1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

alabalık için ideal yem solucan

'BALIK YEMLERİ' forumunda gülbaharlar tarafından 18 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

1. gülbaharlar

gülbaharlar Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Tarla ve bahçe topraklarında yaşayan, Kıllıayaklılar (Chaetopoda) sınıfının Topraksolucanıgiller familyasından halkalı bir kurt. Boyu 25-30 cm kadardır. Çoğunlukla rengi kırmızımtraktır. Baş tarafı sivri, kuyruk tarafı daha küttür. 120 kadar dairevî halkadan meydana gelir. Alt kısımda, her halkada sürünmesine yardım eden dört çift kitinli kıl bulunur. Derisi ince bir kutikula tabakasıyla kaplıdır. Kurumamak için vücudu, derisindeki küçük deliklerden salgılanan bezlerle devamlı nemli tutulur.
    Kurak havalarda 1-2 metre toprağın derinliğine iner. Açtıkları galerilerle toprağın havalanmasında, yağmur sularının süzülmesinde rol oynarlar. Toprak yiyerek içindeki organik maddelerle beslenirler. Geceleri toprak yüzeyine çıkarak besin ararlar. Deliğinden çıktığı zaman yassı kuyruğunu tüneline tutturur. Tehlike ânında hemen kendini içeriye çeker. Nebâtî ve hayvânî besinlerden sert olanlarının üzerini bir çeşit salya ile örterek yumuşatır veya çürütmek için toprağa çeker dışkısıyla toprağı gübreleyerek verimini arttırır. Her on yılda 2-3 cm kalınlığında verimli tarım toprağı üretir.
    Gözleri yoktur. Fakat vücudu ışığa, sarsıntılara ve kimyevî maddelere karşı hassastır. Derisiyle solunum yapar. Gerekli oksijen nemli kutikula tabakasından osmozla kılcal damarlara alınır. Oksijen, plazma içinde erimiş olan hemoglobinle birleşerek dokulara taşınır. Dolaşım sistemi kapalıdır. 5 çift halkalı damar, kalp görevi yapar. Kan, sırt damarlarında arkadan öne, karın tarafında ise önden arkaya doğru akar.
    Hermofrodittirler, yâni hem erkeklik hem dişilik organları vardır. Eşleşmede her solucan, hem erkek, hem dişi vazifesi görür. Şubat ile ağustos ayları arasında 32-37nci halkaların arasındaki deri kalınlaşarak bir kemer meydana getirir. Klitellum denen bu kısım, mukus bezleriyle zenginleşir. Eşleşme ânında kemerleriyle birbirlerine yapışarak karşılıklı sperm aktarırlar. Birkaç gün sonra başlarının altında birer koza hâsıl olur. Yumurtayla dolu olan bu koza daha sonra düşer. Solucanlar büyük bir dikkatle bunu toprağa gömerler. Gelişim doğrudan doğruya olup, dört hafta sonra ergine benzer yavrular çıkar. Altı ayda erginleşirler. 2-6 yıl kadar yaşarlar.
    Dünyâda 2000 kadar solucan türü vardır. Avustralyada bir tür 3,5 metre boyunda bir devdir. Bâzıları alkali maddeler salgılayarak kendilerini korurlar. Minik bir türü ise deniz feneri gibi çakar.
    Solucanlar, yuttukları toprağın organik maddelerini ayıkladıktan sonra, toprağı dışkı hâlinde çıkarırlar. Yapılan araştırmalar, solucanın sindirim sisteminden geçmiş toprağın daha verimli olduğunu ortaya koymuştur. Açtığı tünellerin yanlarını, çıkardığı salgı ile sıvayarak sertleştirir. Her solucan yılda 250 gram humus üretir. Organik maddelerin humus hâline gelmesinde rol oynayan “Actinomycetes” denen organizma, solucanın sindirim borusundan geçince yedi misli artmaktadır. Solucan eşsiz bir toprak kimyâgeridir. 4,5 dönümlük bir arâzide ortalama olarak 50.000 kadar solucan bulunur. Bunlar bir yılda 12,5 tonluk kaliteli bahçe toprağı üretirler.
    Fazla yağmurlu havalarda toprağa geçen su, onu havasız bıraktığından dışarı çıkar. Havalandırılmış
    suda ise aç olarak, sekiz ay dayanabilir. Aşırı kurak havalarda derine inerek kurak hava uykusuna yatar. Kışın ise toprağın donma sınırının altına inerek yüzlercesi yumak halinde toplanırlar. Toprağın buzu çözüldüğünde kış uykusundan uyanarak yukarı kısımlara çıkarlar.
    Derilerinin altında bulunan halkalı ve uzunlamasına kasların kasılmasıyla hareket ederler. Vücudunu yenileme özellikleri güçlüdür. Başı veya kuyruğu kopsa, büyüyerek kendini tamamlar. Tam ortadan ikiye bölünürse, başın bulunduğu parçadan yeni bir kuyruk meydana gelir. Diğer parça ise, yeni bir başın meydana gelmesi için gerekli üç haftalık sürede besin alamadığından, çoğunlukla dayanamayarak ölür.

2. gülbaharlar

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar solucanları topladıktan sonra mutlaka toprak içinde muhafaza edin

3. Teşekkürler Ali faydalı paylaşım olmuş.

4. Onur ADIGÜZEL

Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Ali abicim şu anda avlanma belgeme bakıyorum,alabalık avında sadece sahteler kullanılır diyor:confused:

5. discus

discus Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    paylaşım için teşekkürler ali abi...

6. gülbaharlar

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    sen sahteyle avlanmaya devam et ozaman kardeşim ne diyeyim

7. gülbaharlar

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    kardeşim alabalık avında eğer sahte kullanacaksan ne kullanıyorsun kaç numara meeps kullanıyorsun benim bildiğim en ideali hatırladığım kadarıyla 1 no olması lazım ama ben yinede canlı yem diyorum mesela çekirgede kullanabilirsin buda çok etkili oluyor

8. Onur ADIGÜZEL

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    önemli

Akarsularda canlı yem kullanılarak alabalık avcılığı yasaktır. Alabalık avcılığında kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvaları, canlı ya da cansız içsu ve deniz balıkları hariç; her türlü yapay, doğal ve mamul doğal yem kullanılabilir.iç sularda amatör avcılık madde5

arkadaşlar burada solucandan bahsetmemiş. bu yüzden benim elimdeki belgede hata olduğu görülüyor...

Ali abimden özür diler, paylaşım için teşekkür ederim:)

9. gülbaharlar

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    sevgili kardeşim onur teşekkürler bişlmediklerimi bak bende öğreniyorum alabalık avı yaptım ama canlı yemle yaptım yasak olduğunu bilmiyordum özür dilerim ama gördüğüm herkes canlı yemle avlanıyor meppslerle avlananlarıda gördüm ama tabiki bizim buralarda değil bilgilerin için teşekkürler demekki ne yapacağız avlananları uyaracağız selamlar kardeşim

10. Onur ADIGÜZEL

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    solucan yasak değilmiş ki abi:D:D:D
    devam edelim tutmaya;) sirkülerde solucanı yasak etmemiş;)

11. gülbaharlar

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    valla bilader kahvaltıdan kalkınca okuyacaktım sirküleri ama sen benden önce okumuşsun olsun kardeşim benide sallantıda bıraktın bir an:D:D:D

12. oltadasazan

oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    İçsularda amatör avcılık

MADDE 15 – (1) Ek-1’de yer alan avlanmanın yasaklandığı içsular ile ek-2’de yer alan avlanmanın kısmen yasaklandığı içsularda dönem boyunca avcılık yapılması yasaktır.

--____(2) Küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağ (germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme) ile pinter, sepet gibi tuzakların kullanılması yasaktır. ____(DEĞİŞTİRİŞLDİ)

(2) Küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, pinter ve sepet gibi tuzakların kullanılması yasaktır. Boyutları belirlenerek ilan edilmiş olan yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme vb.) avlakta bulundurulması ve kullanımı yasaktır. (Değişiklik, 5.11.2008 tarih/27045 sayılı RG)

(3) Bayıltıcı, uyuşturucu, öldürücü kimyasal maddeler, her türlü patlayıcı madde, karpit, sönmemiş kireç, balık otu vs.’nin amatör avcılıkta kullanımı ve bu malzemelerin av mahallinde bulundurulması yasaktır.

(4) Bir amatör balıkçı en fazla 4 olta takımı ile avlanabilir. Olta başına iğne sayısı 3 adedi geçemez. Ancak, alabalık avında iki olta takımından daha fazla olta takımı kullanılamaz ve her olta takımında iki iğne bulunabilir.

______(5) Akarsularda canlı yem kullanılarak alabalık avcılığı yasaktır. Alabalık avcılığında kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvaları, canlı ya da cansız içsu ve deniz balıkları hariç; her türlü yapay, doğal ve mamul doğal yem kullanılabilir. ____DEĞİŞTİRİLDİ

(5) Akarsularda her türlü doğal yem kullanılarak alabalık avcılığı yasaktır. Sadece yapay yem kullanılarak avcılık yapılabilir. Göllerde yapılacak alabalık avcılığında ise kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvaları, canlı ya da cansız içsu ve deniz balıkları hariç, her türlü yapay, doğal ve mamul doğal yem kullanılabilir. (Değişiklik, 5.11.2008 tarih/27045 sayılı RG)

Ali bey,2/2 numaralı tebliğ de 5Kasım 2008 tarihinde 27045 nolu resmi gazetede yayınlanan bir değişiklik yapılarak iç sularda avcılık bölümünün 2. ve 5. maddeleri değiştirildi.Buna göre akarsularda her türlü doğal yem kullanarak alabalık avcılığı yasak ama göllerde canlı yem kullanımı serbest değişiklik maddelerini yukarıya çıkardım aynı değişiklikte deniz avcılığında da bir kaç değişiklik yapılmış fakat ben konuda fazla bilgim olmadığından incelemedim.Arkadaşları bu konuda aydınlatırsak avlarında yanlışlara düşmezler.

13. ahme+

ahme+ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ali paylaşım için teşekkürler emeğine sağlık

14. Fedai

Fedai Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    2
    Ali
    Avcı arkadaslarımıza yararlı bilgiler için güzel bir paylaşım teşekkürler.

15. gülbaharlar

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    osman abicim ellerine sağlık teşekkürler

16. Fatih OKKA

Fatih OKKA Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Ali abime,Onur kardeşime ve tabiki Osman abime bizleri bu konularda aydınlattıkları için teşekkürler...
    Bilmediğim bir konuyu daha öğrenmiş oldum sayenizde :)

17. Murat VAROL

Murat VAROL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Paylaşım için teşekkürler emeğinize sağlık...

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş