1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Avlak Yerleri Ahmetbeyli av meraları, avlak yerleri

'İZMİR AV MERALARI' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 14 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

 1. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,450
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Ahmetbeyli Avlak Yerleri (Meralar)

  Ahmetbeyli İzmir çevre yolunun bittiği noktada bulunan yazları plajları iğne atsan yere düşmez misali dolu olan kumluk taşlık bir sahil beldemiz. Ahmetbeyliye sizin getiren yolun sonuna geldiğinizde yol ikiye bölünür. Sağ taraf Özdere Gümüldür tarafına giderken sol tarafta Pamucak Kuşadası tarafına gider Merkezde de haritada gördüğünüz gibi Ahmetbeyli. Her iki yamacındada müthiş güzellikde koyları bulunur. Bu koyların bazıları balık yaparken bazıları saatlerce beklesenizde tık vermez. Şimdi bizde sitenin kuruluş amacı olan Av Meralarını size tanıtmak olduğuna göre hemen işe başlayalım.

  Aşağıda olta atmak için gitmeniz gereken yerlerin bir listesini göreceksiniz. İçeriği ne tür olta takımlarını kullanmanız gerektiği ile nereden avlanacağınız konusunda bilgiler içerir. Ayrıca sizlere resim ve videolar yardımıylada görsellik bakımından da tatmin edici bir makale hazırladık. Umarız bu bilgiler avdan boş dönmemenizi sağlayabilir.

  Ahmetbeyli Burun Kayalıkları

  1602 eklentisini görüntüle

  Ahmetbeyli sahiline geldiğinizde bu bölge direk gözünüze çarpar ve buraya nasıl gidebilirim diye düşünmeye başlarsınız. Bu düşünce gündüz sıcağındaysa sizi bayaa yoracak ve klasik av yapacaksanız da olta taktırma ve küçük balıkların saldırısı yüzünden boş dönerek sadece spor yapmış olacaksınız. Ama balık merası olarak mevsimini yakalarsanız sizi mutlaka tatmin edecektir.

  Bu bölgede kayalıkların önü derinlik olması sebebiyle özelikle Jigging avına çok uygundur. Biraz sabır göstererek ısrar ederseniz Levrek yakalama şansınız var. Fakat bu avı sabah suyu ile akşam suyu denemek av potansiyelini artırır diye düşünüyoruz. Yemli avlanma ise geceleri daha verimli. Gündüz ufak balık çok oluyor ve oltanızı atar atmaz yemleri talan ediyolar. Bu yüzdendir ki buraya giden oltacılar bölgenin balık yapmadığını iddia ederler. Bizde şunu iddaa ediyoruz ki gece eğer denizden 3-5 havada dalga size doğru esiyorsa bu kayalık bölge iş yapacaktır. Çünkü yaptığını tecrübe ettik.

  Hafif kurşunlu tek iğneli takım ile oltanızı kayalara vuran dalgaların köpürttüğü bölüme atıp ufak ufak oynatarak bekleyin. Bu şekilde Sargoz , Karagöz almanız içten bile değil. Gece avlanacaksanız Hırsızlı Olta Takımları kullanın. Yakalayacağınız balıklar Karagöz, Mangri, Çupra bazen Mercan, Levrek ve Sargoz olacaktır. Yılan balıklarınında bol olduğu bu yerde İskorpit de kafi derecede var. Aşağıda bu bölgenin ayrıntılı resimlerini paylaştık.


  1603 eklentisini görüntüle
  1604 eklentisini görüntüle 1605 eklentisini görüntüle 1606 eklentisini görüntüle 1607 eklentisini görüntüle 1608 eklentisini görüntüle
  Kaynak
   
  Son düzenleme: 13 Kasım 2016
 2. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,450
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Ahmetbeyli Sahili ve Mağara Civarı Meraları

  Ahmetbeyli Sahili ve Mağara Civarı Meraları

  1609 eklentisini görüntüle

  Ahmetbeyli Sahili (OrtaMahalle Plajı)

  Başta da dediğimiz gibi yaz zamanı İzmirli tatilcilerin yakın olması sebebiyle akın ettikleri bir sahildir burası. İsmide Ortamahalle Halk Plajıdır. Havalar soğuyup insanlar denizleri boşaltıkdan sonra ortam Amatör olta balıkçılarına kalır. Fakat burada avlanmak biraz maharet ister. Öncelikle surf kamışlar hassas olmalı. Ağır kurşun kullanarak oltanızı uzağa atmalısınız. Çünkü yakınlarda kaya balıkları ve İsparozlar yemlerini anında yer. Uzak atış yaparak iri balıklar yakalama şansınız daha fazladır.

  Eylül ayında Akşam saat 21.00 dan sonra Surf kamışlar kullanarak sahilde yaptığımız denemelerde sadece Mırmır almıştık. Fakat kışın ne çıkacağı yönünde bir denememiz ya da bir dostumuzdan aldığımız rapor olmadı. Fakat Lidaki yapar diye düşünüyoruz. Özellikle Ekim, Kasım ayları bizce en bereketli ayları olacaktır. Bununla ilgili Kasım sonu gibi gidip denemeler yapmayı düşünüyoruz.

  Azmak

  Ahmetbeylide bir çok Azmak var. Özellikle Burun Kayalıkları kısmına giderken görülen azmak Kefal ve Levrek avı için müsait. Kıbrıs ve At-Çek olta takımlarınızı bu yerden denememeniz için bir neden görmüyoruz. Zaten o tarafa doğru geldiğinizde avlanan balıkçıları göreceksiniz.

  Mağara Civarı

  Ahmetbeyli'den sağ tarafta olan yolun yaklaşık 1 km ilerisinde bulunan Avlak Balık Avı için son derece müsait bir yapıya sahip. Yani eğer Özdereye gidiyorsanız Mera karşınızda kalıyor. Fakat Özdereden geliyorsanız size haritada gösterdiğimiz yerde arabanızı parkedip ufak bir çabayla bu Avlağa ulaşabilirsiniz. Yani kısaca Feysan Kooparatif Plajının yan tarafı. Burası yapısı itibari ile balıkların hem yemlenip hemde kendini koruması açısından çok iyi bir ortama sahip. Bu bölgede daldığımızda zaten suyun altı bize bu mesajları verdi.

  Suyun altından Mağara oluşumuna bakmak gerçekden de süper bir görüntü yaşatıyor bize. Eğer Ahmetbeyli civarında olta atmayı planlıyorsanız bu bölgeden denemenizi tavsiye ediyoruz. Yalnız gündüzleri pek bereketli bir yer değil daha çok akşam suyu ve gece iş yapıyor. Yem sorunuda fazla yok çünkü kayalara yapışmış Madyalar var. Onları toplayıp av için kullanabiliyorsunuz. Alt tarafta hazırladığımız haritaya bakarak yeri anlayabilirsiniz.

  AHMETBEYLİ SAHİLİ AVLAK YERİ RESİMLERİ

  1610 eklentisini görüntüle 1611 eklentisini görüntüle 1612 eklentisini görüntüle 1613 eklentisini görüntüle 1614 eklentisini görüntüle

  Kaynak
   
  Son düzenleme: 13 Kasım 2016
 3. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,450
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Baradan Koyu

  Baradan Koyu

  Ahmetbeyliyi geçince Kuşadasına doğru giden yolun yaklaşık 1 km sonrasında bulunan sevilen sinema sanatçımız rahmetli Hüseyin Baradan üstadın yazları geçirmek için denize girdiği çok güzel bir koyumuzdur.

  1615 eklentisini görüntüle

  Asıl adı Claros koyudur. Ahmetbeyli sahilindeki hınca hınç kalabalıkdan sıyrılmak isteyenler gelip burada yüzerler. Zıpkıncıların çok daldığı bir yer olduğundan zamanla Amatör Olta Balıkçılarınında dikkatini çekmiştir. Özellikle yaz sonu yaklaşırken bu bölgede avlanmaya giden balıkçı sayısı artış gösterdi.

  Bu koyun genel yapısı aslında balık tutmaya elverişli değildir. Çok eriştelik alan ve bir o kadarda kurak zemini vardır. Yani koyun içinde balık avlamak sizin anlıyacağınız pek bereketli değildir. Daha çok sağında ve solunda kalan kayalıklardan avlanmak daha mantıklıdır. Tabi bu hedef balığınız Kefal ve Levrek ise değişebilir. Çünkü koyun için bol miktada Kefal yapar ve tabi bunları kovalayan Levreklerde etrafda kol gezer. At-Çek yaparak avlanmak isteyen için idealdir. Ama Uzun pala 2 no iğneye Sardalye dolayıp denize atıp hafif oynatarakda Levrek alabilirsin.

  Sol tarafta kalan kayalık bölgeden klasik 2 köstekli oltaya Borukurdu veya sülünez takarak Mırmır yakalarsın özellikle ay olan geceler de daha çok balık alırsın. Şanslı isen Çupra yakalamanda olasılık dahilinde. Fakat başdada dediğimiz gibi Meranın yapısı fazla otluk alan içeriyor ve av esnasında insanı sıkabiliyor. Bu bölgede size tavsiyemiz Şamandıralı Olta Takımı denemeniz. Yem otlukların üstünde kalacak şekilde ayarlanmış kösteklere takılan plastik sistemler işinizi görecektir.

  Bu koya iniş biraz zahmetli. Aslında arabayla iniş var ama çıkışda problem oluyor. Eğer aracınız 4*4 bir araç değilse alın elinize malzemelerinizi yavaşça inin. En iyi av verdiği saatler gece 10 dan sonra ve sabah 6 ila 10 arasıdır. Yaz sıcaklarında Kefal, İsparoz, kaya balıkları, İskorpit ve Yılan balıkları boldur. Bu yüzden buraya gelmek için havaların serin olması gerekiyor. Kayalık dipleri iri Karagöz ve Sargoz yapsada çok da takım kopması yaşanıyor. Arada Granyoz çıkarsada şaşırmayın.

  BARADAN KOYU AVLAK YERİ RESİMLERİ

  1616 eklentisini görüntüle 1617 eklentisini görüntüle 1618 eklentisini görüntüle 1619 eklentisini görüntüle 1620 eklentisini görüntüle 1621 eklentisini görüntüle  Kaynak
   
  Son düzenleme: 13 Kasım 2016
 4. hus213

  hus213 Üye Balıkçı

  Katılım:
  6 Haziran 2012
  Mesaj:
  6,226
  Alınan Beğeniler:
  2,716
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Ahmetbeyli av meraları, avlak yerleri

  [​IMG][​IMG][​IMG]


  Ahmetbeyli Maydanoz koyunda balık avım
   
  İsmail ESENCAN bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş