1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Olta Kamışları Av Sonrası Makine ve Kamışlarımızın Bakımı...

'OLTA KAMIŞLARI' forumunda discus tarafından 26 Mart 2009 tarihinde açılan konu

1. discus

discus Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Değerli türkbalık avı ailesi.aramıza yeni katılan ve bu işe yeni gönül veren arkadaşlarımızın bilgilenmesi için malzemelerimizin bakımlarıyla ilgili,üstadlarımızdan öğrendiğim ve yine internet ortamından alıntı yaparak derlediğim makine ve kamışlarımızın bakımlarıyla ilgili bilgilerimi paylaşmak istedim.Sizlerinde katılımlarını ve paylaşımlarını bekliyorum.Umarım yararı olur...

Denizlerimizde kıyı ve tekne avcılığında en çok bakıma ihtiyacı olan malzemelerin başında makinelerimiz gelmektedir.. Avdan sonra makinelerimizin misina sarılan kısmını çıkarıp ilk önce ıslak ise kurulamalı, kumluk alanda av yaptık ise yere koymamız ihtimalinde içine girmiş olan kum taneciklerini sulu boya fırçasıyla temizlemeliyiz. Makinemizin içine su girdiğini düşünüyorsak dış kısmında ki cıvataları söküp içindeki sıralı dişlilerin GRES YAĞINA ihtiyacı olup olmadığının kontrolünü yapalım ihtiyaç varsa çok olmamak şartıyla dişlilerin arasını dolduracak şekilde kürdan veya kibrit çöpü yardımıyla yağlayıp kapatalım.Dış yüzey temizliğinde WD-40 yada 0.30 inceliğinde makine yağı diye tabir edilen ince yağ ,bir bez yardımıyla dış yüzey temizliği gerçekleştirilir. Makinemizi dağıtıp toplayabileceğimize inanıyorsak en az 3 ayda bir dağıtıp parçalarını tek tek tinerle yağdan arındırarak temizleyip yeniden yağlayıp toplayabilirsiniz. Kullanılmayan makinelerde GRES zamanla sertleşip özelliğini de yitirmeye başlıyor bu nedenle gerek kendiniz gerek bu işlerle uğraşan kişilere mutlaka makinelerinizin bakımlarını yaptırmak gerekiyor.Dış yüzey temizliklerinde makinemiz ister bakalit ister metal alaşımlı olsun (aliminyum,titanyum,çelik,vs.) mutlaka WD-40 veya 0.30 ince makine yağı ile temizlememiz gerekir nedeni bu saydığımız temizliğe yardımcı malzemeler aynı zamanda dış yüzeyin bakımını da gerçekleştirir.Bakımı gerçekleştirmesi bu malzemeyi yüzeyin emerek bünyesinde hapsetmesiyle meydana gelir.0.30 yağ WD-40 kullanmamızın en önemli nedeni kolayca emilmesinden mütevellit olmasıdır.Tüm bu işlemler sırasında misinamızın bu saydığımız malzemelerle temas etmemesi gerekir.

Kamışımızın temizliği ve bakımı makinelere göre daha teferruatsız fakat uğraştırıcıdır.Avdan döndüğümüzde kamışımız makineden ayrılarak bol su ile yıkanır ve suyu iyice süzülerek kuru bir bezle kamışı oluşturan her herparça tektek silinerek su kalmaması sağlanır.Kamış kurulandıktan sonra kamışın halkaları WD-40 veya 0.30 ince yağ ile silinir.

Makara kafasındaki misina ise yine tatlı su altına tutularak tuzundan iyice arındırılır ve bir bezle silinerek kurutulur.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Kasım 2016
    İsmail ESENCAN bunu beğendi.
  2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Paylaşım için teşekkürler kardeşim, emeğine sağlık.:)

3. Öner

Öner Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Bende temizlik yapıyorum ama nasılmı ?
    avdana geldikten sonra makina ve kamışı tatlı suda yıkıyorum ve kuruluyorum .Yağlama işlemini ise anca bir gün sonra yapıyorum çünki yorgunluktan kendimi bile göremiyorum doğrusu :D:D:D
    Seko boşuna dememişler
    Bakarsan bağ
    Bakmazsan dağ
    Paylaşım için teşekkürler...;)

4. ahme+

ahme+ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    serkan eline sağlık paylaşım için teşekkürler

5. Onur ADIGÜZEL

Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Serkan abicim öncelikle teşekürrler. Kendi adıma söyleyeyim ben bu bakımları çok sık yapamıyorum. ancak Öner abinin de dediği gibi yorgunluğu attıktan sonra yapıyorum. makinanın dışının yağlanacağını şimdi öğrenmiş bulunuyorum:eek: bundan sonra üşenmeden bu işlemi gerçekleştireceğim. çünkü bizler her zaman takımlarımıza yenileyebilecek insanlar değiliz. bu basit bakımları yaparak bütçemize de katkı sağlamış oluruz böylece. Bir de şu var; her geçen gün yeni üretilen makineler eskilerden çok daha özellikli olsa da Çin 'de üretilmesi insanda acaba? sorusunu düşündürüyor. mesela benim Cormoran marka bir makinem var,keşke tüm makinelerimi aynı orjinal Cormaran edinebilsem ama mümkün değil ya da eskiden sazancılar bilir Shakespeare Fireball 70 lik makineler vardı. hani tabiri yerindeyse adamı koy onu çekersin sudan.ama şimdi ancak ikinci elini bulabiliyoruz.

İşte bu yüzden sahip olduğumuz takımlarımıza iyi bakalım ki gelecekte evlatlarımız bile kullansın;) ( benim şahsen 3 kamış ve 2 makaram dededen kalma)

saygılarımla...

6. dizel45

dizel45 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Paylaşımına teşekkürler Serkanım.
    Yalnız makinanın iç kısmına özel bir yağ kullanılıyor.Gres yağının incesi olan bir yağ çeşidi.Eğer bu konuda bilgisi olan var ise yardımcı olsun ki doğru bakım yapmış olalım.Bir de tedarik edeceğimiz yer neresidir.(Ben bulamadım.)
    Selamlar.

7. discus

discus Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    figani abicim hisar balıkçılıkta mazemeleri var biliyorum ben gene araştırır sana bilgi veririm burdan.hatta varsa fotoları ve fiyatlarınıda eklerim.saygılar...

8. paşalı

paşalı Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Serkan kardeşim paylaşımından ötürü teşekkür ederim.Makina bakımı çok önemli bakımlı makina hiçbir zaman yolda bırakmaz.

9. Yusuf SAVAŞ

Yusuf SAVAŞ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    2
    serkan kardeşim her zaman bizlere faydalı bilgiler veriyorsun kardeşim benim sağol .:)

10. kturkol

kturkol Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    serkan bu konuyu açtığın için çok teşekkürler:) tüm avcılara makina, kamış ve diğer teçhizatının olmadık zamanda sürprizler yapmasını önlemek için şiddetle öneririm. birkez benim başıma geldi ve balığı elle çekmek zorunda kaldım. deniz taşlık olduğu içinde takılmaya tabii olarak engel olamadım.:eek:

11. nisat

nisat Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    çok faydalı bilgiler.teşekkürler serkan.görüşemiyoruz....

12. oltadasazan

oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Serkan,konuyu detaylarıyla araştırarak bizlerle paylaştığın için teşekkürler.Bende aynen diğer arkadaşlar gibi avdan bir iki gün sonra ancak temizliklerini yapabiliyorum.

13. discus

discus Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    çok özledisen yarın yanına gelirim abi.:)sana kartlarımızdan getiririm hem.

14. Murat VAROL

Murat VAROL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Serkan bu güzel paylaşımın için teşekkürler, emeğine sağlık...

15. Sargoz35

Sargoz35 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ödül Puanları:
    2
    Serkan,helal be kankam:pne güzel bir konu ile çıktın yine karşımıza,emeğine sağlık kardeşim sayende makaralar uzun ömür görecek,teşekkürler,Selamlar

16. discus

discus Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    canım abim videoyu şarja koydum.sen bakıma hazırlan en kısa zaman belki yarın bu işi tamamlarız.bilmeyen arkadaşlarımız içinde mükemmel bir paylaşım olmuş olur bu.:)

17. çimentepeli

çimentepeli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Serkan makinaların bakımı gerçekten önemli bu her balık sevdalısının işine yarar paylaşım için teşekkürler yeğen.

18. AŞKIN

AŞKIN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    147
    Ödül Puanları:
    48
    Web Sitesi:
    Serkan bu yararlı bilgi paylaşımın için çok teşekkür ederim kardeşim,ben yılda iki kere bakım yaptığımdan bana makina dayanmıyor,:eek:
    dediğin gibi av dönüşlerinde bu bakımları yapsak ikide bir makina almaktan kurtulacağız,
    tekrar teşekkür ederim,;)

19. derinmey

derinmey Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    güzel bilgiler benim gibi amatör balıkçıların atlamaması lazım:) ellerine sağlık

20. Sargoz35

Sargoz35 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ödül Puanları:
    2
    Serkan kardeşim;vermiş olduğun bilgilere ek olarak bu sprey yağı tüm dostlara önermek istiyorum.Deniz malzemeleri için birebir imal edilmiş sanki:)hem olta makinelerinde hemde,tekne motorlarında (benzinli kıçtan takma)çok kullanışlı ve basınca dayanıklı bir yağdır.İnce yağlama çubuğu sayesinde her türlü makine aksamı kolaylıkla yağlanıyor ve yağlanan bölge yüzeyine yapışarak etkin bir koruma sağlıyor.Şu an piyasa değeri 20 tl civarı alan arkadaşlar uzun bir süre kullanabilirler.:)Selamlar.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 28 Kasım 2016
Yükleniyor...