1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Akdenizden akya avlarım

'Tahir GÜRHAN' forumunda Tahir GÜRHAN tarafından 10 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

1. Tahir GÜRHAN

Tahir GÜRHAN ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili Dostlar​

Saros dan İstanbul a gelmiş ve hemen lüfer avına çıkmıştım.Yıllardır istanbul da avlanmamış olmam ve çok sevdiğim bir arkadaşımla denize çıktığımız için keyif aldım.Zaten istanbul başka türlü çekilmez oluyor benim için.İki gün sonra Lüferleri ve istanbulu arkamda bırakarak yıllık güney seyahatime çıkmak üzere eşimle birlikte kendimizi havaalanında bulmuştuk.İstanbul dan Adana ya oradanda Silifke Taşucuna sevgili dostum İrfanın yazlığına vardığımda sanki Ekim ayı Türkiyesi değilde tropik bir yere inmiş gibiydik.

Yurdumuzun en güney ucunda avını çok sevdiğim Akya ların peşine düşmek için az bir mesafe kalmıştı.Hava sıcaklığı 29-30 derece deniz suyu sıcaklığı 27 derece …inanılır gibi değil..
    Fakat rüzgar bazen açık denizin tüm mesafesini arkasına alarak devasa dalgalarla balığa çıkmayı imkansızlaştırabiliyor.Olsun güneş sıcacık hava ve deniz ve herşeyden önemlisi can dostlarla birlikteyiz.Birde Akya oldumu daha iyisi şamda kayısı.

Sevgili dostumun 5 metrelik 60 hp motoru olan denizci bir teknesi var ve Akdenizin değişken havalarında bile güvenle avlanılabiliyor.Avlandığımız bölgede hemen hemen her tekne sahibi günün modası olan jig takımları edinip çok güzel avlar yapıyorlar.Bizde klasik canlı yem dip sırtısıyla avlandık ve avlarımızı genellikle 40 -70 metre derinliklerde gerçekleştirdik.Yörenin en büyük belalısı ise hemen hemen tüm akdenizi haraca bağlayan balon balıkları.Canlı yemi balonlara kaptırmadan akyalara sunmak hakikaten çok çok zor.Yörede bol bol bulunan yavru orkinoslar ki burada palamut deniliyor ve orta boy kalamar kullanarak avlandık.Palamutlarda en büyük sorun iğneye çok iyi monte edilmezse dönüyor ve performansı bozuk oluyor.
    Hava şartları son derece kötüydü ve ancak birkaç gün denize çıkabildik.Sert rüzgar estiğinde ve özellikle güneybatıHavalar güzel olduğunda da yaz aylarındaki kadar sıcak oluyordu..Bunlarda da kuvvetli akıntı işimizi çok zorlaştırdı.Yinede şansımız yaver gitti.Bir gün önce yakaladığımız ufak bir tombik 20 metrelerde dolaşan ve acıkmış olan bir Akyanın dikkatini çekmişti.Kısa ama keyifli bir mücadele sonunda 11 kglık bir güzellik teknedeydi.

Ve sonraki günlerdede 4-11 kg arası çok keyifli avlar geçekleştirdik.Tabiki hedefimiz daha büyük trofeler ancak şu ana kadar ancak bunları tutabildik.
    Berbat bir fırtına ve yağmur eşliğinde evde oturup birkaç satır yazıp sizlerlede paylaşmak istedim.Daha birkaç gün Akdenizin bu cennet köşesinde fırtınalar devam edecek gibi.Rüzgarların azalmasıyla birlikte avlanmaya devam edeceğim.

Sıcaklık biraz düşse bile hala 24 derece ve Sarosda tepelere kar yağdığını duyduğumdan beri iyice buralara ısınmaya başladım.
    Tekrar güzel avlarla karşınıza çıkana kadar AKDENİZ den sevgilerimle.

Birkaç gün süren sert rüzgarlar ve yağmur denize açılmamıza engel olmuştu.Fakat sert rüzgarda bile hava ve deniz sıcaktı.İnsan kendini tropik bir ülkede zannediyor.Tekrar yemlerimizi tazeleyip biraz tombik ve birazda kalamardan oluşan yem menüsüyle denize açıldık. Ve her seferinde güzel avlar yaptık .Fakat maalesef benim arzu ettiğim çok iri trofelere rastlayamadık.İrfanın oğullarıda gelip bize katıldılar ve hep beraber çok güzel avlar yaptık.Bir kaç kez balık çorbası yapma fırsatım oldu ve bir seferinde 35-40 kişilik bir komşu grubuna balık çorbası ve şiş ziyafeti çekerek balıklarıda çok olumlu bir şekilde değerlendirmiş olduk.Çok keyifli geçen bir Taşucu seyahati daha mazideki yerini aldı.Bu sabah istanbula döndük ve ben Sarosa dönecek olmanın verdiği heyecanla İstanbula katlanmaya çalışıyorum.Günlerdir mayoyla denize açılıp ,günde 2 saat denizde yüzmeye alışan bendeniz şimdi istanbulun soğuğuna alışmaya çalışıyorum.

Birkaç gün sonra sarosda olacağım.biraz boya biraz bahçe işleri ,odun kömür tasnifleri Yapacak çok işim var.Eh sinolar levreklerde özlemiştir herhalde eşek değiller ya.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Kasım 2016
    İsmail ESENCAN bunu beğendi.
  2. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Akdenizden Akyalar

Sevgili Tahir abim üstadlığının yanında iyi bir ahçı olduğunuda kanıtlamış oldun :)

Ellerine sağlık o çorbanın tadı eminim çok güzel olmuştur :)

Tebrikler ve Rastgele abi :)

3. Necati AKKOÇ

Necati AKKOÇ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ödül Puanları:
    0

Üstadım eline koluna saglık

4. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Sevgili Abim, eşi benzeri görülmemiş harika bir rapor ve harika trofeler.Gerek okurken, gerek resimleri izlerken ve tekrar sitemize uyarlarken acaba dedim kendi kendime, böylesi güzel trofeler bana da nasip olacakmı ?.İnşallah olur abim de bende sizin gibi ailemizin platformunda yayınlayıp dostlarımla paylaşabilirim.:)

Emeğinize yüreğinize sağlık.Alkış

5. aldem

aldem Tba Okuru

Tahir abi bu ne av abi hep yurt dışından seyrediyorduk bol avları senin sayende gözümüzün pası gitti,paylaşım için teşekürler,akyaların maşşallahı var.

6. diver26

diver26 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Çok güzel görüntüler Üstad, ellerinize sağlık.. Paylaştığınız için teşekkürler...

7. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: Akdenizden akya avlarım

Üstadımızın trofelerle dolu bu konusunun resimleri de kurtarılmıştır..

Yükleniyor...