kaldı.

  Kamışa yapışıp da tasmayı basmam ile birlikte başladım sarmaya.Hey maşallah...Bu defa ki kaçandan daha zor bir mücadele veriyor.O kalama aldıkça, ben bildiğim duaları okuyarak.Allah ım ne olur bu da kaçmasın.Diye dua edip duruyorum.

  Sar Allah sar.Resmen yoruldum sarmaktan.Sanırım kalama çok açık ki, bir türlü bu beklenmedik ağır misafiri görüş mesafesine alamıyorum.Ve uzun uğraştan sonra nihayet azgın dalgaların arasında heybetli bedenini gördüm.

  7LZA.jpg

  Ve bir kaç sarımdan sonra balık zemine temas edip çakıldı.Sararak ayağımın kenarına kadar getirmem mümkün değil.Geriye tek çare ıslanmayı göze alıp suya girerek yine elimi kepçe gibi kullanıp onu emniyetli bir mesafeye almam gerekiyor.

  Sözün özü saniyeler içinde karar vererek balık ile irtibatı kaybetmeden suya girim.Ve tabi ki gelen dalgalardan her iki ayağımda ta, diz kapaklarıma kadar nasibini alarak botların için su doldu.Ama yılmadan balığa ulaşmıştım ki, başladı debelenmeye.Yine saniyeler içinde bir hamle ve arkadan bir hamle daha yaparak nihayet onu emniyetli mesafeye almayı başardım.

  İyi ki de öyle yapmışım.Nihayetinde gördüm ki, yine köstek kopmuş ve kopan köstek balığın ağzında duruyor.Demek ki, bir kaç saniye geciksem aynen bu da diğeri gibi,ağzında iğne ve köstek olduğu vaziyette kaçacakmış.

  Balığı oldukça emniyetli mesafeya alınca, botlarımı çıkararak içindeki suyu boşalttım.Ve çoraplarımı da sıkabildiğim kadarı ile sıktım.Ve yedeği olmadığından mecburen yine giydim.Ve arkadan da haydi balığı bir ölçeyim, tartayım dedim.İmkanını mı var ?Henüz canlı ve bütün heybeti ve gayreti ile bırak beni gideyim diye debeleniyor.

  En güzeli her daim arabamda bulunan taşıma m buzluğa koymak deyip, aldım koydum buzluğa.Ve kendimde daha sonra araba içinde kalarak çıkmadım dışarıya.Zira ayaklar taaa, dizlere kadar sırık sıklam vaziyette dışarıda durmanın bir anmalı yok.

  33TT.jpg
  Ben arabada dururken arkadaşım nihayetinde geldi.Beraberce balığı hayran hayran bir kez daha inceledim.Ve ondan bir kaç kare resim çekmesini rica ettikten sonra.ben daha fazla merada kalamayıp, arkadaşımdan müsaade isteyip oradan ayrıldım.Eve gelince büyük bir merak ile balığı tarttım.Hem de bir kaç kez.Beklenmeyen bu ağır misafirim tam tamına 5,970 gr gelmişti.Vakit bir hayli geç olduğu için, balık ile daha fazla uğraşmayıp, taşıma buzluğuma bir adet buz koyarak koydum balkona.Sözüm özü ertesi gün temizlenen balık bizim gibi çekirdek aile için bir kaç pişirimlik harika bir şölen olmuştu.

  Kazasız, belasız çok daha bereketlisinin siz dostlara denk gelmesi dileğiyle cümlemize rast gele
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Kasım 2016
  İsmail ESENCAN bunu beğendi.
 2. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,428
  Alınan Beğeniler:
  10,045
  Ödül Puanları:
  5,113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Devlet Memuru
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir

  Abilerin güzeli yerim ben o ağır misafiri yerim. Yüreğine emeğine sağlık abim, her babayiğidin harcı değil o buz gibi havalarda avlanmak ki, seninle bu anları yaşayabildiğim için mutluyum.:) İnşallah aynı güzellikte ağır abiler hep oltalarını ziyaret ederler, rasgelsin.:)
   
 3. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Meslek:
  Tekavüt
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir

  İsmail im, hep derim ya...Balık işi nasip..Bazen denk geldiği de oluyor işte.... :)
   
 4. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,428
  Alınan Beğeniler:
  10,045
  Ödül Puanları:
  5,113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Devlet Memuru
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir

  Güzel abim, nasip illaki olacak ama işi bilmekte gerekiyor avcılıkta.;) Nasibin hep bol olsun, hep bu kuzular denk gelsin inşallah.:)
   
 5. kılıc35

  kılıc35 Üye Balıkçı

  Katılım:
  6 Kasım 2008
  Mesaj:
  51
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Her zaman daha iyisi..
  Şehir:
  EGE
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir

  İshak abicim güzel bir pasa almıssın,Tebrikler.İlk kacan balıga üzüldüm. Son gelen ise güzel bir pasa olmus herdaim güzel avların olması dilegiyle....
  Güzel bir anlatımla heyacanı nı bizede yasattıgın için...
  Kostek ve bedenlere bundan sonra daha dikkat edersin sanırım. :)
   
 6. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Meslek:
  Tekavüt
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir


  Sevgili Dostum, öncelikle yorumun ve güzel sözlerin için teşekkürler.Av esnasında yaşanan o tatlı anlardaki heyecanı siz dostları da ortak edebildiysem ne mutlu bana.Köstek ve beden kalınlıklarına gelince...O bir hatadır oldu....Zaten bir daha internette gezen o tür rivayetlere pirim vermedim.En iyi sistem kişinin yıllardır test ettiği ve her daim kullandığı sistemlerdir.
   
 7. senihcan

  senihcan Üye Balıkçı

  Katılım:
  20 Mart 2014
  Mesaj:
  83
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Mersin spin avı
  Şehir:
  İstanbul,Mersin,Adana
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir

  İshak abi mükemmel bir paşa maşallah :) Keşke ilkinide alabilseymişsin ama hayırlısı :) Bu arada Kadir abinin surf takımlarını görmüşsündür. Kösteği fırdöndüye bağlayıp fırdöndüyü boncuklar ve yüzük sayesinde sabitliyoruz. O şekilde bağlarsan kopma sorunu yaşamayacağını düşünüyorum :) Bu arada geçen Karareis organizasyonunda ben ilk defa mamun ile avlandım. Orada sana da söylemiştim , atışı biz ne zaman yapsak mamun kuyruktan kopuyor . Yem ipiyle bağlayıncada hemen ölüyordu. Öldürmeden kancada kalmasını nasıl sağlıyorsunuz . Tekrardan tebrik ederim avınız için mükemmel bir av :)
   
 8. karamurat sezek

  karamurat sezek Üye Balıkçı

  Katılım:
  22 Mayıs 2014
  Mesaj:
  31
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çupra
  Şehir:
  Burhaniye
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir

  ishak abi..ben bir sizleri birde balığı çok seviyorum..harika paylaşım abi :yahoo:
   
 9. karabatak555

  karabatak555 Üye Balıkçı

  Katılım:
  27 Ekim 2010
  Mesaj:
  67
  Alınan Beğeniler:
  4
  Ödül Puanları:
  2
  Meslek:
  12 kg ahtapot,9750 gr levrek
  Şehir:
  ayvalık
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir

  Av raporunuzda,balığınızda mükemmel...Paylaşımınız için teşekürler...
   
 10. Kader ESENCAN

  Kader ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  1,939
  Alınan Beğeniler:
  2,066
  Ödül Puanları:
  113
  Meslek:
  3 KİLO AYNALI SAZAN
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir

  İshak Bey harika bir anlatım harika bir paşa paylaşım için çok teşekkürler ellerinize sağlık afiyet bal şeker olsun.:)
   
 11. MUSTAFASÜRÜCÜ

  MUSTAFASÜRÜCÜ Üye Balıkçı

  Katılım:
  2 Eylül 2013
  Mesaj:
  870
  Alınan Beğeniler:
  27
  Ödül Puanları:
  0
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  PALAMUT/ALABALIK
  Şehir:
  İSTANBUL
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir

  İshak abim her zamanki gibi roman tadında keyifli heyecanlı macera dolu bir av yazısını bizlerle paylaştığın için teşekkürler,ellerine emeğine sağlık afiyet şeker olsun üstadım Alkış
   
 12. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Meslek:
  Tekavüt
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir


  Sevgili dostum, öncelikle yorumun için teşekkürler ediyorum.Kösteğin kopması olayına gelince : Benim buradaki hatam ince misina / avcı misina olayına kanmam oldu.Evet bu iddia kesinlikle doğrudur.Ama sanırım tekne avları için geçerli olsa gerek.Kıyı avlarında ,özellikle karşımıza ne çıkacağını bilemedğimiz bu tür Levrek avlarında bence riske girmemek gerekir.

  Denizin gümbür gümbür olduğu, dalgaların içinde göz gözü görmediği ortamda bence misinanın kalınlığı pek önemli değil.Biliyorsun daha önce 6.720 gr lık bir koca pehlivanı rahatlıkla kıyıya alabilmiştim.O karmaşada misinanın kalınlığı pek önemli değil.Ha durgun suda, belki bir handikap yaratabilir.Ama öyle bir suda da zaten levrek olmaz.

  Mamun olayına gelince.Sanırım sizlerin sisteminde mamun kullanmak çok zor.Zira kullanmış olduğunuz kamışlar surf kamışı olduğundan ve çok büyük bir enerji ile çok ileri mesafelere hitap ettiğinden olsa gerek,İşte bu sert hamle esnasında mamunun düşme olasılığı bayağı bir yüksek.Benim 3.30 luk normal kıyı kamışlarım da bir sorun yaşamıyorum.
   
 13. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Meslek:
  Tekavüt
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir

  Gönlü olta-balık aşkı ile atan siz değerli arkadaşlarım, yorumlarınız ve güzel sözlerinizi için teker teker hepinize teşekkürler ediyorum.Darası ve hatta çok daha güzeli tüm dostların başına inşallah...:)
   
 14. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Meslek:
  Tekavüt
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir


  Sevgili dostum, yaşadığım güzelliklere sizleri de ortak edebildiysem ne mutlu bana.Darısı inşallah tekrar tekrar hepimizin başına. Amin.... :)
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Şubat 2015
 15. i.samay

  i.samay Üye Balıkçı

  Katılım:
  10 Temmuz 2009
  Mesaj:
  236
  Alınan Beğeniler:
  9
  Ödül Puanları:
  2
  Meslek:
  Amatör Balıkçı
  Şehir:
  EGE
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir

  Tebrikler İshak Abim, resmen ayaklarımda suyun soğukluğunu hissettim güzel anlatımınızla. Balık süper ötesi bir trofe, Her avınız böyle bereketli geçsin inşallah.
   
 16. winchester2011

  winchester2011 Üye Balıkçı

  Katılım:
  12 Aralık 2011
  Mesaj:
  81
  Alınan Beğeniler:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  çupra
  Şehir:
  foça çeşme aliagagümüldür
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir

  Tebrikler hocam ÜSTAD yapacağını yapmış harika daha iyileri rasgelsin inşallah
   
 17. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Meslek:
  Tekavüt
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir


  Sevgili İbrahim, yorumun ve güzel temennilerin için teşekkürler kardeşim.Darası sizlerin başına inşallah... :)


  NOT: BU sene kışa girmeden 60 lira verip güzel bir çizme aldım.O kadar rahat ettim ki....:)
   
 18. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Meslek:
  Tekavüt
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir


  Sevgili Mehmet abim, balık nasip işi be hocam..Allah seni inandırsın çoğu zaman boş gidip, boş geldiğimiz oluyor...Ama bazen de böyle beklenmeyen misafirler de denk geliyor...:yahoo:

  İşin sırrı, Sabır ve azimde...Nasip de var ise zaten gerisi geliyor....
   
 19. berke öztürkmen

  berke öztürkmen Üye Balıkçı

  Katılım:
  23 Aralık 2012
  Mesaj:
  38
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  Meslek:
  Amatör Balıkçı
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir

  Çk güzel bir balık ve av güncesi. Tebrikler, Rastgelsin.
   
 20. egenindibi

  egenindibi Üye Balıkçı

  Katılım:
  9 Ocak 2011
  Mesaj:
  50
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  Meslek:
  2,9 kg turna
  Şehir:
  tatlı ve tuzlu su
  Cevap: Beklenmeyen ağır misafir

  Maşallah cok güzel bir levrek afiyet olsun ishak bey
   

Bu Sayfayı Paylaş