1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Tatlısu Avları 15.09.2013 Tatlı Su Balık Avımız

'AV RAPORLARI' forumunda CanEMİR tarafından 16 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

1. CanEMİR

CanEMİR Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Merhaba değerli gönül dostlarım. Önce ki bir mesajımda bu hafta için güzel bir rapor hazırlayacağımı söylemiştim. Allah yüzümüzü kara çıkarmadı ve ilk tatlı su raporumu sizlerle paylaşıyorum.

Bir takım eksikliklerle başladığımız av, en büyük eksiklik acele ile davranıp video kamerayı almamak ve 3 cep telefonunda batarya zayıflığından dolayı yeterince kaliteli resim çekememek ve en büyük sıkıntım video kaydı yapamadık. Bunlar için özür dilerim, bir daha ki sefere kaliteli çekimler sunacağım.

Not : Resimleri en kısa zamanda, yarın yükleyecek.

AV TARİHİ : 15/09/2013
    HAVA ve SUYUN DURUMU : Hava kısmen açık ve rüzgar yaklaşık 16 km/sa. Su tam Alabalık suyu, 5 drc.
    AVDA KALINAN SÜRE : 14 Saat.
    AVDA KULLANMIŞ OLDUĞUMUZ EKİPMANLAR : Ben : emiReis Bu ekipmanlar at-çek avı için. Kamış: Fladen Maxximus Xtra Flex 2.10 Cm. Makine : Shimano Exage 1000 RCDH Misina : Pelikan Dozer 0.15 Sahteler : Rapala Rainbow Trout, Rapala Hot Steel, Usami 4 çeşit. Mepps, Vibrax döner kaşıklar. Beklemeli Takım : Kamış: Fladen Maxximus Xtra Flex 2.70 Cm. Makine : Okuma Avenger 3000a Misina : Pelikan Dozer 0.30

YAKALANAN BALIK TÜRLERİ ve BOYLARI : Alabalık (Gökkuşağı) 48 Cm + 45 Cm ve 8 adet 35 Cm üzeri. Toplamda yakalanan 74 adet, diğerleri 30 cm altı olduğu için suya iade. Tatlı Su Kefali (Kasna) 30-35 Cm arası toplamda 6 adet. Bıldırcın avının istediğimiz düzeyde gitmemesinden dolayı moral bozukluğu içerisinde ne yapalım ne edelim diye düşünürken yapılacak en güzel işin balık avı olacağına karar verdik ve karar vermemiz, verilen kararı hayata geçirmemiz inanın o kadar iyi oldu ki yazacağım kelimelerden sonra sizlerinde hak vereceğinize inanıyorum.

Bir avcının basit avcımı, akıllı avcımı olduğunu nereden anlarsınız sorusuna, herkez tarafından bilinen bir gölde veya akarsuda balık varmı sorusuna "balık kalmamış veya bitmiş" cevabı verilmesinden anlarım. Şahsen verilecek en doğru ve mantıklı cevap, bir balık avı anatomisi yazımda belirttiğim gibi nasib, şans adınıa siz ne derseniz deyin olayının es geçilmesi, yani doğru cevap, "valla bu gün nasibimizde bir şey yoktu" olmalıdır.

Avlağımıza gitmeden bir günce (C.Tesi) farklı bir ekip ile bizim ekip yine aynı yere gidelim diyorum, verilen cevap, "ya abi, Nuri abiler gitmişler, her tarafını dolaşmışlar balık yok, oluyor. Yani koca gölede balık yok, nereye gittilerse artık orası karanlık :) Biz de bu tezi çürütmek için balık yok denilen yere gidiyoruz ve sonuç yukarıda. Av´a başlangıç saati ve gelişen olaylar. Sabah kalk saat 04:00 araç bin 04:45 toplamda 100 km yolculuk için ve rakım yüksekliğinden (2180 mt) dolayı çok iyi dinlenmemiz gerekirken ikibuçukluk bir uyku ile aracımıza binip yol alıyoruz ve saat 06:30 gibi avlağımıza geliyoruz.

Yoların spebize olmasından dolayı uzun süren bir yolculuk. Takımları çıkarıp (her zaman ilk yaptığım at-çek) başlıyoruz avımıza, at-çek ile başladığımız av tamamen fiyasko ile sonuçlanmaya başlıyor, ilk atışlarda aldığımız 3-4 adet Kasna ve bir kaç tane 20-25 Cm. arası alabalık. Amacımız büyük balık, ama bunun yanında saat 11:00´a gelirken acıkmaya başlıyoruz ve ilk avladıklarımız ile yine en çok sevdiğimiz domates ve biber eşliğinde tereyağında balık ve patlıcan közleme.

Yemekten sonra yaklaşık 1 veya 1:30 dakika dinlenmeden sonra tekrar ava başlıyoruz, bu sefer at-çek yerine şamandıralı takım ile devam ediyoruz ve yaklaşık 50-60 tane 20-25 cm. arası alabalık ve kasna, geldiği gibi direk suya iade. Şunu not düşmek istiyorum, diğer yerleri bilmiyorum ama bizim buralar için, verimli bir av yapmak istiyorsanız saat olarak 05:00 ila 11:00 arası bir de 16:00 ila 19:00 arası avın en verimli zamanıdır, arada ki zaman sadece at-çek için vakit kaybıdır ve yapılacak en iyi şey şamandıralı bir takım veya dip oltası ile avlanmak ve enerjinizi toplayım verimli zamanda at-çek avınıza devam etmektir.

Bu şekilde devam ediyoruz ve saatler 16:30´u gösterirken 45 cm´lik ihtiyar vuruyor Rapala´ya ve devamında diğerleri :) Artık yeter diyoruz ve avımızı sonlandırırken geriye kalan ve en önemlisi, bir avlağa sağ salim gidebilmek, ekip arkadaşları ile tartışmadan hoşça vakit geçirip verilen güzellikleri görebilmek ve YOK denilen balıkları tutup sa, salim eve dönebilmek. Bu bize fazlası ile yetiyor.

Saygılarımla.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 29 Kasım 2016
  2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: 15.09.2013 Tatlı Su Balık Avımız

Sevgili Emir, avın hikayesi harika görseller ile çok daha güzel olacak, resimleri sabırsızlıkla bekliyorum kardeşim.

Paylaşım için teşekkürler, emeğine sağlık.:)

3. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Emir bereketli olsun abim..:eek:

4. CanEMİR

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
  5. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Harika kareler bunlar...

6. CanEMİR

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:

Teşekkür ederim İshak abi, İsmail abime yazmıştım, düzenleme yetkim olmadığı için her iki mesajıda düzenleyemedim. Düzenlediğiniz içinde ayrıca teşekkür ederim abim. :)

7. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Sizi tebrik ederim. AlkışAlkışAlkış

8. CanEMİR

Alınan Beğeniler:
    5