1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Avlak Yerleri Ayvalık Balık Çıkan Avlak Yerleri (Meralar)

'BALIKESİR AV MERALARI' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 30 Aralık 2018 tarihinde açılan konu

 1. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,450
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Ayvalık'da Kıyı Avcılığı ve Meralar

  Jeolojik yapısı sayesinde denizinden her tür balık çıkan ender güzellikdeki bir bölgedir. Muhteşem adaları ve kamp kurup balık avlamaya müsait muazzam koyları bulunur. Kısacası herkesin en az bir kere buraları gezip olta atması gerekir.

  Aşağıda bu bölgelerde nasıl ve nerede avlanmanız gerektiği ile ilgili bilgileri paylaştık. Balıkesir ilimizin marmara denizinede bağlantısı olması nedeniyle zaten mera olarak zengin bir yer. Fakat o bölgede bilgimiz olan tek yer Erdek. Burayla ilgili sayfa oluşturduk zaten üzerine tıklamanız yeterli.

  Altınoluk Bölgesi

  Altınoluk edremit körfezine bakan, Balıkesir ile Çanakkale ortasında konumlanmış, kışları fazlasıyla sakin yazları ise full dolu bir sahil kasabasıdır. Gidenlerin hem tatil yapıp hem de zevkli avlar gerçekleştirdikleri bu yerde balık çeşidide oldukça fazladır.

  Buranın balığı Mırmır, Kefal ve Melanur'dur. Bu canlıları hemen hemen her yerden yakalamanız mümkün. Fakat yoğun olduğu bölgelerde özenle belirlenmelidir. Mesela bizim size tavsiye edeceğimiz yer Avcılaraltı bölgesidir. Buranın zemini Mırmır ve Lidaki açısından oldukça verimli. Akşam 9 dan sonra yem olarak Mamun veya Borukurdu ile iyi avlar yapabilirsiniz. Her sahil bu bölge kadar balık vermeyebilir. Avlandığınız sahil taşlık. Suyun başlangıcıda belli bir noktaya kadar taşlık ondan sonrası kumluk ve kırma taşlık. Gece nispeten balığın fazla olmadığı zamanlarda bol bol Yılan balığı(Mığrı) verir. Zaten balıkların fazla olmamasının nedenide bizce bu balıktır. Çünkü Egenin büyük bir bölümünde av yapmış biri olarak söyleyebilirim ki, vuruşların çok az olduğu gecelerde muhakkak bir Mığrı almışızdır. Bu bir teori tabi. Çupralar ise geçit zamanları Cunda Adası gibi olmasada çok güzel avlar verebilmekte. Özellikle Fenerin olduğu burun tarafında denemeler yapmayı unutmayın.

  Bir diğer Avlak Yeride fener'in olduğu kıyı şerididir. O bölgede de zaman zaman bereketli avların olduğunu biliyoruz. Karagöz-Mırmır-Melanur-İspari(isparoz) ve nadirde olsa Levrek yakalanır. Birde taşlık plajı kısımları var ki bu mera da Avcılaraltı bölgesinin bir benzeridir. Fakat biraz daha gürültülü olması nedeniyle Avcılaraltı daha cazip gelir. Altınoluk beldesinde kıyıdan en bereketsiz zamanlarda Temmuz aylarıdır.

  Altınoluk Limanı

  Balıkesirin en bereketli limanlarından biridir. Kefal, Sarpa ve Zargana boldur. Liman içinde Kiloluk Levrek yakalandığı söylenir.(biz şahit olmadığımızdan kesin diyemiyoruz). Genelde mantar kullanılarak avlar yapılır. Mendireğin denize bakan kısmı ise derindir. Çok limanda göremeyeceğniz bir balık çeşitliliği vardır Arabanızla parkedipde 50 metre yürüyüp olta atarak Gopez, Mercan gibi dip balıklarını yakalayabilirsiniz. Ayrıca bu bölgede Çupra-Mırmır-Melanur-İspari-Lidaki yakalanabilir. Tabi olta takımınızı özensiz yaparsanız bu balıkları alma şansınız düşer. Çünkü dediğimiz gibi İspari ve Gopez çok olunca diğer balıklara fırsat vermeden yeminizi yiyeceklerdir. Bunun önlemini almalısınız. Bir kere oltanızın dibe çabuk inebilmesi için kurşun ağır olmalı. Mesela 50-60gr yeterlidir. Yeminiz kolay düşmemeli.

  Bunu da Madya veya Borukurdu ile yapabilirsiniz. Son olarak da mutlaka köstekler kurşuna yakın hatta alttaki Köstek kurşun hizasını geçmelidir. Yani kurşunun 10 cm üstüne 22-25 cm köstek bağlayın. Nasıl yapıldığını görmek için At-Çek avı içinde limanda sabah suyu avlanılıyor. Fakat 2014 de gelen raporlar Levreğin yok denecek kadar az olduğu yönünde. Daha çok Barakuda ve Lambuka avları yapılıyor.

  Şahindere

  Her gün onlarca insanın olta attığı zaman zaman yer bulamayacağınız bir alan. Bol miktarda Kefal bulunan bu avlakta zaman zaman At-Çek yaparak da Levrek alındığı olur. Derenin iç kısmında su üstü ekmekle avlanılırken denize dökülen kısımda genelde Dip Kıbrısı kullanılır. Sarpa da en az Kefal kadar bol bulunur. Burda yapacağınız avlar genelde dere ağzının yanındaki taşlıktan Surf kamışla uzak atış yapacaksınız ve zili takıp diğer oltanızla Kefal veya Levrek kovalayacaksınız. Bu şekil avlanmak gerçekden çok zevklidir Genel olarak özetlemek gerekirse Edremit Altınoluk'da Temmuz ve Ağustos ayları dışında balık alma şansınız vardır. Bu 2 ay içerisinde de şansınız varsa nispeten iyi avlar gerçekleştirebilirsiniz.

  1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg

  Kyn
   
  Şükrü ve Ergun ŞİRİN bunu beğendi.
 2. Ergun ŞİRİN

  Ergun ŞİRİN Uzatmalı çırak Balıkçı

  Katılım:
  31 Ocak 2016
  Mesaj:
  5,061
  Alınan Beğeniler:
  2,892
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  İZMİR
  Ellerine sağlık çok güzel olmuş.
   
  İsmail ESENCAN ve Şükrü bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş