1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Amatör olta balıkçısı adına sahip çık!

'Talip GİRGİN' forumunda Talip Girgin tarafından 10 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

1. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    Denizlerimizde ve iç sularımızda yaşayan balıkların soyunun tüketilmesini önlemek için yeni bir yasaya ihtiyacımız yok! Devletimizin yasaları uygulayacak personel yetersizliği olduğunu düşünüyorum. Tarım Gıda Bakanlığı en yakın zamanda her limana, her pazara, gerekirse her 20 metre üstü tekneye bir denetleyici personel almalı! Belediyeler çarşı pazarda limit altı balık satışlarını denetleyerek tarım ve gıda bakanlığına bu konuda yardımcı olmalı..

Deniz koruma alanlarında yasa dışı avlananlar; Profesyoneller, Kıyıcılar veya Amatör Balıkçılar olamaz! Böyle bir alanda gerek oltayla, gerek zıpkınla, gerek ağ veya trıvırı ile avlanan kişiler tamamen profesyonelce avlanan yasa tanımaz kaçak avcılardır! Bunun adı bir kere balıkçılık değildir. Balıkçıların uyacağı 3/1 ve 3/2 tebliğleri vardır.

Kaçak avcılık ile mücadele konusunda bugün gelinen nokta, kanunların yetersizliğimi yoksa yasaların ve kanun koruyucuların personel sıkıntısından mıdır?
    Sizce balıkçı sorunları ile balığımızın yok edilmesi arasındaki ilişki nedir? Yasa dışı uygulamalara yönelik cezai yaptırımların daha ileri derecede arttırılması yönünde görüş ve taleplerimizi resmi kurumlarla paylaştığımızı varsayalım.

Ne değişecek?

Yıllardan beri yasalar çerçevesinde denizlerimizi ve iç sularımızın denetlenmemesi sadece personel yetersizliğindendir. Bunu fırsat bilen kaçak avcılar her yerde boy göstermekte ve sonuç olarak halen limit altı balıklar çarşı pazarda satılmaktadır!
    Denizlerimizde ve kıyılarımızda balıkçılık yapanlar; profesyoneller, kıyıcılar ve amatör balıkçılar olarak ayrılır. Nasıl ki denizlerimizde kaçak avcılık yapan güruhları gerçek profesyonellerden ayırt ediyorsak; kıyılarımızda da kural dışı avlananları amatör olta balıkçıları şablonu dışında tutmalıyız. Bunlar ister denizde olsun ister karada, "bohçacı" veya "kaçak avcı"dır!

Bu konuda her grubu isimlerine sahip çıkmayı öneriyorum. Tabi bir amatör olarak öncelikle amatör balıkçı arkadaşlarıma sesleniyorum. Yasa tanımaz insanları el birliği ile aramızdan uzaklaştıralım...
    Uzaklaştıralım ki temiz adımıza gölge düşmesin...

M.Talip Girgin
    Not: Genel yazım

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Kasım 2016
  2. Kader ESENCAN

Kader ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    2,067
    Ödül Puanları:
    113
    Web Sitesi:
    Cevap: Amatör olta balıkçısı adına sahip çık!

Değerli paylaşımınız için teşekkürler Talip bey, sitenin kurucusu ve bayan admini olarak, sitemizin değerli yöneticileri, üstadları, yazarları ve üyeleri olarak bu konuya gerekli tüm hassasiyeti gösterdiğimizi bilmenizi isterim, adımıza sahip çıkmak için ne gerekiyorsa yapıyoruz ve yapmayada devam edeceğiz.

3. Tarık Ersal

Tarık Ersal Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Talip bey,

Dilekleriniz dileğimdir. Ancak denetim hakkındaki yorumunuza katılamayacağım.
    Bence bu alanda ülkemizdeki denetimsizliğin tek sebebi var.

Denetlenmesi istenmiyor. :mad:

Belki tespitim ağır kaçtı ama ben artık böyle düşünüyorum.
    Eğer istenseydi bu işin sorumlusu tek olur, gereğince donatılır, bilgilendirilir ve gayet güzel de işini yapardı diyorum.

3/2 Amatör tebliğin ilgili bölümüne bir bakalım.

ALTINCI BÖLÜM
    Yasal İşlemler ve Yasak Kararları
    MADDE 19 – (1) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı teşkilatında ve Bakanlığa
    bağlı su ürünleri ile ilgili teşekküllerde su ürünlerinin, deniz ve iç suların koruma ve kontrolü ile görevlendirilen personel (1) ile emniyet (2), jandarma (3), sahil güvenlik (4), gümrük (5) ve orman muhafaza teşkilatları mensupları (6), belediye zabıtası amir ve mensupları (7), kamu tüzel kişilerine bağlı muhafız (8), bekçi (9) ve korucular (10) ile emniyet ve jandarma teşkilatının bulunmadığı yerlerde köy muhtar (11) ve ihtiyar heyeti üyeleri koruma ve kontrolle görevlidir.

Aradaki parantez içi rakamları ben koydum.
    Görüldüğü gibi bu görev 11 ayrı meslek grubuna verilmiş bir sorumluluk.

Bunlardan sadece 1. grup belli bir oranda yapmakla yükümlü olduğu iş hakkında bilgi sahibi.

Diğerlerinin çoğusu böyle bir görevi olduğunu bile bilmiyor. :(

Bir görevin bu kadar bilgisiz ve doğal olarak ilgisiz sorumlusu olursa, üstelik bu sorumluların %0,1 i bile bu konuda bir eğitim almamışsa o görev yapılmaz, yapılamaz hocam.

Diğer tespitlerinize tabii ki katılıyorum. Elinize sağlık.

4. Tarık Ersal

Tarık Ersal Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Diğer yandan bizlerden de, sürdürülebilirlikten de, kısaca gerçeklerden de bihaber olan etkili kişiler var ki onlara da değinmeden geçemeyeceğim.

BKZ: http://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-4713sgc.pdf

5. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Ben teşekkür ederim Kader Hanım sitemizin bu konuda ne kadar duyarlı olduğunu biliyorum tabi ki :) Bu bir genel yazıdır ve hatta daha sonra yazılacaklardan sadece biridir. Adımıza yani "Amatör balık avcısı" na sahip çıkmalıyız zira bu isimle profesyonelce kaçak avcılık ve katliam yapılmaktadır. Bunu gerçek amatörlerin resim ve videolar ile deşifre edeceğinden hiç kuşkum yok. Bismillah çekip Kolları sıvadık Allah'ın izniyle adını korumak için her amatörün yardımına ihtiyacımız var. Selam ve saygılar...

Tarık Bey bende; benim yazıma katıldığınızı ve katılmadığınızı beyan ettiğiniz noktalara sonuna kadar katılıyorum. Burada maksat bir noktaya dikkat çekmek, tabi ki birileri 19 maddenin neden işletilmediğini yeri geldiğinde sorgulamalı. Belediye zabıtalarının gözü önünde satılan 12 cm çinakopları gördükçe içim parçalanıyor. Devletin bu konuda eksik olduğu zaten yıllardan beri biliniyor ancak bu saatten sonra daha fazla iş oldu bittiye getirilmemeli. Bu yüzden forum sitelerin ve derneklere çok iş düşecek. Hepimize iş düşüyor, hepimizin tek amacı bu çarpıklığı düzeltmek. Bu yazımdaki maksat yukarıda Kader Hanıma da yazdığım gibi "Amatör balıkçı" adıyla yapılan katliamlara sessiz kalmamaktır. Selam ve saygılarımla...

6. mazhar üzümcü

mazhar üzümcü Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

talip bey çok duyarlı bir yazı kaleme almışsınız sağolun. bu konu vesilesi ile düşüncem ağla yapılan balık avcılığını büyük küçük tekne demeden en az 2 yıl yasaklamak mağdur olabilecek esnafa da maddi manevi yardım etmek en kestirme yol gibi geliyor bana saygılar sevgiler.

7. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Tabi bu da aslında iyi bir fikir. Sorumlu balıkçı olarak evin ihtiyacını herkes kendisi oltayla tutsun :) Tabi bu durumda balık çiftliklerinin yem sorunu olacaktır; onlarda dışarıdan ithal etsin diyelim :) Katkın için çok teşekkür ederim Mazhar kardeşim sağ ol. Selamlar...

8. Mustafa CUMBUL

Mustafa CUMBUL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    2

Talip Abi bu güzel yazınız için teşekkür ederim.
    Gerekli olan tek unsur denetlenebilmek veya denetleme standartlarını oluşturmak diye düşünüyorum.

9. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Katkın için Teşekkür ederim Mustafa kardeşim. Bence'de denetimin eğitimli insanlar tarafından yapılması yerinde olacaktır. Zira balığı bilmeyen insanların denetimi kaos yaratabilir. Selamlar...

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş