1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Tekne Avları 03 Temmuz 2011 Akşam üzeri Mordoğan

'AV RAPORLARI' forumunda cemliman tarafından 4 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

1. cemliman

cemliman Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Telefon trafiğimiz saat 10.00 gibi başladı. Telefonda Sevgili Serhan… Serhan ile 10 gün önceden pazar akşam suyu için sözleşmiştik, heyecanı her gün arta arta, son raddeye gelmiş, “Cem abi oltalar tamam değil mi?”” Tamam Serhan.”​

Olta takımları için bizim yemci Tufan'dan hazır mercan oltası ve kurşun ve yem bir çeyrekte buz alıp yola çıkacak. Belki bilmeyeniniz vardır. İzmir'de bir yem sektörü ve bir çok yemci dükkanı var, yolda giderken yemci tabelaları görürsünüz, bunlar 24 saat açıktır, sakın tavuk yemi falan satıyor diye düşünmeyin, boru kurdundan sülünese, madyadan yengece hatta çiftlik civarında avlanacaksanız çiftlik sahiplerinin kullandığı yemlere kadar her türlü gerçek ve sahte yem var. Tabii ki yem yanında her türlü olta malzemelerini de satıyorlar.

Tufan'da yem kalmamış, beni arıyorlar, ‘’Cem abi sen yem ayırtmış mıydın?’’ ‘’Hayır’’ dediğimde; Yemci Tufan’ın ‘’Abi pazar günü yem ayırtmazsan nerden bulayım ben sana?’’ cevabı gelince ne diyeceğimi şaşırdım. Hava güzel olduğunda pazar günü yem sorun oluyordu, haklıydı. Hemen Mordoğan'da Erşen abiyi aradım, Allah'tan onda kalmış ayırttım da tavuk ile çıkmaktan kurtulduk. Tavuk eti de iyi yem aslında da, balık vurmadığında biz hemen edebiyata başlıyoruz: ‘’sülünes olsaydı şöyle tutardık, böyle tutardık diye, onun için yine de sülünes olması iyidir.

Aradan beş dakika geçti ‘’Cem abi 75 gram kurşun aradım aradım buralarda yok aramaya devam edeyim mi?’’ ‘’ Serhan boş ver kurşunu, kendin gel’’ ‘’ Tamam abi’’
    İki dakika sonra ‘’Abi hazır takımlar dörtlü değil beşliymiş, alayım mı?’’. Beş dakika sonra yine telefon ‘’Abi Güzelbahçe’deyim ve buz bulamıyorum ne olacak?’’ Stres dağıtmaya gelecek olan Serhan'ı stresin içine çekmişim haberim yok. ‘’Sen atla arabaya gel, gerisini Han&Han'da ayarlarız.’’ ‘’Sahi mi abi?’’ ‘’ Ne demek Serhan, hiç sağa sola uğramadan gel.’’

Sonunda saat 13.30 gibi Serhan Bey ve arkadaşları ile yola koyulmuştuk. Yola çıktığımızda ve demirlediğimizde hava çok sakindi, nerdeyse çarşaf gibiydi. Diyeceğim, avlağa varır varmaz sırayla herkesin olta takımını hazırladım, öncelik bayanlarda, oltalar suya inmeye başladı, üçüncü Serhan… Serhan’a torpil var. Dördüncü ise Ercan beye… Bayanlar uzun zamandır avlanmamışlar ama Ercan Bey eline hiç olta almamış. Yemleri taktık Ercan Bey oltayı salana kadar diğerleri iki üç kez balıkları besledi ama tık yok. Ercan Bey oltayı aşağıya saldı ki, yavaş yavaş kasnağı açarak salıyor, 32 metrelerdeyiz, daha yarı suya gelmedi, elinden misina kaçıverdi. Sen git kupes onun oltaya yapış, ‘’Siz ne anlarsınız balık tutmaktan, balık öyle tutulmaz böyle tutulur, sizi gidi palavracılar.’’ Meğersem yolda gelene kadar üç arkadaş Ercan Beye ‘’Böyle balık tuttum, şöyle balık tutarız’’ diye hep anlatmışlar. O sesini çıkarmadan dinlemiş. O da ilk balığı tutunca, artık hepsine birden laf yetiştirmeye başladı ki, ikinci balığı Serhan Bey çekti ve arkası geldi. Tüm oltaları, benim ölçüm ile sekiz kulaca bıraktık, at çek kupes… Bu arada herkesin önünde bir kova, ben daha çok tutarım, ben daha iri tutarım, balık tutma yarışması başladı… Ödül ise; bir adet Kalamar Avcısı şapkası… Hava birden farklılaştı, öğlen çıkarken hafiften lodostan esen hava, bu sefer poyrazdan hafif hafif üfürmeye başladı. Denizler ise hem güneyden hem kuzeyden geliyor.

Tekne bir türlü başını poyraza veremiyor… Dalgalar, yandan hafif hafif çarpıyor ama teknede oturarak durmak ızdırap gibi… hem olta tut, hem kendini sabitlemeye çalış, ‘’hadi biraz sahile gidelim, denize girelim’’ dedik. İşaret burnunun arkasındaki koya demirledik. Yaklaşık bir saatlik deniz keyfinden sonra 17.00 gibi Ardıç açıklarındaki bir mercan avlağına vardık. Deniz hala yönünü bulamamış, sağdan soldan büyük olmamakla beraber dalgalar devam... Rüzgâr yine poyrazdan 2-3 kuvvetinde, hava sert değil ama rüzgâr ile dalga uyumu olmayınca bir yerden sonra rahatsızlık veriyor. Oltalar denizde ama ufak bir iki tıkırtıdan başka bir şey hissedilmiyor. Oltalar yukarıya kontrol için çekildiğinde ise bakıyoruz hep en alttaki, hırsızda bulunan yemler gidiyor, yarım saat geçti hiç balık alamadık. Gidelim sesleri başladı. Oltaları tam toplamaya hazırlanıyoruz ki; Ülkü Hanımdan bir “Sessizlik!” nidası geldi ve yukarıya bir mercanı aldı.

Benim keyfim biraz olsun yerine geldi. İnsanlar bana güvenip geliyor, denizin ortasına götürüyorsun bir tane mercan yok, diyeceksiniz ki: ‘’Bu deniz, belli olmaz. Belli olmaz, belli olmaz da, gelenler bir hafta on gün öncesinden ‘’şöyle tutacağım, böyle tutacağım, fotoğrafını çekeceğim, anneme yollayacağım, babama göstereceğim’’ diye hayal kurmaya başlıyorlar. Allahtan ilk balığı aldık gidelim sesleri kesildi, arkasından Ülkü hanımdan bir “Sessizlik!” nidası daha ama bu sefer çekişi bir başka ve porsiyon üstü diyebileceğimiz bir mercan… Ardından Ülkü hanımın yolda kaçırdığı iki balık daha ve başka mercan yok. Başka mercan tutanda yok. Yine yola koyulduk. Mordoğan’a yakın demirlediğimiz son avlakta ise yine gopes, yine gopes ve arada Serhan Beyin tuttuğu bir maviş… (Mavi İzmarit-Kara Kupa-Ada İzmariti)

Rüzgârın ve dalgaların düzeninin ters olmasından dolayı oluşan yorgunluğumuz ise; Yalı Restorandaki sohbetin içinde eridi gitti. Merak edenlere iki mercanı bayanlar yedi, şapka ödülünü ise Mercanları tutan Ülkü Hanım aldı.
    Saygılarımla

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Kasım 2016
    İsmail ESENCAN bunu beğendi.
  2. Mufi

Mufi Tba Okuru

Cevap: 03 Temmuz 2011 Akşam üzeri Mordoğan

Keyifler bol ve saglıklar yerinde olsun...kardeşim ellerine aklına saglık

3. Kader ESENCAN

Kader ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    2,067
    Ödül Puanları:
    113
    Web Sitesi:

Cem bey, gerçekten güzel bir av gerçekleştirmişsiniz ve avda bayanların olması çok güzel.Paylaşım için teşekkür ederiz, resimlerin gereği yapılmıştır.:)

4. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Cem abim, maşallah 10 numara bir av ve beraberlik olmuş, tüm ekibi senin nezdinde canı gönülden kutlar, bereketli avlarınızın devamını dilerim, rastgelsin abim.:)

5. BLC

BLC Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Tebrikler çok güzel bir av günü yaşamışsınız,harika kareler, sizi ve ekibi kutlarım daim olması dileğiyle Rastgele..Alkış

6. Feridun35

Feridun35 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

mutluluk daim olsun.

7. Mustafa CUMBUL

Mustafa CUMBUL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    2

Av güncesi ve sonrası için oluşturulan kareler harika.Tüm avlarınızın bereketli olması dileğimle afiyet olsun.

8. çimentepeli

çimentepeli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Harika bir ortam harika paylaşım özellikle hanımlar güzelliklerini her şeye yansıtmışlar Cem bey teşekkür ederiz:)

9. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Cem abim emeğine sağlık çok güzel kareler :)

Rastgele....

10. cemliman

cemliman Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:

Tebrik ve teşekkür mesajlarınız için ben teşekkür ederim.
    Saygılarımla

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş